WPML_EXPORT - en to ja translation catalogue (1153 entries)

en:  - Template default
ja: - 初期設定テンプレート

en:  - everything you need to know about using Layouts
ja: - Layouts使用に関する完全ガイド

en:  - everything you need to know about using Toolset
ja:  - Toolset使用について知っておくこと

en:  - learn to use Toolset by experimenting with fully-functional learning sites
ja:  - 完全機能の学習サイトで実験し、Toolsetの使用方法を習得

en:  - online help by support staff
ja: - サポートスタッフによるオンラインヘルプ

en:  Maximum pages to refresh
ja: リフレッシュ最高ページ数

en:  is an assigned layout!
ja: は指定されたレイアウトです！

en:  is assigned to render Wordpress resources in front-end and cannot be deleted. To delete it remove assignments first and try again.
ja: はフロントエンドでWordPpressリソースをレンダリングするよう指定され、削除できません。削除するには、最初に指定を解いて再試行してください。

en: %1$s %2$s design inside %2$s templates may cause problems
ja: %1$s %2$s  %2$s の中のデザインテンプレートが問題を起こす可能性がある

en: %1$sDesigning templates with %2$s%3$s.
ja: %2$s%3$sを使用した%1$sのテンプレートデザイン

en: %1$sOnce you %2$ssetup textual custom fields in Types%3$s (single line, multiple lines, WYSIWYG), you will be able to include them in text searches here.
ja: %1$s1度 %2$sTypesでテキストカスタムフィールドを設定すると%3$s (単一ライン、複数ライン、WYSIWYG)、テキスト検索にこれらを含むことができます。

en: %1$sRelevanssi%2$s plugin extends and improves the WordPress text search. Relevanssi allows to search in custom fields and returns the most relevant results first.
ja: %1$sRelevanssi%2$sプラグインはWordPressテキスト検索を拡張・改善します。Relevanssi はカスタムフィールド検索を可能にし、もっとも　重要な結果を最初に戻します。

en: %CELL_NAME% search results
ja: % セル_名 % 検索結果

en: %COUNT% thoughts on %TITLE%
ja: % タイトル %に関する% カウント %感想

en: %d %s use a different layout.
ja: %d %s は異なるレイアウトを使用します。

en: %d %s uses a different Layout.
ja: %d %s は異なるレイアウトを使用します。

en: %d columns
ja: %d 列

en: %d columns - click again to create
ja: %d 列 - 作成するには再クリック

en: %d orphaned Content Template cell(s): %s have been deleted from this Layout since the associated Views Content Template was deleted outside the Layouts editor
ja: %d オーファンContent Templateセル：関連するContent Template がLayoutsエディター外部で削除されたため、%s はこのLayoutから削除されました

en: %s HTML tag
ja: %s HTML タグ

en: %s elements
ja: %s 要素

en: %s is assigned to render Wordpress resources in front-end and cannot be deleted. To delete it remove assignments first and try again.
ja: %s はフロントエンドでWordpressリソースをレンダリングするために指定されており、削除できません。削除するには、まず指定を解除して再試行してください。

en: %s post uses another Layout
ja: %s投稿は他のLayoutを使用します

en: %s posts use another Layout
ja: %s 投稿は他のLayoutを使用します

en: %s repetition
ja: %s 反復

en: %sNo videos to play%s
ja: %s再生するビデオはありません%s

en: %sSet this option for:%s
ja: %sこのオプションを次に設定する:%s

en: %sTo see the preview, you need to allow this page to show popups.%sHow to enable popups in your browser%s
ja: %sプレビューを見るには、このページにポップアップを表示させてください。%sブラウザでポップアップを有効にする方法%s

en: %sVideo Tutorials%s
ja: %sビデオチュートリアル%s

en: (No previews available)
ja: (利用できるプレビューはありません)

en: (Please select page from Reading option)
ja: (Readingオプションからページを選択してください)

en: (no parent)
ja: (親なし)

en: (no title)
ja: (タイトルなし)

en: *Hover over to see the menu
ja: *メニューを閲覧するにはマウスを上に置きます

en: --- Select View ---
ja: --- Viewを選択 ---

en: --- Select WordPress Archive ---
ja: --- WordPress Archiveを選択してください ---

en: --- Select a default layout ---
ja: --- デフォルトレイアウトを選択してください ---

en: --- Select form ---
ja: --- フォームを選択する ---

en: --- not set ---
ja: --- 未設定 ---

en: 1 Column
ja: 1列

en: 1 column
ja: 1 列

en: 12 columns
ja: 12列

en: 2 columns
ja: 2列

en: 3 columns
ja: 3列

en: 4 columns
ja: 4列

en: 6 columns
ja: 6列

en: << Older Comments
ja: << 古いコメント

en: <em>Toolset</em> Package Options
ja: <em>Toolset</em> パッケージオプション

en: A Content Template should have a name please provide one.
ja: Content Templateに名前を付けてください。

en: A blank page with a message:
ja: メッセージ付き空白ページ：

en: A cell that demonstrates the Layouts plugin API.
ja: LayoutsプラグインAPIを実行するセル

en: A child layout should display here
ja: 子レイアウトがここに表示されます

en: A layout is already assigned to %d %s.
ja: レイアウトはすでに %d %sに指定されています。

en: A layout with this name already exists. Please use a different name.
ja: この名前のレイアウトはすでに存在します。他の名前を使用してください。

en: A page using this layout
ja: このレイアウトを使用するページ

en: A simple shell for an h1 to appropriately space out and segment sections of content on a page. It can utilize the h1's default small element, as well as most other components (with additional styles).
ja: ページコンテンツに適切な間隔を与え、章を区切るh1用のシンプルなシェル。これはh1のデフォルトの小要素およびその他のコンポーネント（追加のスタイルとともに）を使用します。

en: A specific page:
ja: 特定ページ：

en: A template file that supports layouts is not available for the %s post type.
ja: %s投稿タイプにはレイアウト対応のテンプレートファイルは利用できません。

en: A template file that supports layouts is not available.
ja: レイアウトをサポートするテンプレートファイルがありません。

en: About CRED
ja: CREDについて

en: About Views
ja: Viewsについて

en: Abstract object styles for building various types of components (like blog comments, Tweets, etc) that feature a left- or right-aligned image alongside textual content.
ja: 左右に整列した画像とテキストコンテンツを表示する様々なタイプのコンポーネント（例、ブログコメント、Tweets）製作用の抽象的なオブジェクトスタイル。

en: Add
ja: 追加

en: Add Custom Row
ja: Custom Rowを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Widget Areas
ja: 新規のウィジェットエリアを追加

en: Add Row
ja: 行を追加する

en: Add Tab
ja: タブを追加

en: Add accordion panel
ja: アコーディオンパネルを追加

en: Add another item
ja: もう一つアイテムを追加する

en: Add another slide
ja: 他のスライドを追加する

en: Add cells row
ja: セル行を追加する

en: Add custom row
ja: カスタム行を追加

en: Add grid
ja: グリッドを追加する

en: Add image URL
ja: 画像URLを追加する

en: Add new %s
ja: 新規 %sを追加

en: Add new layout
ja: 新しいレイアウトを追加する

en: Add tab
ja: タブを追加

en: Add the search results to this page
ja: このページに検索結果を追加する

en: Admin bar options
ja: 管理バーオプション

en: After title:
ja: タイトルの後：

en: After widget:
ja: ウィジェットの後：

en: Alerts
ja: アラート

en: Alignment
ja: アラインメント

en: All %s were updated.
ja: 全ての%s が更新されました。

en: All %stabs%s the same width
ja: 全ての %sタブ%s 均等な幅

en: All Widget Areas
ja: すべてのWidget Area

en: All changes saved
ja: 全ての変更が保存されました

en: All items in a flat menu
ja: 全てのアイテムをフラットメニューに配置する

en: All languages
ja: 全言語

en: All layout %s will appear inside an HTML tag. By default, this is a DIV tag. Here, you can change the HTML tag for the cell, add classes and an ID to it. Learn more about %sstyling layout cells%s.
ja: 全てのレイアウト%sはHTMLタグ内に表示されます。初期設定でこれはDIVタグになります。ここでセルのHTMLタグを変更し、クラスとIDを追加できます。%sスタイリングレイアウトセル%sの詳細を学んでください。

en: All levels
ja: 全てのレベル

en: All post types
ja: 全投稿タイプ

en: All users
ja: 全てのユーザー

en: Allow browsers to determine video or slideshow dimensions based on the width of their containing block by creating an intrinsic ratio that will properly scale on any device.
ja: いかなるデバイス上でも適切に拡大・縮小する固有の比率を作成することにより、ブラウザにブロック幅に基づいてビデオまたはスライドショーを決定させます。

en: Allow visitors to switch between tabs inside the page.
ja: ページ内のタブを切り替えます。

en: An unexpected error happened.
ja: 予期しないエラーが発生しました。

en: Appearance
ja: 外観

en: Apply
ja: 適用

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Archives:
ja: アーカイブ：

en: Are you sure to delete this file ?
ja: 本当にこのファイルを削除しますか？

en: Assign CRED Post Form cell
ja: CRED Post Formを指定する

en: Assign CRED User Form cell
ja: CRED User Form セルを指定する

en: Assign Child layout
ja: 子レイアウトを指定

en: Assign Content Template
ja: Content Templateを指定

en: Assign Post Loop cell
ja: 投稿ループセルを指定する

en: Assign Post content Box
ja: 投稿コンテンツボックスを指定する

en: Assign Reference cell
ja: 参照セルを指定する

en: Assign View
ja: Viewを指定

en: Assign Visual editor (post fields, text and images) Cell
ja: ビジュアルエディター(投稿欄、テキスト、画像) セルを指定する

en: Assign Widget Area Box
ja: ウィジェットエリアボックスを指定する

en: Assign Widget cell
ja: ウィジェットセルを指定する

en: Assign WordPress Archive cell
ja: WordPress Archiveセルを指定

en: Assign YouTube video cell
ja: YouTubeビデオセルを指定する

en: Assign a Accordion
ja: Accordionを指定

en: Assign a Grid
ja: グリッドを指定する

en: Assign a Layout
ja: Layoutを指定する

en: Assign a Tabs
ja: Tab指定

en: Assign comments cell
ja: コメントセルを指定する

en: Assign image box cell
ja: 画像ボックスセルを指定する

en: Assign menu cell
ja: メニューセルを指定する

en: Assign slider cell
ja: スライダーセルを指定する

en: Assign to content
ja: 次のコンテンツに指定する

en: Association of child layouts to posts and post types will be removed.
ja: 子レイアウトと投稿の関連性と投稿タイプが取り除かれます。

en: Author archives
ja: 著者アーカイブ

en: Auto-collapsing and expanding boxes.
ja: 自動折りたたみと拡大ボックス。

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Avatar size
ja: アバターサイズ

en: Badges
ja: バッジ

en: Basic
ja: ベーシック

en: Be sure to complete the setup:
ja: 確実に設定を完了してください：

en: Before title:
ja: タイトルの前：

en: Before widget:
ja: ウィジェットの前：

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog/Home
ja: ブログ/ホーム

en: Blue
ja: ブルー

en: Bootstrap Components Toggle
ja: Bootstrap Components 切替え

en: Bootstrap Elements:
ja: Bootstrap 要素:\n

en: Bootstrap features a wide array of different helper classes to help you. These include clearfix, contextual colors and backgrounds, content showing and hiding, and others.
ja: Bootstrapはユーザーを助けるために、広範なヘルパークラスを用意しています。これにはclearfix、文脈カラー、背景、コンテンツ表示・非表示、その他が含まれます。

en: Bootstrap features additional responsive utilities for faster mobile-friendly development. These classes can be used for showing and hiding content by device via media query.
ja: Bootstrap  は迅速なモバイルフレンドリーな開発のために追加の応答性ユーティリティを用意しています。これらのクラスはメディアクエリを通してデバイスがコンテンツを表示・非表示にすることにも使用できます。

en: Bootstrap grid
ja: Bootstrapグリッド

en: Bootstrap includes a responsive, mobile first fluid grid system that appropriately scales up to 12 columns as the device or viewport size increases
ja: Bootstrapはデバイスまたはビューポートサイズが増加するにつれて12コラムまで適切に拡大・縮小化を図る応答性のモバイルファースト流動型グリッドシステムを含みます

en: Bootstrap includes simple and easily customized typography for headings, body text, lists, and more.
ja: Bootstrap は見出し、本文テキスト、リスト、その他用のシンプルで簡単かつカスタマイズ可能なタイポグラフィーを含みます。

en: Bootstrap includes styling for different types of text quotes. This includes code, blockquotes, variables, and others.
ja: Bootstrap は様々なタイプの本文引用のスタイリングを含みます。これにはコード、ブロック引用、変数、その他が含まれます。

en: Bootstrap offers different classes for styling different types of buttons as well as to indicate the different states.
ja: Bootstrap は様々なスタイリングクラスや色々な状態を示すボタンを提供します。

en: Bootstrap offers different styling options for tables, including different spacing of cells, contextual classes and responsive tables.
ja: Bootstrapはセル間隔、文脈クラス、応答表を含む様々な表スタイリングオプションを提供します。\n

en: Bootstrap provides classes to make your images responsive and adds lightweight styles to them.
ja: Bootstrapは応答性のある画像を作成し、軽いスタイリングを付けるためにクラスを提供します。

en: Bootstrap provides several form control styles, layout options, and custom components for creating a wide variety of forms.
ja: Bootstrapは幅広いフォーム作成に幾つかのフォームコントロールスタイル、レイアウトオプション、カスタムコンポーネントを提供します。

en: Box name:
ja: Box名:

en: Breadcrumbs
ja: パン屑

en: BuddyPress Component:
ja: BuddyPress コンポーネント：

en: BuddyPress loop.
ja: BuddyPress ループ。

en: Build custom searches
ja: カスタム検索の構築

en: Build the form using HTML and CRED shortcodes. Use the Add Post Fields button to add fields that belong to this post type, or Add Generic Fields to add any other inputs.
ja: HTML とCRED ショートコードを使用してフォームを作成します。投稿タイプに属するフィールドを追加するには、投稿フィールド追加 ボタンを、その他の入力項目を追加するには、ジェネリックフィールド追加 をご使用ください。

en: Building your form
ja: フォーム作成

en: Bulk Actions
ja: 一括アクション

en: Button dropdowns
ja: ドロップダウンボタン

en: Button groups
ja: ボタングループ

en: Buttons
ja: ボタン

en: By default, all Toolset elements will be duplicated too. This way, when you edit the duplicated layout and its content, the original layout doesn't change. If you want to use the original Toolset elements for the duplicate layout, please change in the table above.
ja: 全てのToolset要素もデフォルトで複製されます。これにより複製レイアウトとコンテンツを編集しても元のコンテンツは変更されません。複製レイアウトに元のToolset要素を使用する場合、上記の表を変更してください。

en: CRED Post Forms allow you to create content or edit your content. Choose what you want this form to do and the type of content it will work with.
ja: CRED Post Forms はコンテンツの作成と編集を可能にします。このフォームにさせたいこと、取り扱うコンテンツを選択してください。

en: CRED User Forms allow you to create users. Choose what you want this form to do and the user role you want to assign.
ja: CRED User Formsはユーザーの作成を可能にします。このフォームにさせたいこととユーザーの役割を選択してください。

en: CSS Framework
ja: CSS フレームワーク

en: CSS option saved.
ja: CSS オプションが保存されました。

en: CSS was successfully saved in %s option in database.
ja: CSS はデータベースの%s オプション内に保存されました。

en: CTRL+Space: Display class names and IDs.
ja: CTRL+Space: クラス名とIDの表示。

en: Call
ja: 電話

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Caption description
ja: 説明文の記述

en: Caption title
ja: 説明文タイトル

en: Cell data
ja: セルデータ

en: Cell description
ja: セル内容

en: Cell name:
ja: セル名：

en: Cells extend to the full width
ja: セルが全幅に拡大されます

en: Change how this layout is used
ja: このレイアウトの使用方法を変更する

en: Change image
ja: 画像を変更する

en: Change layout use
ja: レイアウト使用を変更する

en: Change log
ja: ログを変更する

en: Change {{{ _.escape(ddl.post_title) }}} Layout use
ja: Layout 使用 {{{ _.escape(ddl.post_title) }}} を変更する

en: Chat
ja: チャット

en: Child layout (Hierarchical layouts tree)
ja: 子レイアウト (階層レイアウトツリー)

en: Choose an image
ja: 画像を選択する

en: Choose how you want your button to look
ja: ボタンの外見を選択してください

en: Choose number of rows
ja: 行数を選択してください

en: Choose the HTML tag to use when rendering this cell.
ja: このセルをレンダリングする時使用するHTMLタグを選択してください。

en: Choose to display the %MMM%
ja: %MMM%表示を選択する

en: Choose what you'd like your button to do
ja: ボタンですることを選択してください。

en: Circle
ja: 円

en: Class:
ja: クラス：

en: Clear
ja: 消去

en: Click the button below to remove those pagination links.
ja: これらのページネーションリンクを削除するには以下のボタンをクリックしてください。

en: Close
ja: クローズする

en: Close this form and discard any changes
ja: このフォームを閉じて変更を削除する

en: Close this view and discard the changes
ja: このビューを閉じ、変更を中止する

en: Close this view and return to the layout
ja: このビューを閉じ、レイアウトに戻る

en: Code
ja: コード

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Column
ja: 列

en: Columns
ja: 列

en: Comment Cell
ja: コメントセル

en: Comments
ja: コメント

en: Comments are closed
ja: コメントは終了しました

en: Comments closed text
ja: コメント終了テキスト

en: Compact display
ja: コンパクト表示

en: Complete the custom search setup by inserting a cell for the results
ja: 結果にセルを挿入することでカスタム検索設定を完了します

en: Conditional expression includes illegal characters
ja: 条件式に違法文字が含まれています

en: Contain (crop)
ja: 含む (トリミング)

en: Content Template
ja: コンテンツテンプレート

en: Content Template (the content of another page)
ja: Content Template (他のページのコンテンツ)

en: Content Template for %s Layout
ja: %s レイアウト用のContent Template

en: Content type:
ja: コンテンツタイプ：

en: Copy of
ja: コピー元

en: Copy panel
ja: パネルをコピー

en: Copy row
ja: 行をコピー

en: Copy tab
ja: タブをコピー

en: Copy this list of field names:
ja: このフィールド名リストをコピーしてください：

en: Correct conditional expression has not been found
ja: 正しい条件式が見つかりません

en: Could not create the CRED Post Form
ja: CRED Post Formを作成できません

en: Could not create the CRED User form
ja: CRED User formを作成できません

en: Cover (add padding)
ja: カバー(パッドを追加)

en: Create
ja: 作成

en: Create Cell
ja: セルを作成する

en: Create Layouts
ja: Layouts作成

en: Create a Child layout Cell
ja: 子レイアウトセルを作成

en: Create a Post Loop cell
ja: 投稿ループセルを作成する

en: Create a Visual editor (post fields, text and images) Cell
ja: ビジュアルエディター(投稿欄、テキスト、画像) セルを作成する

en: Create a Widget cell
ja: ウィジェットセルを作成する

en: Create a different Layout cell and display this View.
ja: 他の Layout セルを作成し、この Viewを表示する。

en: Create a new
ja: 新規作成：

en: Create a new CRED Post Form
ja: 新規のCRED Post Formを作成できません

en: Create a new CRED Post Form cell
ja: 新規のCRED Post Formを作成する

en: Create a new CRED User Form cell
ja: 新規のCRED User Formセルを作成する

en: Create a new Content Template cell
ja: 新しいContent Templateセルを作成する

en: Create a new Layout
ja: 新規レイアウト作成

en: Create a new Post content Cell
ja: 新しい投稿コンテンツセルを作成する

en: Create a new Reference cell
ja: 新しい参照セルを作成する

en: Create a new User Form
ja: 新規のUser Formを作成

en: Create a new View cell
ja: 新規のViewセルを作成

en: Create a new Widget Area Cell
ja: 新しいウィジェットエリアセルを作成する

en: Create a new WordPress Archive cell
ja: 新規のWordPress Archiveセルを作成する

en: Create a new YouTube video cell
ja: 新しいYouTube ビデオセルを作成する

en: Create a new child layout
ja: 新しい子レイアウトを作成する

en: Create a new comments cell
ja: 新しいコメントセルを作成する

en: Create a new image box cell
ja: 新規の画像ボックスセルを作成

en: Create a new layout for this %s
ja: この%s用に新しいレイアウトを作成する

en: Create a new menu cell
ja: 新しいメニューセルを作成する

en: Create a new one
ja: 新規作成

en: Create a new slider cell
ja: 新しいスライダーセルを作成する

en: Create a new widget area
ja: 新しいウィジェットエリアを作成する

en: Create and close
ja: 作成して終了する

en: Create content
ja: コンテンツを作成する

en: Create front-end content editing forms
ja: フロントエンドコンテンツ編集フォームの作成

en: Create new Accordion
ja: 新規のAccordion作成

en: Create new Grid
ja: 新しいグリッドを作成する

en: Create new Layout
ja: 新規 Layoutを作成

en: Create new Tabs
ja: 新規のTabs作成

en: Create new View
ja: 新しいViewを作成する

en: Create new WordPress Archive
ja: 新規のWordPress Archive作成

en: Create templates
ja: テンプレート作成

en: Create the new widget area
ja: 新しいウィジェットエリアを作成する

en: Create user
ja: ユーザーを作成する

en: Creating a new child layout
ja: 新しい子レイアウトを作成中

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Custom Post Archives:
ja: カスタム投稿アーカイブ：

en: Custom Row description
ja: Custom Row 詳細

en: Custom Row name:
ja: Custom Row 名:

en: Custom row
ja: カスタム行

en: Custom sidebars used by Widget Area Cell
ja: Widget Area Cell に使用されるカスタムサイドバー

en: Date
ja: 日付

en: Day archives
ja: 日アーカイブ

en: Debug information
ja: デバグ情報

en: Default
ja: 初期設定

en: Default parent layout
ja: デフォルト親レイアウト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %s
ja: %sを削除する

en: Delete any existing layouts that are not in the import
ja: インポートに含まれない既存のレイアウトを削除する

en: Delete permanently
ja: 永久的に削除する

en: Delete the Child layout cell and delete all the child layouts
ja: 子レイアウトセルを削除し、全ての子レイアウトを削除する

en: Delete the Child layout cell and remove the association with child layouts
ja: 子レイアウトセルを削除し、子レイアウトとの関連性を取り除く

en: Delete the row and delete all the child layouts
ja: 行を削除し、全ての子レイアウトを削除する

en: Delete the row and remove the association with child layouts
ja: 行を削除し、子レイアウトとの関連性を取り除く

en: Deleted Layouts
ja: 削除されたLayouts

en: Description
ja: 内容

en: Description:
ja: 内容：

en: Design page layouts using drag-and-drop
ja: ドラッグとドロップを使用するページレイアウトデザイン

en: Design with %1$s
ja: %1$sでデザイン

en: Design with Toolset
ja: Toolsetでデザイン

en: Digits
ja: 数字

en: Disable automatic paragraphs
ja: オートパラグラフを無効にする

en: Disable the Toolset shortcodes menu in the admin bar
ja: 管理バー内でToolset ショートコードを無効にする

en: Disabled
ja: 無効済み

en: Discard changes
ja: 変更をキャンセルする

en: Dismiss
ja: 無視する

en: Display Name
ja: 表示名

en: Display a CRED Post Form which allows users to create and edit Posts, Pages and Custom content from the front-end.
ja: ユーザーの投稿、ページ、カスタムコンテンツ作成・編集を可能にするCRED Post Formをフロントエンドから表示します。

en: Display a CRED User Form which allows users to create and edit users from the front-end.
ja: フロントエンドからユーザーによる作成・編集を可能にするCRED User Form を表示する。

en: Display a WordPress Widget Area. You will be able to select a widgets area that comes from the theme.
ja: WordPress Widget Areaを表示します。テーマが提供するウィジェットエリアを選択できます。

en: Display a WordPress ‘posts loop’ using styling from the theme. You need to include this cell, or a WordPress Archive cell, in layouts used for the blog, archives, search and other pages that display WordPress content lists.
ja: テーマからスタイルを使用し、WordPress ‘投稿ループ’を表示します。WordPress コンテンツリストを表示するブログ、アーカイブ、検索、その他のページに使用されたレイアウトにこのセルまたはWordPress Archiveセルを含む必要があります。

en: Display a single WordPress Widget. You will be able to choose which widget to display, without having to create new widgets areas.
ja: 単一のWordPress ウィジェットを表示する。新しいウィジェットエリアを作成せずに表示するウィジェットを選択できます。

en: Display a video from YouTube.
ja: YouTubeからビデオを表示する

en: Display all results
ja: 全ての結果を表示する

en: Display an image slider, built using the Bootstrap Carousel component.
ja: Bootstrap のカルーセル コンポーネントを使用して作成した画面スライダーを表示する

en: Display an image with a header and text. Suitable for callout boxes, key features, services showcase etc. Use the Visual Editor cell if you need more flexibility.
ja: ヘッダーとテキストとともに画像を表示する。コールアウトボックス、中心機能、サービス紹介などに適しています。さらに柔軟性が必要な場合、Visual Editor セルをご使用ください。

en: Display content for:
ja: 次のコンテンツを表示:

en: Display current post's fields, static text, images and any other media that you can include using the WordPress visual editor.\n
ja: WordPressビジュアルエディターを使用して含むことができる現在の投稿欄、スタティックテキスト、画像、その他のメディア。\n

en: Display fields and content that belongs to any post, with your HTML styling.
ja: フィールドやコンテンツを自分のHTMLスタイルで投稿文に表示します。

en: Display images with responsive size
ja: 調整サイズで画像を表示する

en: Display lists of content
ja: コンテンツリストの表示

en: Display one of the WordPress menus that exist in your site.
ja: サイトに存在するWordPressメニューの1つを表示する。

en: Display responsive image
ja: 応答する画像を表示する

en: Display the WordPress ‘loop’ with your styling. You need to include this cell in layouts used for the blog, archives, search and other pages that display WordPress content lists.
ja: 自分のHTMLスタイリングでWordPress ‘ループ’ を表示。ブログ、アーカイブ、検索、WordPressコンテンツリストを表示するその他のページに使用されるレイアウトにこのセルを含む必要があります。

en: Display the comments section. This cell is typically used in layouts for blog posts and pages that need comments enable.
ja: コメントセクションを表示します。このセルは通常ブログ投稿やコメントを有効にしたページレイアウトで使用されます。

en: Display the content of a page, post or custom type using styling from the theme.
ja: テーマからスタイルを使用し、ページ、投稿、カスタムタイプのコンテンツを表示する。

en: Display the results as a custom search
ja: カスタム検索として結果を表示する

en: Display the results as a slider
ja: 結果をスライダーとして表示する

en: Display the results with pagination
ja: 結果をページネーションで表示する

en: Displays a fully customized display
ja: 完全にカスタマイズされたディスプレイを表示します

en: Displays the content of %s
ja: %sのコンテンツを表示

en: Displays the content of the current page
ja: 現在ページのコンテンツを表示

en: Do you really need another %s%s%s cell in %s%s%s layout? This cell can appear only once in each layout, so you cannot paste the selected row into this layout. If you select a different row, that doesn’t include this kind of cell, you will be able to paste it.
ja: %s%s%s レイアウトにもう１つの%s%s%sセルが本当に必要ですか？このセルは各レイアウトに1度だけ表示されるため、このレイアウトに選択した行を貼り付けることはできません。他の行を選択する場合、それはこの種類のセルを含まないため、貼り付けることができます。
    \n

en: Do you want this page to look different?
ja: このページの外見を変更したいですか？

en: Do you want to apply to all?
ja: すべてに適用しますか？

en: Do you want to save the current layout before creating a new child layout?
ja: 新しい子レイアウトを作成する前に現在のレイアウトを保存しますか？

en: Do you want to save the current layout before editing the child layout?
ja: 子レイアウトを編集する前に現在のレイアウトを保存しますか？

en: Do you want to save the current layout before editing the parent layout?
ja: 親レイアウトを編集する前に現在のレイアウトを保存しますか？

en: Documentation and Support
ja: ドキュメンテーションとサポート

en: Don't show this message again
ja: このメッセージを再度表示しない

en: Done
ja: 完了

en: Download Modules
ja: Modulesをダウンロードする

en: Dropdowns
ja: ドロップダウン

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate name
ja: 複製名

en: Each %stab%s its own width to fit its text
ja: 各%sタブ%s はテキストに適合する幅を持っています

en: Edit
ja: 編集

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Accordion
ja: Accordionの編集

en: Edit CRED Post Form cell
ja: CRED Post Formセルを編集する

en: Edit CRED User Form cell
ja: CRED User Formセルを編集する

en: Edit CSS
ja: CSSを編集する

en: Edit Cell
ja: セルを編集する

en: Edit Child layout Cell
ja: 子レイアウトセルを編集

en: Edit Content Template cell
ja: Content Templateセルを編集する

en: Edit Custom Row
ja: Custom Rowを編集

en: Edit Grid
ja: グリッドを編集する

en: Edit Post Loop cell
ja: 投稿ループセルを編集する

en: Edit Post content Cell
ja: 投稿コンテンツセルを編集する

en: Edit Reference cell
ja: 参照セルを編集する

en: Edit Row
ja: 行を編集する

en: Edit Skype
ja: Skype編集

en: Edit Skype button
ja: Skypeボタンを編集

en: Edit Tab
ja: タブを編集

en: Edit Tabs
ja: Tabsの編集

en: Edit View
ja: Viewを編集

en: Edit Visual editor (post fields, text and images) Cell
ja: ビジュアルエディター(投稿欄、テキスト、画像) セルを編集する

en: Edit Widget Area
ja: Widget Areaの編集

en: Edit Widget Area Cell
ja: ウィジェットエリアセルを編集する

en: Edit Widget cell
ja: ウィジェットセルを編集する

en: Edit WordPress Archive cell
ja: WordPress Archiveセルを編集

en: Edit YouTube video cell
ja: YouTubeビデオセルを編集する

en: Edit accordion
ja: アコーディオンを編集

en: Edit accordion panel
ja: アコーディオンパネルを編集

en: Edit cell
ja: セルを編集する

en: Edit comments cell
ja: コメントセルを編集する

en: Edit content
ja: コンテンツを編集する

en: Edit grid
ja: グリッドを編集する

en: Edit image box cell
ja: 画像ボックスセルを編集

en: Edit layout
ja: レイアウトを編集する

en: Edit menu cell
ja: メニューセルを編集する

en: Edit row
ja: 行を編集する

en: Edit slider cell
ja: スライダーセルを編集する

en: Edit tabs
ja: タブを編集

en: Edit the cell and create a child layout
ja: セルを編集し、子レイアウトを作成

en: Edit this Content Template
ja: このContent Templateを編集する

en: Edit this layout
ja: このレイアウトを編集する

en: Edit users
ja: ユーザーを編集する

en: Edit/Delete selected area
ja: 選択エリアの編集／削除

en: Email
ja: メール

en: Enable creating layouts
ja: レイアウト作成を有効にする

en: Enable the Design with Toolset menu in the frontend
ja: フロントエンドでToolsetメニューデザインを有効にする

en: Enable the Toolset Admin Bar Menu
ja: Toolset Admin Bar Menuを有効にする

en: Enabled
ja: 有効済み

en: Enter your Skype Name
ja: Skype名を入力

en: Error 404 Page
ja: エラー 404 ページ

en: Error 404 page
ja: エラー 404 ページ

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
ja: 投稿idエラー:check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error reading file %s
ja: %sファイル読み込み中のエラー

en: Error while parsing the evaluate expression
ja: 数式の値を構文解析中のエラー

en: Error, timeout
ja: エラー、タイムアウト

en: Error: Files is too big, Max upload size is
ja: エラー：ファイルが大きすぎます。アップロード最大サイズは

en: Example cells
ja: セル例

en: Expand
ja: 拡大する

en: Export
ja: エクスポート

en: Export / Import
ja: エクスポート／インポート

en: Export and download layouts
ja: レイアウトをエクスポートし、ダウンロードする

en: Export layouts to theme directory
ja: テーマディレクトリにレイアウトをエクスポートする

en: Extend Bootstrap's grid system with the thumbnail component to easily display grids of images, videos, text, and more.
ja: 画像、ビデオ、テキスト、その他を簡単に表示するために、Bootstrapのグリッドシステムをサムネイルコンポーネントで拡大します。

en: Extend form controls by adding text or buttons before, after, or on both sides of any text-based input.
ja: テキストまたはボタンをテキストベースの入力の前後または両側に追加することでフォームコントロールを拡大します。

en: Failed to create the layout.
ja: レイアウトの作成に失敗しました。

en: Fetch layout %s
ja: %sレイアウトを取り込む

en: Fields and Views
ja: Fields とViews

en: Fields, text and media
ja: フィールド、テキスト、メディア

en: File %s does not exist
ja: %s ファイルは存在しません

en: File is bigger than maximum allowed in your php configuration.
ja: このファイルはあなたのphp 設定の最高限度を超えています。\n

en: File is too big
ja: ファイルが大きすぎます

en: File {1} timeout
ja: ファイル{1} タイムアウト

en: Files will be saved in:
ja: ファイルは以下に保存されます：

en: Filter items by language
ja: 言語別のフィルターアイテム

en: Find out more:
ja: 詳細について知る:

en: First Name
ja: 名

en: Fixed
ja: 修正済み

en: Fixed height of the video player. Width adjusts to cell's size
ja: ビデオプレーヤーの固定高さ。幅はセルサイズに調整されます。

en: Fixed-width columns
ja: 固定幅列

en: Fluid
ja: 流動

en: Fluid columns
ja: 流動列

en: For all posts in Post Type %s%s%s
ja: Post Type %s%s%sのすべての投稿用

en: For already existing and new posts
ja: 既存と新規の投稿用

en: For one comment
ja: １コメント用

en: For two or more
ja: 2以上

en: Form:
ja: フォーム：

en: Forms
ja: フォーム

en: Framework integration failed since we are missing framework slug and name. Please call this action with those values are parameters in your constructor function: do_action('ddl-integration_override_before_init', 'slug', 'Framework name');
ja: フレームワークスラグと名前がないため、フレームワーク統合に失敗しました。あなたのコンストラクタ関数のパラメーターである値でこのアクションを呼び出してください('ddl-integration_override_before_init', 'slug', 'Framework name');

en: Full custom display mode
ja: 完全カスタム表示モード

en: Full display
ja: 完全表示

en: Full width
ja: 全幅

en: Full width background
ja: 全幅背景

en: General
ja: 一般

en: Generic Error in deleting file
ja: ファイル削除の一般エラー

en: Get Bootstrap element
ja: Bootstrap要素を取得

en: Get Module Manager plugin
ja: Module Managerプラグインを取得

en: Get more from Layouts with the Views plugin.
ja: ViewsプラグインでLayoutsの最大活用。

en: Give us feedback about this video
ja: このビデオに関するフィードバックをお願いします

en: Go to
ja: 次に移動

en: Go to %1$sText Search settings%2$s to build the search index.
ja: 検索インデックスを構築するには %1$sテキスト検索設定%2$s に移動してください。

en: Got it! Don't show this message again
ja: わかりました！このメッセージは次回から表示しないでください

en: Grid name:
ja: グリッド名：

en: Grid of cells (Split cells into rows for grids and sidebars)
ja: グリッドセル(グリッドやサイドバー用の行に分かれたセル)

en: Grid size
ja: グリッドサイズ

en: Grid system
ja: グリッドシステム

en: Grid type:
ja: グリッドタイプ：

en: Group a series of buttons together on a single line with the button group. Add on optional JavaScript radio and checkbox style behavior with our buttons plugin.
ja: ボタングループの1ラインに幾つかのボタンをまとめてグループ化します。弊社のボタンプラグインとアドオンのJavaScriptラジオとチェックボックス動作オプション。

en: HTML Tag:
ja: HTMLタグ：

en: Help
ja: ヘルプ

en: Helper classes
ja: ヘルパークラス

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide Bootstrap buttons
ja: Bootstrapボタンを非表示にする

en: Hide details of duplicate Toolset elements
ja: 複製Toolset要素の詳細を非表示にする

en: Hide grid edit
ja: グリッド編集を非表示にする

en: Home
ja: ホーム

en: Home/Blog
ja: ホーム/ブログ

en: Horizontal
ja: 水平

en: Hour
ja: 時間

en: If you delete the Child layout cell you will lose the association with the existing <br>child layouts
ja: 子レイアウトセルを削除すると、既存の <br>子レイアウトとの関連性を失います

en: If you delete the row that contains a Child layout cell you will lose the association with the existing child layouts
ja: 子レイアウトセルを含む行を削除すると、既存の子レイアウトとの関連性を失います

en: If you did not intend to create multiple child layouts, you can simply delete the Child Layout cell. A Grid cell can be used to split a cell into several rows and columns.
ja: 複数の子レイアウト作成を希望しない場合、子レイアウトセルを削除してください。グリッドセルはセルを幾つかの行と列に分離するために使用できます。

en: If you need more than 4 rows you can add them later in the editor
ja: 4行以上必要な場合、後ほどエディターで追加できます。

en: If you want to display the results on a different page, the View form must contain a search button
ja: 他のページに結果を表示する場合、Viewフォームは検索ボタンが必要です

en: Image
ja: 画像

en: Image CSS class
ja: 画像 CSS クラス

en: Image alt text
ja: 画像代替テキスト

en: Image box
ja: 画像ボックス

en: Image effects
ja: 画像効果

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Image title attribute
ja: イメージタイトル属性

en: Image:
ja: 画像：

en: Images
ja: 画像

en: Immediate switch
ja: 即時の切り替え

en: Import
ja: インポート

en: Import finished
ja: インポートが完了しました

en: Import layouts from local file
ja: ローカルファイルからレイアウトをインポートする

en: Import started
ja: インポートが開始しました

en: In embedded mode this action couldn't be undone. %s
ja: 埋め込みモードではこのアクションは元に戻せません。%s

en: In fixed-width mode, the width of the grid determines the number of columns.
ja: 固定幅モードでは、グリッドの幅が列数を決定します。

en: In other place on this same page
ja: 同じページの他の場所

en: Include in search
ja: 検索に含む

en: Include this field in text searches throughout the site
ja: サイト中のテキスト検索内にこのフィールドを含む

en: Includes over 250 glyphs in font format from the Glyphicon Halflings set. Glyphicons Halflings are normally not available for free, but their creator has made them available for Bootstrap free of cost.
ja: Glyphicon Halflingsセットからの250以上のフォントフォーマットの象形文字が含まれます。Glyphicons Halflingsは通常無料ではありませんが、制作者がBootstrap用に無償で提供しました。\n\n

en: Incorrect answer from server
ja: サーバーからの不正確な応答

en: Incorrect zip file.
ja: 不正確なzipファイル。

en: Indicate the current page's location within a navigational hierarchy.
ja: ナビゲーション階層内で現在のページの場所を示します。

en: Individual pages:
ja: 個別ページ：

en: Inline checkbox
ja: インラインチェックボックス

en: Inline radio
ja: インラインラジオ

en: Input format: %s
ja: 入力書式: %s

en: Input groups
ja: 入力グループ

en: Insert BuddyPress output
ja: BuddyPress アウトプットを挿入

en: Insert a different View, not related to the custom search results
ja: カスタム検索結果に関係のない他のViewを挿入する

en: Insert a placeholder for a Child Layout. Use this cell to design hierarchical layouts, where different child layouts inherit page-elements from a parent layout.
ja: 子レイアウト用のプレスホルダーを挿入してください。複数の子レイアウトが親レイアウトからページ要素を受けつぐ階層レイアウトをデザインするためにはこのセルを使用します。

en: Insert cell
ja: セルを挿入する

en: Insert conditional shortcode
ja: 条件付きのショートコードを挿入する

en: Insert fields to display parts of the content and add HTML around them for styling.
ja: コンテンツの表示部分にフィールドを挿入し、スタイルとして、HTMLをその周囲に追加してください。

en: Insert image URL
ja: 画像URLを挿入する

en: Install Views
ja: Viewsをインストール

en: Instead of using the parent layout (%s), you should assign one of these child layouts to content:
ja: 親レイアウトを使用する代わりに (%s)、子レイアウトの1つをコンテンツに指定すべきです：

en: Interval
ja: 間隔

en: Invalid parameters
ja: 無効なパラメーター

en: It is not possible to handle CSS loading in the front end. You should either make your uploads directory writable by the server, or use permalinks.
ja: フロントエンドでCSS読み込みを行うことはできません。アップロードしたものをサーバーにより直接書き込み可能にするか、パーマリンクをご使用ください。

en: It is not possible to handle CSS loading in the front end. You should either make your uploads directory writable by the server, or use pretty permalinks.
ja: フロントエンドでCSS読み込みを行うことは不可能です。アップロードディレクトリをサーバーにより書き込み可能にするか、パーマリンクをご使用ください。

en: It looks like you are trying to display a Form. For your convenience, Layouts now comes with a CRED form cell, which will let you achieve this much easier. We suggest that you try the new 'CRED Form' cell. You will be able to insert an existing Form or create a new Form.
ja: Formを表示しようとしています。CRED formセルに搭載されるLayoutsはこれをとても簡単に実行します。新機能の'CRED Form'セルをお試しください。既存のフォームを挿入したり、新しいフォームの作成にとても便利です。

en: It looks like you are trying to display a View. For your convenience, Layouts now comes with a View cell, which will let you achieve this much easier. We suggest that you try the new 'Views Content Grid' cell. You will be able to insert an existing View or create a new View.
ja: Viewを表示しようとしています。Viewセルに搭載されるLayoutsはこれをとても簡単に実行します。新機能の'Views Content Grid' を使用することにより、既存のViewを挿入したり、新規のViewを作成できます。

en: It looks like you are trying to display fields. For your convenience, Layouts now comes with a Content Template cell, which will let you achieve this much easier.
ja: フィールドを表示しようとしています。Content Template セルに搭載される便利なLayoutsはこれをとても簡単に実行します。

en: Items to display
ja: 表示するアイテム

en: JS option saved.
ja: JSオプションが保存されました。

en: JS was successfully saved in %s option in database.
ja: JSはデータベース内の%s オプションに無事保存されました。

en: Jump to:
ja: ここへジャンプ:

en: Keep original
ja: オリジナルを保存する

en: Labels
ja: ラベル

en: Last Name
ja: 姓

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout Style
ja: レイアウトスタイル

en: Layout cell types
ja: レイアウトセルタイプ

en: Layout for %s
ja: %s用のレイアウト

en: Layout slug:
ja: レイアウトスラグ：

en: Layout structure
ja: レイアウト構造

en: Layout type
ja: レイアウトタイプ

en: Layout updated
ja: レイアウトが更新されました

en: Layout width
ja: レイアウト幅

en: Layouts
ja: レイアウト

en: Layouts %s release notes
ja: Layouts %s リリースノート

en: Layouts CSS and JS
ja: Layouts CSS と JS

en: Layouts CSS and JS Editor
ja: Layouts CSS と JS Editor

en: Layouts CSS has NOT been updated. Please retry or check write permissions for uploads directory.
ja: Layouts CSSが更新されていません。再試行するか、アップロードディレクトリ用の書き込み許可をお調べください。

en: Layouts CSS has been updated.
ja: Layouts CSSが更新されました。

en: Layouts Embedded was <strong>deactivated</strong>! You are already running the complete Layouts plugin, so this one is not needed anymore.
ja: エンベデットされたLayoutsの<strong>認証が解除されました</strong>!　すでに完全なLayoutsプラグインが作動中のため、これは必要ありません。

en: Layouts Help
ja: Layouts ヘルプ

en: Layouts Troubleshoot
ja: Layoutsトラブルシュート

en: Layouts admin
ja: Layouts 管理

en: Layouts already has CSS styling. Check &quotOverwrite any layout if it already exists&quot, if you want to overwrite this CSS.
ja: layoutsはすでにCSSスタイリングに存在します。このCSSを上書きしたい場合、すでに存在する&quotレイアウトを調べ&quo上書きしてください。

en: Layouts already has JS styling. Check &quotOverwrite any layout if it already exists&quot, if you want to overwrite this JS.
ja: レイアウトはすでに　JSスタイルです。 このJSを上書きしたい場合、チェックしてからquotすでに存在するレイアウトを上書き&quotしてください。

en: Layouts being used as templates for post types
ja: 投稿タイプにテンプレートとして使用されるレイアウト

en: Layouts being used to customize archives
ja: アーカイブをカスタマイズするために使用されるレイアウト

en: Layouts being used to display single posts or pages
ja: 単独の投稿またはページの表示に使用されるレイアウト

en: Layouts capabilities
ja: レイアウト能力

en: Layouts cell styling
ja: レイアウトセルのスタイリング

en: Layouts export
ja: Layouts エクスポート

en: Layouts have been loaded successfully
ja: Layoutsの読み込みに成功しました

en: Layouts import
ja: Layouts インポート

en: Layouts not being used anywhere
ja: レイアウトがどこにも使用されていません

en: Layouts plugin needs to be integrated with your theme. Before designing layouts, please see the %sLayouts theme integration guide%s.
ja: Layouts プラグインはテーマに統合される必要があります。レイアウトをデザインする前に %s レイアウトテーマ統合ガイド %sを参照してください。

en: Layouts requires version 1.6.2 or higher of the Views plugin.
ja: レイアウトはViewsプラグイン1.6.2 以降のバージョンが必要です。

en: Layouts settings
ja: レイアウト設定

en: Layouts successfuly loaded.
ja: Layoutsの読み込みに成功しました。

en: Layouts theme integration
ja: Layoutsテーマ統合

en: Layouts:
ja: レイアウト：

en: Learn about creating and using grids
ja: グリッド作成と使用について学ぶ

en: Learn about designing hierarchical layouts using parents and children layouts.
ja: 親と子レイアウトを使用する階層レイアウトのデザインについて学ぶ

en: Learn about how rows can be displayed in different ways
ja: 行の多様な表示方法について学ぶ

en: Learn about the CRED Post Form cell
ja: CRED Post Formセルについて学ぶ

en: Learn about the CRED cell
ja: CREDセルについて学ぶ

en: Learn about the Child layout cell
ja: 子レイアウトセルについて学ぶ

en: Learn about the Comments cell
ja: コメントセルについて

en: Learn about the Content Template cell
ja: Content Templateセルについて学ぶ

en: Learn about the Post Content cell
ja: 投稿コンテンツセルについて学ぶ

en: Learn about the Post Loop cell
ja: 投稿ループセルについて学ぶ

en: Learn about the Views cell
ja: Viewsセルについて学ぶ

en: Learn about the Visual editor cell
ja: ビジュアルエディターセルについて学ぶ

en: Learn about the Widget Area cell
ja: ウィジェットエリアセルについて学ぶ

en: Learn about the Widget cell
ja: ウィジェットセルについて学ぶ

en: Learn about the WordPress Archive cell
ja: WordPress Archiveセルについて学ぶ

en: Learn how the Layouts plugin works
ja: Layoutsプラグインの使用方法を学ぶ

en: Learn how to use Bootstrap in layouts
ja: レイアウトにおけるBootstrap使用方法を学ぶ

en: Learn more about <em>Toolset</em>
ja: <em>Toolset</em>の詳細について学ぶ

en: Left
ja: 左

en: Level one
ja: レベル1

en: Level three
ja: レベル3

en: Level two
ja: レベル2

en: Limit for number of pages to refresh after saving a layout
ja: レイアウト保存後、更新するページ数を制限します。

en: Link CSS class
ja: CSS クラスをリンク

en: Link to
ja: 次へのリンク

en: List group
ja: リストグループ

en: List groups are a flexible and powerful component for displaying not only simple lists of elements, but complex ones with custom content.
ja: リストグループはシンプルなリスト要素のみならず、カスタムコンテンツを含む複雑なリスト要素を表示する柔軟でパワフルなコンポーネントです。

en: Lists and loops
ja: リストとループ

en: Load content and display it with your styling. A View is used for any custom content display, including custom searches, tables, grids, sliders and content lists.
ja: 自分のスタイルでコンテントを読み込み、表示します。Viewはカスタム検索、表、グリッド、スライダー、コンテンツリストなどカスタムコンテンツの表示に使用します。

en: Load content template:
ja: content templateを読み込む:

en: Load default layouts for %s theme
ja: %sテーマ用にデフォルトレイアウトを読みこむ

en: Load existing Content Template
ja: 既存のContent Templateを読み込む

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Main Archives:
ja: メインアーカイブ：

en: Media
ja: メディア

en: Media object
ja: メディアオブジェクト

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu alignment
ja: メニューアラインメント

en: Menu style
ja: メニュースタイル

en: Minimize
ja: 最小化

en: Minute
ja: 分

en: Month archives
ja: 月間アーカイブ

en: Most Recent
ja: 最新

en: Move the mouse to resize, click again to create.
ja: サイズ変更にはマウスを動かし、作成するには再クリックしてください。

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱に移動する

en: Navbars are responsive meta components that serve as navigation headers for your application or site.
ja: Navbarsはアプリケーションやサイトにナビゲーションヘッダーとして使用される応答性のメタコンポーネントです。

en: Navigation levels
ja: ナビゲーションレベル

en: Navs available in Bootstrap have shared markup, starting with the base .nav class, as well as shared states. Swap modifier classes to switch between each style.
ja: Bootstrap内で利用可能なNavsはベース.nav classと共有された状態を開始してマークアップを共有しました。それぞれのスタイルを切り替えるにはmodifier classをスワップします。

en: Need help with CSS styling?
ja: CSSスタイリングにヘルプが必要ですか？

en: Need help? Grab some %1$sdebug information%2$s.
ja: ヘルプが必要ですか? %1$sデバグ情報%2$sをご覧ください。

en: New Widget Area
ja: 新規のWidget Area

en: New Widget Area Name:
ja: 新規のWidget Area 名:

en: New content template name
ja: 新規のcontent template名

en: New layout
ja: 新規レイアウト

en: New resource id
ja: 新規のリソースid

en: Newer Comments >>
ja: 新しいコメント >>

en: Next link text
ja: 次のリンクテキスト

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No
ja: いいえ

en: No Shortcode Rendering
ja: Shortcode Rendering なし

en: No changes made
ja: 変更がありません

en: No changes were made, nothing to save to the server.
ja: 変更がありません。サーバーに保存するものがありません。

en: No data where imported.
ja: データがインポートされていません。

en: No file selected. Please select one file to import Layouts data from.
ja: ファイルが選択されていません。Layouts データをインポートするファイルを一つ選択してください。

en: No items were returned by the View
ja: Viewにより返されたアイテムはありません

en: No layouts found
ja: レイアウトが見つかりません

en: No layouts found in Trash
ja: ゴミ箱にレイアウトはありません

en: No pages found.
ja: ページが見つかりません。

en: No parent set
ja: 親が設定されていません

en: No post items found.
ja: 投稿アイテムが見つかりません。

en: No previews available
ja: 以前のプレビューはありません。

en: No widget areas found in Trash.
ja: ゴミ箱にウィジェットエリアがありません。

en: No widget areas found.
ja: ウィジェットエリアがみつかりません。

en: Nonce problem
ja: ノンス問題

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 普通

en: Not allowed
ja: 許可がありません

en: Not assigned to any post type.
ja: 投稿タイプに指定されていません。

en: Not now
ja: 後で

en: Note
ja: ノート

en: Nothing found
ja: 何も見つかりません

en: Nothing to update
ja: 更新するものがありません

en: Now, create a child layout
ja: 子レイアウトを作成してください

en: Numeric
ja: 数値

en: Ok
ja: OK

en: On a previous version of Layouts, pagination links were added automatically to WordPress Archive loop cells in a way that can not be manually removed.
ja: Layoutsの以前のバージョンでは手動では取り除けない方法でページネーションリンクがWordPress Archiveループセルに自動追加されました。

en: On another page
ja: 他のページ

en: Once you buy the full Toolset, you will be able to edit Views, CRED forms and Layouts in your site, as well as build new ones.
ja: 完全Toolsetを購入するとViews、CREDフォーム、Layoutsを自分のサイトで編集・新規作成できるようになります。

en: One thought on %TITLE%
ja: % タイトル %に関する1感想

en: Only .zip and .ddl can be imported.
ja: .zip と.ddl のみインポートできます。

en: Only fluid rows are allowed here because the parent row or layout are fluid.
ja: 親の行またはレイアウトが流動なため、ここには流動の行だけを使用できます。

en: Only for %s%s%s
ja: %s%s%s用のみ

en: Only for new posts
ja: 新規投稿のみ

en: Only the results
ja: 結果のみ

en: Only the search form
ja: 検索フォームのみ

en: Open in a new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Open link in a new window/tab
ja: 新しいウィンドウ/タブでリンクを開く

en: Operation completed successfully
ja: 操作の完了に成功しました

en: Operation not completed successfully
ja: 操作を完了できませんでした

en: Option not updated
ja: オプションが更新されていません

en: Options
ja: オプション

en: Or
ja: または

en: Or, you can create new child layouts for other pages.
ja: または他のページに新しい子レイアウトを作成できます。

en: Ordered list
ja: 整理済みリスト

en: Orientation of the buttons
ja: ボタンの向き

en: Original name
ja: オリジナル名

en: Other Elements:
ja: その他の要素:

en: Other Fields
ja: 他のFields

en: Others:
ja: その他：

en: Overwrite any layout if it already exists
ja: すでに存在するレイアウトを上書きする

en: Overwrite layout assignments
ja: レイアウト指定を上書きする

en: Overwritten Layouts
ja: 上書きされたLayouts

en: Page header
ja: ページヘッダー

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Pagination links deleted.
ja: ページネーションリンクが削除されました。

en: Pagination links on archive cells
ja: アーカイブセル上のページネーションリンク

en: Panels
ja: パネル

en: Parent Widget Areas:
ja: 親 Widget Area:

en: Parent layout
ja: 親レイアウト

en: Parent layout assignments
ja: 親レイアウト指定

en: Parents with all children assigned
ja: 親と全ての子が指定されました

en: Password protected text
ja: パスワード保護テキスト

en: Paste panel
ja: パネルを貼り付け

en: Paste row
ja: 行を貼り付け

en: Paste tab
ja: タブを貼り付け

en: Pause on hover
ja: マウス配置時の一時停止

en: Player height
ja: プレーヤー高さ

en: Please %1$sinstall Relevanssi%2$s to allow Toolset to search texts in custom fields.
ja: Toolset がカスタムフィールドでテキスト検索するには、%1$sRelevanssiをインストール%2$sしてください。

en: Please check %shere%s to see how to set one up.
ja: 設定方法を見るには%shere%s を参照してください。

en: Please check the layout you are trying to render actually exists.
ja: レンダリング中のレイアウトが実際に存在することをお調べください。

en: Please enter a name for this layout
ja: このレイアウトの名前を入力してください

en: Please enter a valid YouTube video URL.
ja: 正しいYouTubeビデオURLを入力してください。

en: Please select and save the framework that your theme uses.
ja: テーマが使用するフレームワークを選択し、保存してください。

en: Please type
ja: 入力してください

en: Please use a valid hexadecimal value.
ja: 有効な16進値を使用してください。

en: Please validate reCAPTCHA
ja: reCAPTCHAを確認してください。

en: Plus %s more items
ja: プラス%s アイテム

en: Plus %s more rows - %s items in total
ja: プラス%s行 - 合計%s アイテム

en: Post
ja: 投稿

en: Post %d
ja: %dを投稿する

en: Post Loop Cell
ja: 投稿ループセル

en: Post View
ja: 投函View

en: Post archive
ja: 投稿アーカイブ

en: Post field
ja: 投稿フィールド

en: Preview layout
ja: レイアウトをプレビュー

en: Preview of your Skype button
ja: Skypeボタンをプレビューする

en: Preview with:
ja: プレビュー方法:

en: Previous link text
ja: 以前のテキストリンク

en: Problem saving data
ja: データ保存問題

en: Proceed and remove assignments
ja: 継続して指定を解除する

en: Progress bars
ja: 進度バー

en: Provide contextual feedback messages for typical user actions with the handful of available and flexible alert messages.
ja: 典型的なユーザーに利用可能な柔軟なアラートメッセージで文脈に即したフィードバックを提供します。

en: Provide different kind of labels for your website.
ja: ウェブサイトに色々な種類のラベルを提供します。

en: Provide pagination links for your site or app with the multi-page pagination component.
ja: マルチページページネーションコンポーネントでサイトまたやアプリのページネーションリンクを提供します。

en: Provide up-to-date feedback on the progress of a workflow or action with simple yet flexible progress bars.
ja: シンプルかつ柔軟な進度バーでワークフローの進度やアクションに関する最新のフィードバックを提供します。

en: Published
ja: 公開済み

en: Putting Child Layout cell will make this Layout a parent layout. %s Parent layouts cannot be assigned to any content. %s %s Do you want to remove content assignment of this layout?%s
ja: Child Layoutセルを用意することで、このLayout は親レイアウトになります。 %s Parent layoutsには他のコンテンツを指定できません。%s %sこのレイアウトのコンテンツ指定を解除しますか？%s

en: Reference cell
ja: 参照セル

en: Registration Date
ja: 登録日

en: Remove
ja: 削除

en: Remove all assignments
ja: すべての指定を解除する

en: Remove archive pagination links
ja: アーカイブページネーションリンクを削除する

en: Remove cell
ja: セルを取り除く

en: Remove from list
ja: リストから取り除く

en: Remove row
ja: 行を取り除く

en: Remove selected
ja: 選択したものを取り除く

en: Remove this menu
ja: このメニューを取り除く

en: Render Views Content Templates with Layouts
ja: LayoutsでViews Content Templatesをレンダリングする

en: Render Views Wordpress Archives with Layouts
ja: LayoutsでViews Wordpress Archivesをレンダリングする

en: Repeatable fields
ja: リピート可能なフィールド

en: Reply
ja: 返答

en: Reply text
ja: 返答テキスト

en: Required
ja: 必須

en: Resource
ja: リソース

en: Resource type
ja: リソースタイプ

en: Responsive embed
ja: 応答性組込

en: Responsive utilities
ja: 応答性ユーティリティ

en: Restore
ja: 復元する

en: Restore original
ja: 元に戻す

en: Right
ja: 右

en: Rounded
ja: 円形

en: Row background extends to full width
ja: 行背景は全幅に拡大されます

en: Row layout type:
ja: 行レイアウトタイプ：

en: Row name:
ja: 行名：

en: Row same as container width
ja: コンテナ幅と同じ行

en: Row type:
ja: 行タイプ：

en: Save
ja: 保存

en: Save CSS Framework
ja: CSS フレームワークを保存する

en: Save and Close this form and return to the layout
ja: このフォームを保存して閉じ、レイアウトに戻る

en: Save and Close this view and return to the layout
ja: このビューを保存して閉じ、レイアウトに戻る

en: Save and close
ja: 保存して終了する

en: Save layout
ja: レイアウトを保存する

en: Saved CSS
ja: 保存されたCSS

en: Saved JS
ja: 保存済みのJS

en: Saved Layouts
ja: 保存されたLayouts

en: Saving failed. Please reload the page and try again.
ja: 保存に失敗しました。ページを再読込し、再度お試しください。

en: Saving...
ja: 保存中．．．

en: Search
ja: 検索

en: Search Layouts
ja: レイアウトを検索する

en: Search Widget Areas
ja: Widget Area 検索

en: Search archives
ja: アーカイブを検索する

en: Search in titles, content and custom fields. %1$sText Search settings%2$s.
ja: タイトル、コンテンツ、カスタムフィールド検索。%1$sテキスト検索設定%2$s。

en: Search layouts
ja: 検索レイアウト

en: Search results
ja: 検索結果

en: Security check failed
ja: セキュリティチェックに失敗しました

en: See all the View controls open and set up things manually.
ja: Viewコントロールを全て開き、手動で設定。

en: See how to do this in the %1$sText Search documentation%2$s.
ja: %1$sテキスト検索資料%2$sでこの方法をご覧ください。

en: Select
ja: 選択

en: Select %s
ja: %sを選択

en: Select Child layout for editing
ja: 編集用に子レイアウトを選択

en: Select a .zip, .ddl or .css file to import from your computer
ja: コンピュータからインポートするには .zip、 .ddl または .cssファイルを選択してください

en: Select a different template for WooCommerce products
ja: WooCommerce 製品用に他のテンプレートを選択する

en: Select all
ja: 全て選択

en: Select an existing widget area
ja: 既存のウィジェットエリアを選択する

en: Select cell type
ja: セルタイプを選択する

en: Select content template
ja: content templateを選択

en: Select date
ja: 日付を選択

en: Select menu
ja: メニューを選択する

en: Select minute
ja: 分数を選択

en: Select which custom fields to include in text searches
ja: テキスト検索にどのカスタムフィールドを含むか選択してください

en: Select which page or post to use to view this Layout
ja: このレイアウトの閲覧にどのページまたは投稿を使用するか選択する

en: Separated class names by a single space.
ja: 単独スペースでクラス名を分離してください。

en: Server timeout, please try again later.
ja: サーバータイムアウト、後ほどお試しください。

en: Set an ID for the cell if you want to specify a unique style for it.
ja: 独自なスタイルを指定する場合、セルにIDを設定してください。

en: Set as default parent
ja: 初期設定の親として設定

en: Set parent layout
ja: 親レイアウト設定

en: Set selected layout as default parent layout\t
ja: 選択レイアウトを初期設定の親レイアウトとして設定\t

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved
ja: 設定が保存されました

en: Settings:
ja: 設定：

en: Show Bootstrap buttons
ja: Bootstrap ボタンを表示する

en: Show all content types
ja: 全てのコンテンツタイプを表示する

en: Show all templates
ja: 全てのテンプレートを表示

en: Show all...
ja: すべて表示する...

en: Show details of duplicate Toolset elements
ja: 複製Toolset 要素の詳細を表示する

en: Show grid edit
ja: グリッド編集を表示する

en: Show keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示

en: Show less...
ja: あまり表示しない...

en: Show log
ja: ログを表示する

en: Show more
ja: 詳細を表示

en: Show more...
ja: もっと表示する...

en: Show only pages
ja: 次のページだけを表示

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar in all the admin pages
ja: 全ての管理ページで管理バー内のToolsetショートコードメニューを表示する

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar only when editing content
ja: コンテンツ編集中のみ管理バー内でToolsetショートコードメニューを表示する

en: Sidebar menu (vertical)
ja: サイドバーメニュー（垂直）

en: Sidebar name isn't set or empty!
ja: サイドバー名が設定されていないか、空白です！

en: Since this page uses a layout, styling with a Content Template is disabled.
ja: このページはレイアウトを使用するために、Content Template のスタイリングが無効にされました。

en: Since you are only displaying the %NNN% in this cell, the %MMM% section is disabled. A custom search should have the %NNN% and %MMM%. To display the %MMM% you need to:
ja: このセルに%NNN%のみを表示中のため、 %MMM% セクションは無効になります。カスタム検索は%NNN% と %MMM%を含むべきです。%MMM% を表示するには、以下が必要です:

en: Single page
ja: 単一ページ

en: Single widget
ja: 単独ウィジェット

en: Site elements
ja: サイト要素

en: Size
ja: サイズ

en: Skip (Choose later)
ja: スキップ (後で選択します)

en: Skipped Layouts
ja: スキップされたLayouts

en: Skype button background is transparent and will work on any colour backgrounds.
ja: Skypeボタン背景は透明なのでカラーの背景のみに使用できます。

en: Slider
ja: スライダー

en: Slider height
ja: スライダー高さ

en: Slides
ja: スライド

en: Smooth fade
ja: スムーズなフェード

en: Some changes are not saved. If you don't see the 'update' button, scroll the list.
ja: 保存されていない変更があります。'更新' ボタンが見えない場合、リストをスクロールしてください。

en: Something went wrong %s
ja: 問題が発生しました%s

en: Something went wrong communicating with the server
ja: サーバーとの通信中、問題が発生しました

en: Sorry, but you cannot paste this row here
ja: 申し訳ありませんが、この行はここには貼り付けられません

en: Sorry, preview is not available. Please make sure that the Toolset Views plugin is active.
ja: 申し訳ありませんが、プレビューを利用できません。Toolset Viewsプラグインが有効であることをご確認ください。

en: Sorry, preview is not available. This View may have been deleted.
ja: 申し訳ありませんが、プレビューを利用できません。Viewが削除された可能性があります。

en: Split cells into several rows and columns. Use also for single-column grids, like sidebars.
ja: 数個の行や列にセルを分けます。サイドバーのような1列のグリッドにも使用できます。

en: Start a call with just a click.
ja: 電話を掛けるにはクリックしてください。

en: Start the conversation with an instant message.
ja: インスタントメッセージで会話を開始する。

en: Success
ja: 成功

en: Support forum
ja: サポートフォーラム

en: Switch
ja: 切替

en: Switch Layout for %s
ja: レイアウトを%sに切り替える

en: Switch to HTML editing
ja: HTML 編集に切り替える

en: Switch to the WordPress Visual Editor
ja: WordPress Visual Editorに切り替える

en: Switching to the View
ja: Viewに切替中

en: Switching to the child layout
ja: 子レイアウトに切替中

en: Table
ja: テーブル

en: Table-based grid
ja: テーブルベースグリッド

en: Tables
ja: 表

en: Tabs navigation style
ja: タブナビゲーションスタイル

en: Tag ID
ja: タグ ID

en: Tag ID:
ja: タグ ID:

en: Tag classes
ja: タグクラス

en: Tag classes:
ja: タグクラス：

en: Target page to show the results:
ja: 結果を表示するターゲットページ：

en: Taxonomy Archives:
ja: タクゾノミーアーカイブ：

en: Taxonomy archive
ja: タクゾノミーアーカイブ

en: Template
ja: テンプレート

en: Template and Layout
ja: テンプレートとレイアウト

en: Template for multiple pages:
ja: 複数ページのテンプレート：

en: Test dialog
ja: テストダイアログ

en: Text Search
ja: テキスト検索

en: Text box
ja: テキストボックス

en: Text input
ja: テキスト入力

en: Text search in custom fields
ja: カスタムフィールド内のテキスト検索

en: The %s cell type is no longer available.
ja: %s セルタイプは現在利用できません。

en: The %s component is required to display the cell. Activate it first.
ja: %sコンポーネントはセル表示に必要です。まず認証してください。

en: The %s layout you are exporting is used to display single pages. Please note that when you import this module on another site, the layout will not be assigned to specific pages, so you will need to edit the layout and assign it manually.
ja: %s レイアウトは1枚のページを表示するために使用されます。このモジュールを他のサイトにインポートする時、レイアウトは特定ページに指定されないため、手動で編集しなくてはならないことにご注意ください。

en: The CRED Post Form could not be found.
ja: CRED Post Form が見つかりません。

en: The CRED Post Form was not found. It may have been deleted or CRED plugin is not active.
ja: CRED Post Form が見つかりません。削除されたか、CRED プラグインが有効ではありません。

en: The CRED User Form was not found. It may have been deleted or CRED plugin is not active.
ja: CRED User Form が見つかりません。削除されたか、CREDプラグインが有効ではありません。

en: The CRED plugin should be activated to display this layout.
ja: このレイアウトを表示するには、CREDプラグインを認証してください。

en: The CSS framework has been set to %s. Please make sure that your theme supports %s.
ja: CSS フレームワークが%sに設定されました。テーマが%sに対応することを確認してください。

en: The CSS you're trying to import is the same as saved in database.
ja: インポート中のCSSはデータベースに保存されたものと同じです。

en: The JS you're trying to import is the same as saved in database.
ja: インポート中のJSはデータベースに保存されているものと同じです。

en: The Layout for %s was successfully updated to %s
ja: %s用のレイアウトは%sに更新されました

en: The Layouts CSS was created.
ja: Layouts CSS が作成されました。

en: The Layouts CSS was overwritten.
ja: Layouts CSS が上書きされました。

en: The Layouts CSS was saved
ja: Layouts CSSが保存されました

en: The Layouts CSS you can export as layouts.css file
ja: Layouts CSS はlayouts.css ファイルとしてエクスポートできます。

en: The Layouts JS was created.
ja: Layouts JS が作成されました。

en: The Layouts JS was overwritten.
ja: Layouts JS が上書きされました。

en: The Layouts JS was saved
ja: Layouts JSが保存されました

en: The Layouts JS you can export as layouts.js file
ja: layouts.jsファイルとしてエクスポートできるLayouts JS

en: The Layouts files you are trying to upload are too big and you ran out of memory, you can either increase your memory or reduce the size of the import.
ja: アップロード中のLayoutsファイルの容量が大きすぎてメモリが足りません。メモリを増やすかインポートサイズを減らしてください。

en: The URL %s is not a valid YouTube URL.
ja: このURL %s は有効なYouTube URLではありません。

en: The View will display the query results as slides.
ja: Viewはクエリ結果をスライダーとして表示します。

en: The View will display the query results in pages.
ja: View はクエリ結果をページに表示します。

en: The View will output all the results returned from the query section.
ja: Viewはクエリ部分から返された結果を全てアウトプットします。

en: The Views plugin should be activated to display this layout.
ja: このレイアウトの表示にはViewsプラグインを認証してください

en: The Views plugin will allow you to customize the Post Content and Content Grid cells. If you have a Toolset account, you can download and activate <strong>Views</strong> plugin. If you only have a Layouts account, you can get the <strong>Embedded Views</strong> plugin with read-only cell content.
ja: Viewsプラグインは投稿コンテンツとコンテンツグリッドセルをカスタマイズするために使用できます。Toolsetアカウントをお持ちの方は、<strong>Views</strong>プラグインをダウンロードし、認証することができます。Layoutsアカウントだけをお持ちの方は、リードオンリーセルコンテンツ付<strong>Embedded Views</strong> プラグインを取得できます。

en: The amount of time to delay between automatically cycling an item, ms.
ja: アイテムを自動サイクルする間の遅延時間、ミリ秒。

en: The association will be updated when this layout is saved.
ja: このレイアウトが保存される時、関連性が更新されます。

en: The background image will be scaled so that each side is as large as possible while not exceeding the length of the corresponding side of the container.
ja: 背景画像のスケールを変更し、コンテナのサイドの長さを超越せずに各サイドを最大にします。

en: The background image will be sized so that it is as small as possible while ensuring that both dimensions are greater than or equal to the corresponding size of the container.
ja: 背景画像のサイズを変更し、コンテナの対応サイズと同等がそれ以上の寸法を得ながら、最小化します。

en: The child layouts will be deleted when this layout is saved.
ja: このレイアウトが保存される時、子レイアウトが削除されます。

en: The content editor is not displayed because %s layout does not include any shortcodes or cells that display post content. %sShow editor anyway%s
ja: %sレイアウトがショートコードまたは投稿コンテンツを表示するセルを含まないため、コンテンツエディターは表示されません。 %sエディターを強制表示する%s

en: The content using a following 'default' Layout
ja: 次の'デフォルト' レイアウトを使用するコンテンツ

en: The duplicate that you created uses copies of Toolset elements. You can edit it freely. The original layout will not change when you edit the duplicate.
ja: 作成された複製はToolset要素のコピーを使用します。自由に編集できます。複製を編集しても元のレイアウトは変わりません。

en: The element you want to paste has to be copied in a %s%s%s structure, it is not compatible here.
ja: 貼り付ける要素を%s%s%s 構造にコピーする必要があります。ここには互換性がありません。

en: The entered value for layout slug shouldn't be an empty string.
ja: レイアウトスラグ用に入力された値は空白のストリングにしないでください。

en: The file is not writable.
ja: ファイルは書き込みできません。

en: The file type is not compatible with layouts. The imported files should be a single .ddl file, a single .css file or a .zip archive of .ddl and .css files.
ja: ファイルタイプはレイアウトと適合しません。インポートするファイルは単独の .ddlファイル、単独の.css ファイル、または.ddl および .css ファイルの .zip アーカイブにしてください。

en: The following layouts have been exported.
ja: 次のレイアウトがエクスポートされました。

en: The full <em>Toolset</em> package allows you to develop and customize themes without touching PHP. You will be able to:
ja: 完全<em>Toolset</em>パッケージを利用するとPHPを使用せずにテーマ作成とカスタマイズが可能になります。できるようになること：

en: The integration of Layouts with the %s theme has failed
ja: Layoutsと%sテーマの統合に失敗しました

en: The integration plugin has been deactivated.
ja: 統合プラグインが解除されました。

en: The layout has been saved.
ja: レイアウトが保存されました。

en: The layout has been saved. Layouts CSS has NOT been updated. Please retry or check write permissions for uploads directory.
ja: レイアウトが保存されていません。CSSは更新されていません。再試行するか、ディレクトリアップロードの書き込み許可をお調べください。

en: The layout has been saved. Layouts CSS has been updated.
ja: レイアウトが保存されました。レイアウトCSSが更新されました。

en: The layout has changed. Do you want to save the current layout before switching to the View?
ja: レイアウトが変更されました。Viewに切り替える前に現在のレイアウトを保存しますか？

en: The layout width is always 12 columns for fluid layouts.
ja: 流動レイアウトのレイアウト幅は常に12列です。

en: The layouts directory %s is not writable.
ja: レイアウトディレクトリ%sは書き込みできません。

en: The row width is different from the layout width. This happens when the child layout does not contain the same number of columns as the child placeholder in the parent layout.
ja: 行幅がレイアウト幅と異なります。これは子レイアウトが親レイアウトの子プレースホルダ―と同じ数の列を含まない場合起こります。

en: The search form and the results
ja: 検索フォームと結果

en: The selected layout is already assigned to %s
ja: 選択されたレイアウトはすでに %sに指定されています

en: The slug should contain only lower case letters
ja: スラグは小文字のみを含みます

en: The text for multiple comments title missing
ja: 複数コメントのタイトルのテキストがありません

en: The text for one comment title is missing
ja: 1コメントタイトルのテキストがありません。

en: The theme directory %s is not writable.
ja: テーマディレクトリ%sは書き込みできません。

en: The title shouldn't be an empty string.
ja: このタイトルを空白のストリングにすることはできません。

en: Theme %s is not active.
ja: %sテーマが有効ではありません。

en: There are no Archive Views available.
ja: 利用できるArchive Viewsがありません。

en: There are no Views available.
ja: 利用できるViewsがありません。

en: There are no WordPress Archives available.
ja: WordPress Archivesはありません

en: There are no menus available, create your menus in %sEdit Menus%s page first.
ja: メニューがありません。まず%s 編集メニュー %sページでメニューを作成してください。

en: There are no parent layouts available for current layout. Click %shere%s to learn more about hierarchical layouts.
ja: 現在のレイアウトには親レイアウトがありません。階層レイアウトの詳細については%sここ%s をクリックしてください。

en: There are problems saving this option in the database.
ja: このオプションをデータベースに保存するには問題があります。

en: There are some common issues related to Layouts that can be resolved here.
ja: Layoutsに関するよくある問題がここで解決できます。

en: There is a problem rendering field <strong>%s (%s)</strong>.
ja: レンダリングフィールド<strong>%s (%s)</strong>に問題があります。

en: There is no Layout assigned
ja: 指定されたLayoutがありません

en: There is no template for %s component. Create one first.
ja: %s  コンポーネント用のテンプレートがありません。まず1つ作成してください。

en: There was a problem loading default layouts.
ja: デフォルトレイアウトの読み込みに問題が発生しました。

en: There was a problem saving the CSS.
ja: CSSの保存に問題が発生しました。

en: There was a problem saving the JS.
ja: JSの保存に問題があります。

en: There was a problem uploading the file. Check the file and try again
ja: ファイルのアップロードに問題が発生しました。ファイルをチェックして、再試行してください

en: There was a security check issue while uploading the file. Nonce check failed.
ja: ファイルアップロード中にセキュリティチェック問題が発生しました。チェックに失敗しました。

en: There was an error during the ajax request, make sure the data you send are in json format.
ja: ajax リクエスト中にエラーが発生しました。jsonフォーマットのデータを送信することを確認してください。

en: There was an error uploading your files
ja: ファイルアップロードでエラーが発生しました

en: There were errors while rendering this layout.
ja: このレイアウトのレンダリング中、エラーが発生しました。

en: These resources has been duplicated:
ja: これらのリソースは複製されました：

en: This Content Template uses %1$s
ja: このContent Template は%1$sを使用します

en: This action will switch the Layout using the template already selected.
ja: このアクションはすでに選択されたテンプレートを使用するレイアウトを切り替えます。

en: This cell can display the post content using a Content Template, but your site does not have any Content Template yet. Install and activate the Views plugin, and you will be able to create Content Templates to display post fields
ja: このセルはContent Templateを使用して投稿内容を表示しますが、あなたのサイトにはまだContent Templateがありません。Viewsプラグインをインストールし、アクティベートしてください。投稿欄を表示する Content Templatesを作成できるようになります

en: This cell requires Views plugin above version 1.6.1 to create custom content-driven cells.
ja: このセルがカスタムコンテンツ実行セルを作成するためには、1.6.1以上のViewsプラグインを必要とします。

en: This cell requires Views plugin. Install and activate Views and you will be able to create custom content-driven cells.
ja: このセルはViewsプラグインを必要とします。Viewsをインストールし、認証することで、カスタムコンテンツ実行セルを作成できます。

en: This cell requires the CRED plugin version 1.4 or above. Install and activate the CRED plugin and you will be able to create custom forms for creating and editing content.
ja: このセルはCREDプラグインバージョン1.4以上を必要とします。CREDプラグインをインストールし、アクティベートするとカスタムフォームを作成し、コンテンツを作成・編集できます。

en: This cell requires the CRED plugin. Install and activate the CRED plugin and you will be able to create custom forms for creating and editing content.
ja: このセルはCREDプラグインを必要とします。CREDプラグインをインストールして認証することでカスタムフォームを作成し、コンテンツの作成・編集を実行できます。

en: This cell will display the content of a specific post.
ja: このセルは特定の投稿のコンテンツを表示します。

en: This cell will display the content of the post which uses the layout.
ja: このセルはレイアウトを使用する投稿コンテンツを表示します。

en: This duplicate layout uses some Toolset elements from the original layout. When you edit the layout, the original may change too, if you edit shared Toolset elements.
ja: 複製レイアウトは元のレイアウトからToolset要素を使用します。レイアウトを編集する時、共有Toolset要素を編集する場合、元のレイアウトも変更されます。

en: This field cannot be empty
ja: このフィールドは空白にできません

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
ja: このファイルはWPMLが言語から値をコピーするため、編集不可です。

en: This form is used to %EDIT% %POST_TYPE%
ja: このフォームは % 編集 % % 投稿_タイプ %に使用されます。

en: This form will:
ja: このフォームは：

en: This id is already used in the current layout, please select a unique id for this element
ja: このIDはすでに現在のレイアウトに使用されています。この要素に独自なIDを選択してください。

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
ja: サポートチームはこの情報によりあなたのサイトのWordPressバージョン、プラグイン、テーマを確認します。サポートフォーラムで依頼された場合、この情報を提供してください。パスワードまたはその他の機密情報は含まれません。

en: This is %s cell.
ja: これは%s セルです。

en: This is a read-only date input
ja: これはリードオンリーの日付入力です

en: This layout can't be changed to fluid because it contains a grid with fixed-width columns.
ja: このレイアウト設定は固定幅の列グリッドを含むため、流動に変更できません。

en: This layout has a WordPress Archive cell and shouldn't be used for single posts of this post type.
ja: このレイアウトはWordPress Archiveセルを搭載するため、この投稿タイプの単独投稿には使用できません。

en: This layout has a search form, but is missing the results.
ja: このレイアウトは検索フォーム付きですが、結果がありません。

en: This layout has changed
ja: このレイアウトは変更されました

en: This layout has changed. Are you sure you want to leave this page?
ja: このレイアウトは変更されました。本当にこのページから移動しますか？

en: This layout has child layouts, but none of them can be displayed, because they are not yet assigned to content. <br>Please edit one of the child layouts, assign it to content and you will be able to preview:
ja: このレイアウトは子レイアウトを持っていますが、コンテンツに関連していないためも表示できません。<br>子レイアウトを一つ編集し、コンテンツに指定すると表示できるようになります；

en: This layout has child layouts, which are displayed inside it. To preview it, please select which child layout to display:
ja: このレイアウトは内部に表示される子レイアウトを持っています。プレビューするには、表示する子レイアウトを選択してください：

en: This layout has children
ja: このレイアウトは子があります

en: This layout has children. It can't be deleted.
ja: このレイアウトは子を持っています。削除できません。

en: This layout has children. You should assign one of its children to content and not this parent layout.
ja: このレイアウトは子を持っています。親のレイアウトではなく、子のレイアウトの1つを指定してください。

en: This layout has currently %s child, edit this cell to access and edit it.
ja: このレイアウトは現在%s個の子があります、アクセスし、編集するにはこのセルを編集してください。

en: This layout has currently %s children, edit this cell to access and edit them.
ja: このレイアウトは現在%s個の子があります、アクセスし、編集するにはこれらのセルを編集してください。\n

en: This layout has no child layouts yet. To preview it, you should create a child first and assign it to content. %s %sLearn about hierarchical layouts%s
ja: このレイアウトはまだ子レイアウトを持っていません。プレビューするには子を作成してコンテンツに指定してください。%s %s階層レイアウトに関する情報%s

en: This layout is a fixed layout. The current theme doesn't support fixed layouts and might not display correctly
ja: このレイアウトは固定レイアウトです。現在のテーマは固定レイアウトに対応しないため正しく表示されないかもしれません。

en: This layout is a fluid layout. The current theme doesn't support fluid layouts and might not display correctly
ja: このレイアウトは流動レイアウトです。現在のテーマは流動レイアウトに対応しないため、正しく表示されないかもしれません。

en: This layout is already assigned to all pages.
ja: このレイアウトはすでに全てのページに指定されています。

en: This layout is already assigned to all posts items.
ja: レイアウトはすでにすべての投稿アイテムに指定されています。

en: This layout is assigned to %s archives. It can't be deleted.
ja: このレイアウトは%sアーカイブに指定されています。削除できません。

en: This layout is assigned to %s post types. It can't be deleted.
ja: このレイアウトは%s投稿タイプに指定されています。削除できません。

en: This layout is assigned to %s posts. It can't be deleted.
ja: このレイアウトは%s投稿に指定されています。削除できません。

en: This layout is assigned to a post type. It can't be deleted.
ja: このレイアウトは投稿タイプに指定されています。削除できません。

en: This layout is assigned to a post. It can't be deleted.
ja: このレイアウトは投稿に指定されています。削除できません。

en: This layout is assigned to an archive. It can't be deleted.
ja: このレイアウトはアーカイブに指定されています。削除できません。

en: This layout is used to display many posts. If you are using a caching plugin, you should clear page cache.
ja: このレイアウトは多数の投稿を表示するのに使用されています。キャッシュプラグインをご使用の場合、ページキャッシュをクリアすべきでしょう。

en: This layout uses the following Toolset resources:
ja: このレイアウトは以下の Toolset リソースを使用します：

en: This layout width is %d and the child layout width in %s is %d. This layout may not display correctly.
ja: このレイアウト幅は%d であり、%s内の子レイアウト幅は%dです。このレイアウトは正しく表示されない可能性があります。

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja: この投稿はパスワード保護されています。コメントを見るにはパスワードを入力してください。

en: This post type was removed or deactivated
ja: この投稿タイプは削除または解除されました

en: This post type was removed or deactivated.
ja: この投稿タイプは削除されたか、無効です。

en: This row has a Child layout cell and the layout has children
ja: この行は子レイアウトを持ち、レイアウトは子を持っています。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Title
ja: タイトル

en: Title, body and custom fields
ja: タイトル、本文、カスタムフィールド

en: Title:
ja: タイトル：

en: To create an association between this Layout and a single page open....
ja: この Layout と単独ページを開くを関連させるには....

en: To get the most out of Layouts, you should also have Views plugin active. Views will allow you to design the templates for content and load content into cells.
ja: Layoutsを最大活用するには、Views プラグインを作動する必要があります。 Viewsはコンテンツに適したテンプレートのデザインを可能にし、コンテンツをセルに読み込みます。

en: To modify this Content Template, go to edit it and launch the %1$s.
ja: このContent Templateを変更するには、編集してから%1$sを起動してください。

en: Toggle Bootstrap Components
ja: Bootstrap Componentsを切り替える

en: Toggleable, contextual menu for displaying lists of links. Made interactive with the dropdown JavaScript plugin.
ja: リンクリスト表示用の切替可能なコンテクチュアルメニュー。ドロップダウンJavaScriptプラグインとインタラクションが可能です。

en: Toolset Debug Information
ja: Toolset デバグ情報

en: Toolset Export / Import
ja: Toolset エクスポート／インポート

en: Toolset Help
ja: Toolset ヘルプ

en: Toolset Settings
ja: Toolset 設定

en: Toolset can display an admin bar menu in the backend to let you generate Toolset shortcodes in any page that you need them.
ja: Toolset は必要なページにToolsetショートコードを生成するために、バックエンドで管理バーを表示します。

en: Toolset can display an admin bar menu in the frontend to let you create or edit Views and Content Templates related to the current page.
ja: Toolsetは現在のページに関連するViewsとContent Templatesを作成・編集するためにフロントエンドで管理バーメニューを表示します。

en: Toolset duplicate resources summary
ja: Toolset はリソースサマリーを複製します

en: Toolset resources
ja: Toolset リソース

en: Toolset shortcodes
ja: Toolset ショートコード

en: Toolset shortcodes menu in the admin bar
ja: 管理バー内のToolset ショートコードメニュー

en: Top Bar menu (horizontal)
ja: トップバーメニュー（水平）

en: Translatable string
ja: 翻訳可能なストリング

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Troubleshoot
ja: トラブルシュート

en: Try our reference site built with this theme
ja: このテーマで構築された参照サイトをお試しください

en: Tutorial video
ja: チュートリアルビデオ

en: Types fields
ja: タイプフィールド

en: Typography
ja: タイポグラフィー

en: Undefined post type
ja: 未定義の投稿タイプ

en: Undefined taxonomy
ja: 未定義のタクゾノミー

en: Unformatted
ja: 書式なし

en: Unordered list
ja: 未整理リスト

en: Unsupported page
ja: 非対応ページ

en: Unsupported post type archives
ja: 非対応の投稿タイプアーカイブ

en: Untrusted user
ja: 信頼できないユーザー

en: Update
ja: アップデート

en: Update %s now
ja: %s を今すぐ更新してください

en: Update all to use this layout.
ja: このレイアウトを使用するには全て更新してください。

en: Update the Relevanssi settings and rebuild the index
ja: Relevanssi 設定を更新し、インデックスを再構築してください

en: Update to use this layout.
ja: このレイアウトを使用するために更新する

en: Updated option
ja: 更新済みオプション

en: Updating
ja: 更新中

en: Upload Error: Invalid NONCE
ja: アップロードエラー: 無効なNONCE

en: Upload another file
ja: 他のファイルをアップロードしました

en: Upload file
ja: ファイルをアップロードする

en: Use an existing CRED Post Form
ja: 既存のCRED Post Formを使用する

en: Use an existing Form
ja: 既存フォームを使用する

en: Use an existing View
ja: 既存のViewを使用する

en: Use an existing WordPress Archive
ja: 既存のWordPress Archiveを使用

en: Use any button to trigger a dropdown menu by placing it within a .btn-group and providing the proper menu markup.
ja: ボタンを.btn-group内に配置し、適切なメニューのマークアップを提供することで、どのボタンを利用してもドロップダウンメニューをトリガ－できます。

en: Use default 15px container padding
ja: 初期設定15pxコンテナパディングを使用

en: Use the %TITLE% placeholder to display the post title and the %COUNT% placeholder to display the number of comments.
ja: 当投稿タイトルを表示する% タイトル %プレースホルダ―とコメント数を表示する% カウント%プレースホルダーを使用する。

en: Use the well as a simple effect on an element to give it an inset effect.
ja: シンプルなはめ込み効果を与えるWellを要素としてご使用ください。

en: Use this layout for
ja: このレイアウトを次に使用する

en: Use this layout for %d %s
ja: このレイアウトを %d %sに使用する

en: Use this layout for displaying this post
ja: この投稿の表示にはこのレイアウトを使用する

en: Use this layout for these post types:
ja: このレイアウトをこれらの投稿タイプに使用する：

en: Used on
ja: 使用対象

en: User Email
ja: ユーザーメール

en: User Guides
ja: ユーザーガイド

en: User ID
ja: ユーザーID

en: User Login
ja: ユーザーログイン

en: User Role:
ja: ユーザー役割：

en: User Spam Status
ja: ユーザースパムステータス

en: User Status
ja: ユーザーステータス

en: User Url
ja: ユーザーUrl

en: User View
ja: ユーザービュー

en: User basic data
ja: ユーザー基本データ

en: User fields
ja: ユーザーフィールド

en: Users fields
ja: ユーザーフィールド

en: Using %1$s
ja: %1$s 使用中

en: Using HTML and CSS to style layout cells
ja: HTMLとCSS を使用してレイアウトセルにスタイルを加える

en: Using Layouts as Templates for Contents
ja: LayoutsをContentsのTemplatesとして使用する

en: Validation
ja: 承認

en: Version %s or higher required
ja: %sバージョン以降が必要です

en: Vertical
ja: 垂直

en: Video Tutorial
ja: ビデオチュートリアル

en: Video URL
ja: ビデオURL

en: View
ja: 表示

en: View (Content lists, custom searches, custom sliders)
ja: View (コンテンツリスト、カスタム検索、カスタムスライダー)

en: View All
ja: 全て閲覧する

en: View Widget Area
ja: Widget Areaを表示

en: View layouts
ja: View レイアウト

en: View loop
ja: ループ表示

en: View name
ja: View 名

en: View not set
ja: View が設定されていません

en: View purpose:
ja: View 目的:

en: Visitors will be able to search through your content using different search criteria.
ja: 閲覧者はさまざまな検索基準を使用してコンテンツを検索できます。

en: Visual Editor (post fields, text and images)
ja: ビジュアルエディター(投稿欄、テキスト、画像)

en: Visual editor Cell
ja: ビジュアルエディターセル

en: Visual effect when switching %stabs%s
ja: %sタブ%s切り替え時ビジュアルエフェクト

en: Want to edit Views, CRED forms and Layouts? Get the full <em>Toolset</em> package!
ja: Views、 CRED フォーム、Layoutsを編集しますか? 完全 <em>Toolset</em>パッケージを取得してください！

en: Warning popups blocked
ja: 警告ポップアップがブロックされました

en: What content will this layout be for?
ja: このレイアウトはどのコンテンツ用ですか？

en: What do you want to display in this cell?
ja: このセルに何を表示したいですか？

en: What the theme would output
ja: テーマが出力するもの

en: What to display if no layout is assigned to content
ja: コンテンツにレイアウトが指定されていない時に表示するもの

en: When loading default layouts for current theme integration a bunch of layouts will be loaded for the major resources of your theme and assigned to them automatically.
ja: 現在のテーマ統合にデフォルトレイアウトを読み込む時、テーマの主なリソース用に多数のレイアウトが読み込まれ、自動的に指定されます。

en: When you use a caching plugin, it's important to clear the cache after editing layouts. You can set the maximal number of pages to refresh after saving a layout. If the layout is used on more pages than this maximum, the cache clearing will not be done automatically and you will need to clear cache manually. This option is designed to prevent long delays when editing layouts that display many pages.
ja: キャッシュプラグインを使用する時、レイアウト編集後にキャッシュをクリアすることが重要です。レイアウト保存後にリフレッシュする最高ページ数を設定できます。レイアウトが最高ページ数より多くのページに使用される場合、キャッシュクリアは自動的には行われず、手動でクリアしなければなりません。このオプションは多数ページを表示するレイアウトの編集時に遅延を予防するために設計されました。

en: Where do you want to display the results?
ja: 結果をどこに表示したいですか？

en: While not always necessary, sometimes you need to put your DOM in a box. For those situations, try the panel component.
ja: 常に必要とは限りませんが、時折あなたのDOMをボックスに入れる必要があります。この場合、パネルコンポーネントをお試しください。

en: White
ja: ホワイト

en: Widget Area
ja: ウィジェットエリア

en: Widget Areas
ja: Widget Area

en: Widget settings
ja: ウィジェット設定

en: Widget type:
ja: ウィジェットタイプ：

en: Width of the %stabs%s
ja: %sタブ%sの幅

en: WordPress Archive (post archives, blog, search, ...)
ja: WordPress Archive (投稿アーカイブ、ブログ、検索、 ...)

en: WordPress Archive loop
ja: WordPress Archive ループ

en: Working with accordion
ja: アコーディオンに取り組む

en: Working with file {1} of {2}
ja: ファイル{1} の{2}を処理中です

en: Working with tabs
ja: タブに取り組む

en: Year archives
ja: 年間アーカイブ

en: Yes
ja: はい

en: You are about to switch editing modes. Please note that this may change the content of the cell. Are you sure?
ja: 編集モードに切り替えます。この操作はセルのコンテンツを変更する可能性があります。本当に実行しますか？

en: You are being redirectd. Please Wait.
ja: リダイレクトされます。少々お待ちください。

en: You are editing:
ja: 編集中：

en: You are using %1$s to design this page, but there is already a template <em>%2$s</em> created by %3$s for %4$s. This may work, but could produce visual glitches. Please consider using %5$s only for the template OR for this page.
ja: このページのデザインに %1$s が使用されていますが、%3$sにより%4$s用にすでにテンプレート<em>%2$s</em>が作成されています。問題ないかもしれませんが、視覚的な問題を生じることがあります。テンプレートのみまたはこのページに%5$sを使用することをご検討ください。

en: You are using the %s%s%s layout to design this page
ja: このレイアウトのデザインには%s%s%sレイアウトを使用中です

en: You are using the embedded version of CRED. Install and activate the full version of CRED and you will be able to create custom forms.
ja: エンベデット版のCREDを使用中です。完全版のCREDをインストールし、認証することで、カスタムフォームを作成できます。

en: You are using the embedded version of Views. Install and activate the full version of Views and you will be able to create custom content-driven grids.
ja: 現在、あなたはエンベデッド版のViewsを使用しています。完全版のViewsをインストールし、認証すればカスタムのコンテンツ駆動グリッドを作成できます。

en: You are using the embedded version of the Views Plugin and there are no Views available.
ja: 現在、あなたはエンベデッド版のViewsプラグインを使用しています。利用できるViewsはありません。

en: You attempted to edit an item that doesn’t exist. Perhaps it was deleted?
ja: 存在しないアイテムを編集しようとしています。削除された可能性があります。

en: You can add HTML to the slide description.
ja: スライドの説明にHTMLを追加できます。

en: You can add only audio.
ja: オーディオのみ追加できます。

en: You can add only images.
ja: 画像のみ追加できます。

en: You can add only video.
ja: 動画のみ追加できます。

en: You can create one or download pre-built modules using the Module Manager plugin.
ja: Module Manager プラグインを使用して、あらかじめ構築されたモジュールを作成またはダウンロードできます。

en: You can download Relevanssi it from %3$swordpress.org%4$s and ask your site administrator to install it.
ja: %3$swordpress.org%4$s からRelevanssi をダウンロードし、サイト管理者にインストールをお願いしてください。\n

en: You can download pre-built modules using the Module Manager plugin.
ja: Module Manager プラグインを使用してビルド済みモジュールをダウンロードできます。

en: You can either make it writable by the server or download the exported layouts and save them yourself.
ja: サーバーにより書き込み可能にするか、エクスポートされたレイアウトをダウンロードし、保存することができます。

en: You can enable or disable the Toolset Admin Bar Menu that is displayed on the frontend.
ja: フロントエンドに表示されるToolset Admin Bar Menuを有効または無効にすることができます。

en: You can enter the page title or paste the URL of a page, copied from the site's front-end.
ja: ページタイトルを入力するか、サイトのフロントエンドからコピーされたページのURLを貼り付けることができます。

en: You can only use an image file here
ja: ここでは画像ファイルだけ使用できます

en: You can see this message because you are logged in as a user who can assign Layouts. <br>Your visitors won't see this message.
ja: あなたはLayoutsを指定できるユーザーとしてログインしたためこのメッセージを見ることができます。<br>ビジターはこのメッセージを見ることができません。

en: You can set from here a default fallback to display a resource when layout is not assigned to it.
ja: レイアウトが指定されていない時、リソースを表示するデフォルトフォールバックをここで設定できます。

en: You can set from here a default parent layout to be assigned to all layouts of your website.
ja: ウェブサイトの全てのレイアウトに指定されるデフォルト親レイアウトをここで設定できます。

en: You can't insert another cell of this type. Only one cell of this type is allowed per layout.
ja: このタイプの他のセルを挿入することはできません。このタイプは1レイアウトにつき1セルだけが許可されます

en: You can't use %s as a parent layout as it or one of its parents has the current layout as a parent.
ja: %s はそれ自体または親が現在のレイアウトを親として持っているため、親レイアウトとして使用することはできません。

en: You cannot drag the cell into the target row because the cell is %NN% columns wide and the target row has only %MM% free columns. %OO%To move this cell, first resize it and make it at most %MM% columns wide.
ja: セルは%NN% 列幅があり、ターゲット行は%MM%フリー列しかないので、セルをターゲット行にドラッグすることはできません。%OO%セルを移動するには、最初にサイズを変更し、少なくとも%MM%列幅にしてください。

en: You cannot drag to here
ja: ここにドラッグできません

en: You currently have no menus assigned to this theme location. Go to %sAppearance -> Menus -> Manage Locations%s and assign a menu to appropriate location.
ja: 現在このテーマロケーションにはメニューが指定されていません。%sAppearance -> Menus -> Manage Locations%sに移動し、適切な場所にメニューを指定してください。

en: You do not have permissions for that.
ja: 必要な許可がありません。

en: You don't have permission to perform this action!
ja: このアクションを実行する許可がありません！

en: You don't have permission to perform this action.
ja: このアクションを実行する許可がありません。

en: You have not selected any field to be indexed in Relevanssi searches. Please select some below.
ja: Relevanssi 検索にインデックスされるフィールドが選択されていません。下で幾つか選択してください。

en: You just added a child layout cell to %s%s%s layout. Now, you need to create the layout that will appear inside this cell.\r\n.
ja: あなたは%s%s%sレイアウトに子レイアウトセルを追加したところです。この後、セルの中に表示されるレイアウトを作成する必要があります。\r\n.

en: You must define a regular expression for Toolset_CakePHP_Validation::custom()
ja: Toolset_CakePHP_Validation::custom()の正規表現を定義する必要があります

en: You must define a regular expression for WPToolset_Cake_Validation::custom()
ja: WPToolset_Cake_Validation::カスタム()の通常の表現を定義する必要があります

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
ja: Wpcf_Cake_Validation::custom()の一般的な表現を定義する必要があります

en: You must define the $operator parameter for Toolset_CakePHP_Validation::comparison()
ja: Toolset_CakePHP_Validation::comparison()の$オペレーターパラメータを定義する必要があります

en: You must define the $operator parameter for WPToolset_Cake_Validation::comparison()
ja: WPToolset_Cake_Validation::比較()の$オペレーターパラメータを定義する必要があります

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
ja: Wpcf_Cake_Validation::comparison()の$operator parameterを定義してください

en: You need Views to perform this action.
ja: このアクションを実行するにはViewsが必要です。

en: You need to install <strong>Relevanssi</strong>
ja: <strong>Relevanssi</strong>をインストールする必要があります

en: You need to select a layout for this page. The layout selection is available in the page editor.
ja: このページのレイアウトを選んでください。レイアウト選択はページエディターにあります。

en: You should create child layouts that fit into this space and then assign them to content. The parent layout (%s) should not be assigned to content, but only its children layouts.
ja: このスページに適合する子レイアウトを作成し、それらをコンテンツに指定してください。親レイアウト(%s)ではなく、子レイアウトのみをコンテンツに指定してください。

en: You should define either an ID or one class for this cell to style its CSS
ja: CSSにスタイルを加える前にこのセルのIDまたはクラスを一つ定義してください。

en: You will go to the official Bootstrap documentation, explaining all the options and CSS classes to create a {{title}}
ja: {{title}}作成用に全てのオプションとCSSクラスを説明する公式のBootstrap資料に移動します

en: YouTube video
ja: YouTube ビデオ

en: Your layout design will not yet show on WooCommerce products, because WooCommerce is using a template file that doesn't display the layout.
ja: WooCommerceはレイアウトを表示しないテンプレートファイルを使用するため、レイアウトデザインはWooCommerce 製品に表示されません。

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
ja: セキュリティ認証が失効しています。新しい認証を取得するにはページを再読み込みしてください。

en: Your site has one list of custom fields to index. This means that all the text searches will return results from these custom fields.
ja: あなたのサイトはインデックスするカスタムフィールドのリストが1つあります。全てのテキスト検索はこれらのカスタムフィールドからの結果を返します。

en: Your theme has not specified a framework.
ja: テーマに特定のフレームワークがありません。

en: and more…
ja: その他…

en: audio
ja: オーディオ

en: conditional output
ja: 条件付きアウトプット

en: create
ja: 作成

en: delete
ja: 削除

en: edit
ja: 編集

en: eg. https://www.youtube.com/watch?v=vHkRZ-70SRs
ja: 例、 https://www.youtube.com/watch?v=vHkRZ-70SRs

en: file
ja: ファイル

en: for
ja: 用途：

en: image
ja: 画像

en: in queue
ja: キュー中

en: layout was
ja: レイアウトは

en: layouts were
ja: レイアウトは

en: n/a
ja: 該当なし

en: optional
ja: オプション

en: or
ja: あるいは

en: post title, content and fields
ja: 投稿タイトル、コンテンツ、フィールド

en: redo
ja: やり直す

en: search form
ja: 検索フォーム

en: search results
ja: 検索結果

en: undo
ja: 元に戻す

en: video
ja: ビデオ

en: wpv_add_dismiss_message is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
ja: wpv_add_dismiss_メッセージは廃止されたため、使用できません。管理メッセージを管理するには、自分の方法を利用してください。

en: wpv_dismiss_message_ajax is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
ja: wpv_dismiss_message_ajax は廃止されたため、使用できません。管理メッセージを管理するには、自分の方法を利用してください。
