WPML_EXPORT - en to sv translation catalogue (1166 entries)

en:  - Template default
sv: - Standardmall

en:  - everything you need to know about using Layouts
sv: - allt du behöver veta om att använda Layouts

en:  - everything you need to know about using Toolset
sv:  - allt du behöver veta om att använda Toolset

en:  - learn to use Toolset by experimenting with fully-functional learning sites
sv:  - lär dig använda Toolset genom att experimentera med fullt fungerande inlärningssidor

en:  - online help by support staff
sv: - onlinehjälp av support-personal

en:  Maximum pages to refresh
sv:  Max antal sidor att uppdatera

en:  is an assigned layout!
sv:  är en tilldelad layout!

en:  is assigned to render Wordpress resources in front-end and cannot be deleted. To delete it remove assignments first and try again.
sv:  är tilldelad för att rendera WordPress-resurser i frontend och kan inte tas bort. Ta bort tilldelningar först och försök igen.

en: %1$s %2$s design inside %2$s templates may cause problems
sv: %1$s %2$s-design i %2$s-mallar kan skapa problem

en: %1$sDesigning templates with %2$s%3$s.
sv: %1$sDesignar mallar med %2$s%3$s.

en: %1$sOnce you %2$ssetup textual custom fields in Types%3$s (single line, multiple lines, WYSIWYG), you will be able to include them in text searches here.
sv: %1$sNär du %2$sställer in anpassade textfält i Types%3$s (enkelrad, flera rader, WYSIWYG) kommer du att kunna inkludera dem i textsökningar här.

en: %1$sRelevanssi%2$s plugin extends and improves the WordPress text search. Relevanssi allows to search in custom fields and returns the most relevant results first.
sv: Insticksprogrammet %1$sRelevanssi%2$s utökar och förbättrar WordPress textsökning. Relevanssi gör det möjligt att söka i anpassade fält och returnera de mest relevanta resultaten först.

en: %CELL_NAME% search results
sv: Sökresultat för %CELL_NAME%

en: %COUNT% thoughts on %TITLE%
sv: %COUNT% tankar om %TITLE%

en: %d %s use a different layout.
sv: %d %s använd en annan layout.

en: %d %s uses a different Layout.
sv: %d %s använder en annan layout.

en: %d columns
sv: %d kolumner

en: %d columns - click again to create
sv: %d kolumner - klicka igen för att skapa

en: %d orphaned Content Template cell(s): %s have been deleted from this Layout since the associated Views Content Template was deleted outside the Layouts editor
sv: %d förbisedd(a) innehållsmallcell(er): %s har tagits bort från denna layout eftersom den kopplade Views-innehållsmallen togs bort utanför Layout-redigeraren

en: %s HTML tag
sv: %s HTML-tagg

en: %s elements
sv: %s element

en: %s is assigned to render Wordpress resources in front-end and cannot be deleted. To delete it remove assignments first and try again.
sv: %s är tilldelad för att rendera WordPress-resurser på besökssidan och kan inte tas bort. Ta först bort tilldelningarna och försök igen.

en: %s post uses another Layout
sv: %s inlägg använder en annan layout

en: %s posts use another Layout
sv: %s inlägg använder en annan layout

en: %sNo videos to play%s
sv: %sInga videor att spela%s

en: %sSet this option for:%s
sv: %sStäll in detta alternativ för:%s

en: %sTo see the preview, you need to allow this page to show popups.%sHow to enable popups in your browser%s
sv: %sFör att se förhandsgranskningen måste du låta sidan visa popuper.%sHur du aktiverar popuper i din webbläsare%s

en: %sVideo Tutorials%s
sv: %sVideovägledning%s

en: %sno title%s
sv: %singen titel%s

en: (No previews available)
sv: (Ingen förhandsvisning tillgänglig)

en: (Please select page from Reading option)
sv: (Välj sida från Läsalternativ)

en: (no parent)
sv: (ingen överordnad)

en: (no title)
sv: (ingen titel)

en: *Hover over to see the menu
sv: *Håll över för att se menyn

en: --- Select View ---
sv: --- Välj View ---

en: --- Select WordPress Archive ---
sv: --- Välj WordPress-arkiv ---

en: --- Select a default layout ---
sv: --- Välj en standardlayout ---

en: --- Select form ---
sv: --- Välj formulär ---

en: --- not set ---
sv: --- inte inställd ---

en: 1 Column
sv: 1 Kolumn

en: 1 column
sv: 1 kolumn

en: 12 columns
sv: 12 kolumner

en: 2 columns
sv: 2 kolumner

en: 3 columns
sv: 3 kolumner

en: 4 columns
sv: 4 kolumner

en: 6 columns
sv: 6 kolumner

en: << Older Comments
sv: << Tidigare kommentarer

en: <em>Toolset</em> Package Options
sv: Alternativ för <em>Toolset</em>-paket

en: A Content Template should have a name please provide one.
sv: En innehållsmall ska ha ett namn. Ange ett.

en: A blank page with a message:
sv: En tom sida med ett meddelande:

en: A cell that demonstrates the Layouts plugin API.
sv: En cell som demonstrerar API:n för insticksprogrammet Layouts.

en: A child layout should display here
sv: En underordnad layout ska visas här

en: A layout is already assigned to %d %s.
sv: En layout är redan tilldelad till %d %s.

en: A layout with this name already exists. Please use a different name.
sv: En layout med detta namnet finns redan. Använd ett annat namn.

en: A page using this layout
sv: En sida som använder denna layout

en: A simple shell for an h1 to appropriately space out and segment sections of content on a page. It can utilize the h1's default small element, as well as most other components (with additional styles).
sv: Ett enkelt skal för en h1 för att på ett lämpligt sätt fördela och segmentera innehållsavsnitt på en sida. Den kan använda små standardelement för h1 och även de flesta andra komponenter (med ytterligare stilar).

en: A specific page:
sv: En enskild sida:

en: A template file that supports layouts is not available for the %s post type.
sv: En mall-fil som stöder layouter är inte tillgänglig för inläggstypen %s.

en: A template file that supports layouts is not available.
sv: En mallfil som stöder layouter är inte tillgänglig.

en: About CRED
sv: Om CRED

en: About Views
sv: Om Views

en: Abstract object styles for building various types of components (like blog comments, Tweets, etc) that feature a left- or right-aligned image alongside textual content.
sv: Abstrakta objektstilar för att bygga olika typer av komponenter (som bloggkommentarer, Tweets, m.fl.) som innehåller en vänster- eller högerjusterad bild tillsammans med textinnehåll.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Custom Row
sv: Lägg till anpassad rad

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New Widget Areas
sv: Lägg till nya widget-områden

en: Add Row
sv: Lägg till rad

en: Add Tab
sv: Lägg till flik

en: Add accordion panel
sv: Lägg till accordion-panel

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare objekt

en: Add another slide
sv: Lägg till ytterligare bildruta

en: Add cells row
sv: Lägg till cellrad

en: Add custom row
sv: Lägg till anpassad rad

en: Add grid
sv: Lägg till rutnät

en: Add image URL
sv: Lägg till bild-url

en: Add new %s
sv: Lägg till ny %s

en: Add new layout
sv: Lägg till ny layout

en: Add tab
sv: Lägg till flik

en: Add the search results to this page
sv: Lägg till sökresultatet på denna sida

en: Admin bar options
sv: Alternativ för adminlist

en: After title:
sv: Efter titel:

en: After widget:
sv: Efter widget:

en: Alerts
sv: Varningar

en: Alignment
sv: Justering

en: All %s were updated.
sv: Alla %s har uppdaterats.

en: All %stabs%s the same width
sv: Alla %sflikar%s har samma bredd

en: All Widget Areas
sv: Alla widget-områden

en: All changes saved
sv: Alla ändringar sparade

en: All items in a flat menu
sv: Alla föremål i en platt meny

en: All languages
sv: Alla språk

en: All layout %s will appear inside an HTML tag. By default, this is a DIV tag. Here, you can change the HTML tag for the cell, add classes and an ID to it. Learn more about %sstyling layout cells%s.
sv: Alla layouter %s visas mellan HTML-taggar. Som standard är detta en DIV-tagg. Här kan du ändra cellens HTML-taggar, lägga till klasser och ID. Lär dig mer om %sformge layout-celler%s.

en: All levels
sv: Alla nivåer

en: All post types
sv: Alla inläggstyper

en: All users
sv: Alla användare

en: Allow browsers to determine video or slideshow dimensions based on the width of their containing block by creating an intrinsic ratio that will properly scale on any device.
sv: Låt webbläsare fastställa dimensioner för videor eller bildspel baserat på vidden på deras innehållsblock genom att skapa ett inbäddat förhållande som korrekt anpassar storleken på alla enheter.

en: Allow visitors to switch between tabs inside the page.
sv: Tillåt besökare att växla mellan flikar på sidan.

en: An unexpected error happened.
sv: Ett oväntat fel inträffade.

en: Appearance
sv: Utseende

en: Apply
sv: Använd

en: Archive
sv: Arkiv

en: Archives
sv: Arkiv

en: Archives:
sv: Arkiv:

en: Are you sure to delete this file ?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här filen?

en: Assign CRED Post Form cell
sv: Tilldela CRED-inläggsformulärcell

en: Assign CRED User Form cell
sv: Tilldela CRED-användarformulärcell

en: Assign Child layout
sv: Tilldela underordnad layout

en: Assign Content Template
sv: Tilldela innehållsmall

en: Assign Post Loop cell
sv: Tilldela cell för inläggsslinga

en: Assign Post content Box
sv: Tilldela innehållsruta för inlägg

en: Assign Reference cell
sv: Tilldela referenscell

en: Assign View
sv: Tilldela View

en: Assign Visual editor (post fields, text and images) Cell
sv: Tilldela visuell redigerarcell (inläggsfält, text och bilder)

en: Assign Widget Area Box
sv: Tilldela ruta för widget-område

en: Assign Widget cell
sv: Tilldela widget-cell

en: Assign WordPress Archive cell
sv: Tilldela WordPress arkivcell

en: Assign YouTube video cell
sv: Tilldela cell för YouTube-video

en: Assign a Accordion
sv: Tilldela en Accordion

en: Assign a Grid
sv: Tilldela ett rutnät

en: Assign a Layout
sv: Tilldela en layout

en: Assign a Tabs
sv: Tilldela en flik

en: Assign comments cell
sv: Tilldela kommentarscell

en: Assign image box cell
sv: Tilldela cell för bildruta

en: Assign menu cell
sv: Tilldela menycell

en: Assign slider cell
sv: Tilldela reglagecell

en: Assign to content
sv: Tilldela till innehåll

en: Association of child layouts to posts and post types will be removed.
sv: Underordnade layouters association med inlägg och inläggstyper tas bort.

en: Author archives
sv: Författararkiv

en: Auto-collapsing and expanding boxes.
sv: Automatisk minimering och expandering av rutor.

en: Avatar size
sv: Avatar-storlek

en: Badges
sv: Skyltar

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Be sure to complete the setup:
sv: Se till att slutföra inställningen:

en: Before title:
sv: Före titel:

en: Before widget:
sv: Före widget:

en: Blog
sv: Blogg

en: Blog/Home
sv: Blogg/Hem

en: Blue
sv: Blå

en: Bootstrap Components Toggle
sv: Bootstrap-komponenter, växling

en: Bootstrap Elements:
sv: Bootstrap-element:

en: Bootstrap features a wide array of different helper classes to help you. These include clearfix, contextual colors and backgrounds, content showing and hiding, and others.
sv: Bootstrap innehåller en stor mängd olika hjälpklasser för att hjälpa dig. Dessa inkluderar clearfix, kontextfärger och bakgrunder, visa och dölja innehåll, m.m.

en: Bootstrap features additional responsive utilities for faster mobile-friendly development. These classes can be used for showing and hiding content by device via media query.
sv: Bootstrap innehåller ytterligare responsiva enheter för snabbare mobilvänlig utveckling. Dessa klasser kan användas för att visa och dölja innehåll efter enhet via mediaförfrågan.

en: Bootstrap grid
sv: Bootstrap-rutnät

en: Bootstrap includes a responsive, mobile first fluid grid system that appropriately scales up to 12 columns as the device or viewport size increases
sv: Bootstrap inkluderar ett responsivt, mobilt första flytande rutnätssystem som på ett lämpligt sätt anpassar storleken på upp till 12 kolumner när enhetens eller visningsområdets storlek ökar

en: Bootstrap includes simple and easily customized typography for headings, body text, lists, and more.
sv: Bootstrap inkluderar enkel och lättanpassad typografi för rubriker, huvudtext, listor, m.m.

en: Bootstrap includes styling for different types of text quotes. This includes code, blockquotes, variables, and others.
sv: Bootstrap inkluderar stil för olika typer av textcitat. Detta inkluderar kod, blockcitat, variabler och annat.

en: Bootstrap offers different classes for styling different types of buttons as well as to indicate the different states.
sv: Bootstrap erbjuder olika klasser för stilar på olika typer av knappar och även för att visa de olika tillstånd.

en: Bootstrap offers different styling options for tables, including different spacing of cells, contextual classes and responsive tables.
sv: Bootstrap erbjuder olika stilalternativ för tabeller, inklusive olika mellanrum mellan celler, kontextklasser och responsiva tabeller.

en: Bootstrap provides classes to make your images responsive and adds lightweight styles to them.
sv: Bootstrap tillhandahåller klasser för att göra dina bilder responsiva och ger dem en förenklad stil.

en: Bootstrap provides several form control styles, layout options, and custom components for creating a wide variety of forms.
sv: Bootstrap tillhandahåller flera formulärskontrollstilar, layoutalternativ och anpassade komponenter för att skapa en stor mängd olika formulär.

en: Box name:
sv: Rutans namn:

en: Breadcrumbs
sv: Synliga sökvägar

en: BuddyPress Component:
sv: BuddyPress-komponent:

en: BuddyPress loop.
sv: BuddyPress-slinga.

en: Build custom searches
sv: Bygg anpassade sökningar

en: Build the form using HTML and CRED shortcodes. Use the Add Post Fields button to add fields that belong to this post type, or Add Generic Fields to add any other inputs.
sv: Skapa formuläret med snabbkoder för HTML och CRED. Använd knappen \"Lägg till inläggsfält\" för att lägga till fält som tillhör den här inläggstypen eller \"Lägg till standardfält\" för att lägga till annan indata.

en: Building your form
sv: Skapa ditt formulär

en: Bulk Actions
sv: Massåtgärd

en: Button dropdowns
sv: Knapp-rullgardinslister

en: Button groups
sv: Knappgrupper

en: Buttons
sv: Knappar

en: By default, all Toolset elements will be duplicated too. This way, when you edit the duplicated layout and its content, the original layout doesn't change. If you want to use the original Toolset elements for the duplicate layout, please change in the table above.
sv: Som standard kommer alla Toolset-element också att dupliceras. På det sättet kommer inte originallayouten att ändras när du redigerar dubbletten och dess innehåll. Om du vill använda originalelementen från Toolset till layoutdubbletten, ändra i tabellen ovan.

en: CRED Post Form
sv: CRED-inläggsformulär

en: CRED Post Forms allow you to create content or edit your content. Choose what you want this form to do and the type of content it will work with.
sv: CRED-inläggsformulär låter dig skapa innehåll eller redigera ditt innehåll. Välj vad du vill att detta formulär ska göra och vilken typ av innehåll det ska arbeta med.

en: CRED User Form
sv: CRED-användarformulär

en: CRED User Forms allow you to create users. Choose what you want this form to do and the user role you want to assign.
sv: CRED-användarformulär låter dig skapa användare. Välj vad du vill att detta formulär ska göra och den användarroll du vill tilldela.

en: CSS Editor
sv: CSS-redigerare

en: CSS Framework
sv: CSS ramverk

en: CSS option saved.
sv: CSS-alternativ har sparats.

en: CSS was successfully saved in %s option in database.
sv: CSS har sparats i alternativet %s i databasen.

en: CTRL+Space: Display class names and IDs.
sv: CTRL+mellanslag: Visa klassnamn och ID:n.

en: Call
sv: Anrop

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Caption description
sv: Bildtextbeskrivning

en: Caption title
sv: Bildtextrubrik

en: Cell data
sv: Celldata

en: Cell description
sv: Cellbeskrivning

en: Cell name:
sv: Cellnamn:

en: Cells extend to the full width
sv: Celler utökas till fullbredd

en: Change how this layout is used
sv: Ändra hur den här layouten används

en: Change image
sv: Byt bild

en: Change layout use
sv: Ändra användning av layout

en: Change log
sv: Byt logg

en: Change {{{ _.escape(ddl.post_title) }}} Layout use
sv: Ändra användning av layout för {{{ _.escape(ddl.post_title) }}}

en: Chat
sv: Chatta

en: Child Layout Cell
sv: Underordnad layoutcell

en: Child layout (Hierarchical layouts tree)
sv: Underordnad layout (Hierarkiskt layout-träd)

en: Choose an image
sv: Välj en bild

en: Choose how you want your button to look
sv: Välj hur du vill att knappen ska se ut

en: Choose number of rows
sv: Välj antal rader

en: Choose the HTML tag to use when rendering this cell.
sv: Välj HTML-tagg som ska användas vid rendering av denna cell.

en: Choose to display the %MMM%
sv: Välj att visa %MMM%

en: Choose what you'd like your button to do
sv: Välj vilken funktion knappen ska ha

en: Circle
sv: Cirkel

en: Class:
sv: Klass:

en: Clear
sv: Rensa

en: Click the button below to remove those pagination links.
sv: Klicka på knappen nedan för att ta bort dessa sidnumreringslänkar.

en: Close
sv: Stäng

en: Close this form and discard any changes
sv: Stäng det här formuläret och ignorera alla ändringar

en: Close this view and discard the changes
sv: Ignorera ändringarna och stäng denna vy

en: Close this view and return to the layout
sv: Stäng denna vy och återgå till layouten

en: Code
sv: Kod

en: Collapse
sv: Dölj

en: Column
sv: Kolumn

en: Columns
sv: Kolumner

en: Comment Cell
sv: Kommentarscell

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Comments are closed
sv: Kommentarer är stängda

en: Comments closed text
sv: Text för stängd kommentar

en: Compact display
sv: Kompakt visningsläge

en: Complete the custom search setup by inserting a cell for the results
sv: Slutför konfigurationen av den anpassade sökningen genom att infoga en resultatcell

en: Conditional expression includes illegal characters
sv: Villkorligt uttryck inkluderar ogiltiga tecken

en: Contain (crop)
sv: Innefatta (beskär)

en: Content Template
sv: Innehållsmall

en: Content Template (the content of another page)
sv: Innehållsmall (innehållet på en annan sida)

en: Content Template for %s Layout
sv: Innehållsmall för layout %s

en: Content type:
sv: Innehållstyp:

en: Copy of
sv: Kopia av

en: Copy panel
sv: Kopiera panel

en: Copy row
sv: Kopiera rad

en: Copy tab
sv: Kopiera flik

en: Copy this list of field names:
sv: Kopiera denna lista över fältnamn:

en: Correct conditional expression has not been found
sv: Korrekt villkorligt uttryck har inte hittats

en: Could not create the CRED Post Form
sv: Kunde inte skapa CRED-inläggsformulär

en: Could not create the CRED User form
sv: Kunde inte skapa CRED-användarformulär

en: Cover (add padding)
sv: Täck (lägg till utfyllnad)

en: Create
sv: Skapa

en: Create Cell
sv: Skapa cell

en: Create Layouts
sv: Skapa layouter

en: Create a Child layout Cell
sv: Skapa en underordnad layout-cell

en: Create a Post Loop cell
sv: Skapa en cell för inläggsslinga

en: Create a Visual editor (post fields, text and images) Cell
sv: Skapa en visuell redigerarcell (inläggsfält, text och bilder)

en: Create a Widget cell
sv: Skapa en widget-cell

en: Create a different Layout cell and display this View.
sv: Skapa en annan layout-cell och visa denna View.

en: Create a new
sv: Skapa en ny

en: Create a new CRED Post Form
sv: Skapa ett nytt CRED-inläggsformulär

en: Create a new CRED Post Form cell
sv: Skapa en ny CRED-inläggsformulärcell

en: Create a new CRED User Form cell
sv: Skapa en ny CRED-användarformulärcell

en: Create a new Content Template cell
sv: Skapa en ny cell för innehållsmall

en: Create a new Layout
sv: Skapa en ny layout

en: Create a new Post content Cell
sv: Skapa en ny innehållscell för inlägg

en: Create a new Reference cell
sv: Skapa en ny referenscell

en: Create a new User Form
sv: Skapa ett nytt användarformulär

en: Create a new View cell
sv: Skapa en ny View-cell

en: Create a new Widget Area Cell
sv: Skapa en ny cell för widget-område

en: Create a new WordPress Archive cell
sv: Skapa en ny WordPress-arkivcell

en: Create a new YouTube video cell
sv: Skapa en ny cell för YouTube-video

en: Create a new child layout
sv: Skapa en ny underordnad layout

en: Create a new comments cell
sv: Skapa en ny kommentarscell

en: Create a new image box cell
sv: Skapa ny cell för bildruta

en: Create a new layout for this %s
sv: Skapa en ny layout för denna %s

en: Create a new menu cell
sv: Skapa en ny menycell

en: Create a new one
sv: Skapa en ny

en: Create a new slider cell
sv: Skapa en ny reglagecell

en: Create a new widget area
sv: Skapa ett nytt widget-område

en: Create and close
sv: Skapa och stäng

en: Create content
sv: Skapa innehåll

en: Create front-end content editing forms
sv: Skapa formulär för redigering av innehåll i front-end

en: Create new Accordion
sv: Skapa ny Accordion

en: Create new Grid
sv: Skapa ett rutnät

en: Create new Layout
sv: Skapa ny layout

en: Create new Tabs
sv: Skapa nya flikar

en: Create new View
sv: Skapa ny View

en: Create new WordPress Archive
sv: Skapa nytt WordPress-arkiv

en: Create templates
sv: Skapa mallar

en: Create the new widget area
sv: Skapa det nya widget-området

en: Create user
sv: Skapa användare

en: Creating a new child layout
sv: Skapar en ny underordnad layout

en: Current page
sv: Aktuell sida

en: Custom Post Archives:
sv: Anpassade inläggsarkiv:

en: Custom Row description
sv: Beskrivning av anpassad rad

en: Custom Row name:
sv: Namn på anpassad rad:

en: Custom Row:
sv: Anpassad rad:

en: Custom row
sv: Anpassad rad

en: Custom sidebars used by Widget Area Cell
sv: Anpassade sidofält som används av en cell för widget-område

en: Date
sv: Datum

en: Day archives
sv: Dagsarkiv

en: Debug information
sv: Felsökningsinformation

en: Default
sv: Standard

en: Default parent layout
sv: Överordnad standardlayout

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %s
sv: Ta bort %s

en: Delete any existing layouts that are not in the import
sv: Radera alla befintliga layouter som inte finns med i importen

en: Delete permanently
sv: Ta bort permanent

en: Delete the Child layout cell and delete all the child layouts
sv: Radera den underordnade layout-cellen och radera alla underordnade layouter

en: Delete the Child layout cell and remove the association with child layouts
sv: Radera den underordnade layout-cellen och ta bort associationen med underordnade layouter

en: Delete the row and delete all the child layouts
sv: Ta bort raden och ta bort alla underordnade layouter

en: Delete the row and remove the association with child layouts
sv: Ta bort raden och ta bort associationen med underordnade layouter

en: Deleted Layouts
sv: Raderade layouter

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Design page layouts using drag-and-drop
sv: Utforma sidolayouter med hjälp av dra-och-släpp

en: Design with %1$s
sv: Skapa med %1$s

en: Design with Toolset
sv: Designa med Toolset

en: Digits
sv: Siffror

en: Disable automatic paragraphs
sv: Inaktivera automatiska paragrafer

en: Disable the Toolset shortcodes menu in the admin bar
sv: Inaktivera Toolsets snabbkodsmeny i adminlisten

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Discard changes
sv: Ångra ändringar

en: Discover WP
sv: Upptäck WP

en: Dismiss
sv: Avvisa

en: Display Name
sv: Visningsnamn

en: Display a CRED Post Form which allows users to create and edit Posts, Pages and Custom content from the front-end.
sv: Visa ett CRED-inläggsformulär som låter användare skapa och redigera inlägg, sidor och anpassat innehåll från frontend.

en: Display a CRED User Form which allows users to create and edit users from the front-end.
sv: Visa ett CRED-användarformulär som låter användare skapa och redigera användare från  frontend.

en: Display a WordPress Widget Area. You will be able to select a widgets area that comes from the theme.
sv: Visa ett WordPress widget-område. Du kan välja ett widget-område som är inkluderat i temat.

en: Display a WordPress ‘posts loop’ using styling from the theme. You need to include this cell, or a WordPress Archive cell, in layouts used for the blog, archives, search and other pages that display WordPress content lists.
sv: Visa en WordPress ‘inläggsslinga’ med hjälp av en temastil. Du måste inkludera denna cell, eller en WordPress arkivcell, i layouter som används för bloggen, arkiv, sökning och andra sidor som visar WordPress innehållslistor.

en: Display a single WordPress Widget. You will be able to choose which widget to display, without having to create new widgets areas.
sv: Visa en enskild WordPress-widget. Du kan välja vilken widget du vill visa utan att behöva skapa nya widget-platser.

en: Display a video from YouTube.
sv: Visa en video från YouTube.

en: Display all results
sv: Visa alla resultat

en: Display an image slider, built using the Bootstrap Carousel component.
sv: Visa ett bildreglage som är byggt genom Bootstraps karusellkomponent.

en: Display an image with a header and text. Suitable for callout boxes, key features, services showcase etc. Use the Visual Editor cell if you need more flexibility.
sv: Visa en bild med en rubrik och text. Lämpligt för bildtextrutor, nyckelfunktioner, tjänstepresentationer m.m. Använd cellen för Visual Editor om du behöver mer flexibilitet.

en: Display content for:
sv: Visa innehåll för:

en: Display current post's fields, static text, images and any other media that you can include using the WordPress visual editor.\n
sv: Visa aktuella inläggsfält, statisk text, bilder och andra media som du kan inkludera med hjälp av WordPress visuella redigerare.\n

en: Display fields and content that belongs to any post, with your HTML styling.
sv: Visningsfält och innehåll som tillhör ett annat inlägg, med din HTML-stil.

en: Display images with responsive size
sv: Visa bilder med responsiv storlek

en: Display lists of content
sv: Visa innehållslistor

en: Display one of the WordPress menus that exist in your site.
sv: Visa en av de WordPress-menyer som finns på platsen.

en: Display responsive image
sv: Visa responsiv bild

en: Display the WordPress ‘loop’ with your styling. You need to include this cell in layouts used for the blog, archives, search and other pages that display WordPress content lists.
sv: Visa WordPress-slingan med din stil. Du måste inkludera denna cell i layouter som används för bloggar, arkiv, sökningar och andra sidor som visar WordPress innehållslistor.

en: Display the comments section. This cell is typically used in layouts for blog posts and pages that need comments enable.
sv: Visa kommentarsdelen. Denna cell används vanligtvis i layouter för blogginlägg och sidor som behöver använda kommentarer.

en: Display the content of a page, post or custom type using styling from the theme.
sv: Visa innehållet av en sida, inlägg eller anpassad typ genom användning av temastilar.

en: Display the results as a custom search
sv: Visa resultat som en anpassad sökning

en: Display the results as a slider
sv: Visa resultaten som ett reglage

en: Display the results with pagination
sv: Visa resultaten med sidnumrering

en: Displays a fully customized display
sv: Visar en fullt anpassad visning

en: Displays the content of %s
sv: Visar innehållet på %s

en: Displays the content of the current page
sv: Visar innehållet på den aktuella sidan

en: Do you really need another %s%s%s cell in %s%s%s layout? This cell can appear only once in each layout, so you cannot paste the selected row into this layout. If you select a different row, that doesn’t include this kind of cell, you will be able to paste it.
sv: Behöver du verkligen fler %s%s%s-celler i layouten %s%s%s? Denna cell kan endast visas en gång i varje layout så den valda raden kan därför inte klistras in i denna layout. Du kan klistra in den om du väljer en annan rad som inte inkluderar denna typ av cell.

en: Do you want this page to look different?
sv: Vill du att den här sidan ska se annorlunda ut?

en: Do you want to apply to all?
sv: Vill du tillämpa på alla?

en: Do you want to save the current layout before creating a new child layout?
sv: Vill du spara den aktuella layouten innan du skapar en ny underliggande layout?

en: Do you want to save the current layout before editing the child layout?
sv: Vill du spara den aktuella layouten innan du redigerar den underordnade layouten?

en: Do you want to save the current layout before editing the parent layout?
sv: Vill du spara den aktuella layouten innan du redigerar den överordnade layouten?

en: Documentation and Support
sv: Dokumentation och support

en: Don't show this message again
sv: Visa inte det här meddelandet igen

en: Done
sv: Klar

en: Download Modules
sv: Ladda ned moduler

en: Dropdowns
sv: Rullgardinslister

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: Duplicate name
sv: Dubblettnamn

en: Each %stab%s its own width to fit its text
sv: Varje %sflik%s har sin egen bredd för att texten ska få plats

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Accordion
sv: Redigera Accordion

en: Edit CRED Post Form cell
sv: Redigera CRED-inläggsformulärcell

en: Edit CRED User Form cell
sv: Redigera CRED-användarformulärcell

en: Edit CSS
sv: Ändra CSS

en: Edit Cell
sv: Ändra cell

en: Edit Child layout Cell
sv: Ändra underordnad layout-cell

en: Edit Content Template cell
sv: Ändra cell för innehållsmall

en: Edit Custom Row
sv: Ändra anpassad rad

en: Edit Grid
sv: Ändra rutnät

en: Edit Post Loop cell
sv: Ändra cell för inläggsslinga

en: Edit Post content Cell
sv: Ändra innehållscell för inlägg

en: Edit Reference cell
sv: Ändra referenscell

en: Edit Row
sv: Ändra rad

en: Edit Skype
sv: Redigera Skype

en: Edit Skype button
sv: Redigera Skype-knapp

en: Edit Tab
sv: Ändra flik

en: Edit Tabs
sv: Redigera flikar

en: Edit View
sv: Ändra View

en: Edit Visual editor (post fields, text and images) Cell
sv: Redigera visuell redigerarcell (inläggsfält, text och bilder)

en: Edit Widget Area
sv: Redigera widget-område

en: Edit Widget Area Cell
sv: Ändra cell för widget-område

en: Edit Widget cell
sv: Ändra widget-cell

en: Edit WordPress Archive cell
sv: Ändra WordPress arkivcell

en: Edit YouTube video cell
sv: Ändra cell för YouTube-video

en: Edit accordion
sv: Ändra accordion

en: Edit accordion panel
sv: Ändra accordion-panel

en: Edit cell
sv: Ändra cell

en: Edit comments cell
sv: Ändra kommentarscell

en: Edit content
sv: Ändra innehåll

en: Edit grid
sv: Ändra rutnät

en: Edit image box cell
sv: Redigera cell för bildruta

en: Edit layout
sv: Ändra layout

en: Edit menu cell
sv: Ändra menycell

en: Edit row
sv: Ändra rad

en: Edit slider cell
sv: Ändra reglagecell

en: Edit tabs
sv: Ändra flikar

en: Edit the cell and create a child layout
sv: Ändra cellen och skapa en underordnad layout

en: Edit this Content Template
sv: Ändra denna innehållsmall

en: Edit this layout
sv: Ändra denna layout

en: Edit users
sv: Redigera användare

en: Edit/Delete selected area
sv: Redigera/Ta bort valt område

en: Email
sv: E-post

en: Enable creating layouts
sv: Aktivera skapande av layouter

en: Enable the Design with Toolset menu in the frontend
sv: Aktivera menyn Designa med Toolset i frontend

en: Enable the Toolset Admin Bar Menu
sv: Aktivera adminmenylisten för Toolset

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enter your Skype Name
sv: Ange ditt Skype-namn

en: Error 404 Page
sv: Felkod 404

en: Error 404 page
sv: Felkod 404

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
sv: Fel inläggs-ID: check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error reading file %s
sv: Kunde inte läsa filen %s

en: Error while parsing the evaluate expression
sv: Fel vid tolkning av utvärderingsuttrycket

en: Error, timeout
sv: Fel, timeout

en: Error: Files is too big, Max upload size is
sv: Fel: Filerna är för stora. Maximal uppladdningsstorlek är

en: Example cells
sv: Exempelceller

en: Expand
sv: Visa

en: Export
sv: Exportera

en: Export / Import
sv: Exportera/Importera

en: Export and download layouts
sv: Exportera och ladda ned layouter

en: Export layouts to theme directory
sv: Exportera layouter till temamapp

en: Extend Bootstrap's grid system with the thumbnail component to easily display grids of images, videos, text, and more.
sv: Utöka Bootstraps rutnätssystem med minibildskomponenter för att enkelt visa rutnät med bilder, videor, texter, m.m.

en: Extend form controls by adding text or buttons before, after, or on both sides of any text-based input.
sv: Utökad formulärskontroll genom att lägga till text eller knappar före, efter eller på båda sidor av någon textbaserad inmatning.

en: Failed to create the layout.
sv: Kunde inte skapa layouten.

en: Fetch layout %s
sv: Hämta layout %s

en: Field
sv: Fält

en: Fields and Views
sv: Fält och vyer

en: Fields, text and media
sv: Fält, text och media

en: File %s does not exist
sv: Filen %s finns inte

en: File is bigger than maximum allowed in your php configuration.
sv: Filen är större än den maximala tillåtna storleken i din php-konfiguration.

en: File is too big
sv: Filen är för stor

en: File {1} timeout
sv: Fil {1} timeout

en: Files will be saved in:
sv: Filer sparas i:

en: Filter items by language
sv: Filtrera objekt efter språk

en: Find out more:
sv: Läs mer:

en: First Name
sv: Förnamn

en: Fixed
sv: Fast

en: Fixed height of the video player. Width adjusts to cell's size
sv: Fast höjd på videospelaren. Bredden justeras till cellens storlek

en: Fixed-width columns
sv: Kolumner med fast bredd

en: Fluid
sv: Flytande

en: Fluid columns
sv: Flytande kolumner

en: For all posts in Post Type %s%s%s
sv: För alla inlägg i inläggstypen %s%s%s

en: For already existing and new posts
sv: För redan befintliga och nya inlägg

en: For one comment
sv: För en kommentar

en: For two or more
sv: För två eller fler

en: Form:
sv: Formulär:

en: Forms
sv: Formulär

en: Framework integration failed since we are missing framework slug and name. Please call this action with those values are parameters in your constructor function: do_action('ddl-integration_override_before_init', 'slug', 'Framework name');
sv: Ramverksintegrering misslyckades eftersom vi saknar ramverks-slug och namn. Anropa denna åtgärd med de värden och parametrar som finns i din konstruktionsfunktion: do_action('ddl-integration_override_before_init', 'slug', 'ramverksnamn');

en: Full custom display mode
sv: Helt anpassat visningsläge

en: Full display
sv: Fullt visningsläge

en: Full width
sv: Fullbredd

en: Full width background
sv: Bakgrund med fullbredd

en: General
sv: Allmänt

en: Generic Error in deleting file
sv: Generiskt fel vid borttagning av fil

en: Get Bootstrap element
sv: Skaffa Bootstrap-element

en: Get Module Manager plugin
sv: Skaffa modulhanterarens insticksprogram

en: Get more from Layouts with the Views plugin.
sv: Få ut mer av Layouts med insticksprogrammet Views.

en: Give us feedback about this video
sv: Ge oss feedback om denna video

en: Go to
sv: Gå till

en: Go to %1$sText Search settings%2$s to build the search index.
sv: Gå till %1$sInställningar för textsökning%2$s för att bygga sökindex.

en: Got it! Don't show this message again
sv: Jag förstår! Visa inte det här meddelandet igen

en: Grid name:
sv: Rutnätsnamn:

en: Grid of cells (Split cells into rows for grids and sidebars)
sv: Cellrutnät (Dela upp celler i rader för rutnät och sidofält)

en: Grid size
sv: Rutnätsstorlek

en: Grid system
sv: Rutnätssystem

en: Grid type:
sv: Rutnätstyp:

en: Group a series of buttons together on a single line with the button group. Add on optional JavaScript radio and checkbox style behavior with our buttons plugin.
sv: Gruppera en serie knappar på en enda rad med knappgruppen. Lägg till en valfri JavaScript-radio och markeringsrutebeteende med våra insticksprogram för knappar.

en: HTML Tag:
sv: HTML-tagg:

en: Help
sv: Hjälp

en: Helper classes
sv: Hjälpklasser

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide Bootstrap buttons
sv: Dölj Bootstrap-knappar

en: Hide details of duplicate Toolset elements
sv: Dölj information om duplicerade Toolset-element

en: Hide grid edit
sv: Dölj rutnätsändring

en: Home
sv: Hem

en: Home/Blog
sv: Hem/Blogg

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Hour
sv: Timme

en: If you delete the Child layout cell you will lose the association with the existing <br>child layouts
sv: Om du raderar den underordnade layout-cellen förlorar du associationen med de befintliga <br>underordnade layouterna

en: If you delete the row that contains a Child layout cell you will lose the association with the existing child layouts
sv: Om du raderar raden som innehåller en underordnad layout-cell förlorar du associationen med befintliga underordnade layouter

en: If you did not intend to create multiple child layouts, you can simply delete the Child Layout cell. A Grid cell can be used to split a cell into several rows and columns.
sv: Hade du inte för avsikt att skapa flera underordnade layouter kan du enkelt radera den underliggande layoutcellen. En rutnätscell kan användas för att dela upp en cell i flera rader eller kolumner.

en: If you need more than 4 rows you can add them later in the editor
sv: Om du behöver mer än 4 rader kan du lägga till dem senare i redigeraren

en: If you want to display the results on a different page, the View form must contain a search button
sv: Om du vill visa resultatet på en annan sida måste View-formuläret innehålla en sökknapp

en: Image
sv: Bild

en: Image CSS class
sv: Bildens CSS-klass

en: Image alt text
sv: Bildens alt-text

en: Image box
sv: Bildruta

en: Image effects
sv: Bildeffekter

en: Image size
sv: Bildstorlek

en: Image title attribute
sv: Bildtitelattribut

en: Image:
sv: Bild:

en: Images
sv: Bilder

en: Immediate switch
sv: Direktbyte

en: Import
sv: Importera

en: Import finished
sv: Import klar

en: Import layouts from local file
sv: Importera layouter från en lokal fil

en: Import started
sv: Import påbörjad

en: In embedded mode this action couldn't be undone. %s
sv: Den här åtgärden kan inte ångras i inbäddat läge. %s

en: In fixed-width mode, the width of the grid determines the number of columns.
sv: I fastbreddsläge bestämmer bredden på rutnätet antal kolumner.

en: In other place on this same page
sv: På ett annat ställe på samma sida

en: Include in search
sv: Inkludera i sökning

en: Include this field in text searches throughout the site
sv: Inkludera detta fält i textsökning genom hela sidan

en: Includes over 250 glyphs in font format from the Glyphicon Halflings set. Glyphicons Halflings are normally not available for free, but their creator has made them available for Bootstrap free of cost.
sv: Inkluderar fler än 250 glyfer i teckensnittsformat från uppsättningen Glyphicon Halflings. Glyphicons Halflings finns vanligtvis inte tillgänglig gratis, men skaparen har gjort dem tillgängliga för Bootstrap utan kostnad.

en: Incorrect answer from server
sv: Fel svar från server

en: Incorrect zip file.
sv: Felaktig zip-fil.

en: Indicate the current page's location within a navigational hierarchy.
sv: Visa den aktuella sidans plats i en navigeringshierarki.

en: Individual pages:
sv: Enskilda sidor:

en: Inline checkbox
sv: Inline kryssruta

en: Inline radio
sv: Infogad radio

en: Input format: %s
sv: Inmatningsformat: %s

en: Input groups
sv: Inmatningsgrupper

en: Insert BuddyPress output
sv: Infoga BuddyPress-utdata

en: Insert a different View, not related to the custom search results
sv: Infoga en annan View som inte är kopplad till resultatet för den anpassade sökningen

en: Insert a placeholder for a Child Layout. Use this cell to design hierarchical layouts, where different child layouts inherit page-elements from a parent layout.
sv: Infoga en platshållare för en underordnad layout. Använd denna cell för att utforma hierarkiska layouter där olika underordnade layouter ärver sidelement från en överordnad layout.

en: Insert cell
sv: Infoga cell

en: Insert conditional shortcode
sv: Infoga villkorlig snabbkod

en: Insert fields to display parts of the content and add HTML around them for styling.
sv: Infoga fält för att visa delar av innehållet och lägg till HTML runt dem för formgivning.

en: Insert image URL
sv: Infoga bild-url

en: Install Views
sv: Installera Views

en: Instead of using the parent layout (%s), you should assign one of these child layouts to content:
sv: Istället för att använda den överordnade layouten (%s) ska du tilldela någon av dessa underordnade layouter till innehåll:

en: Interval
sv: Intervall

en: Invalid parameters
sv: Ogiltiga parametrar

en: It is not possible to handle CSS loading in the front end. You should either make your uploads directory writable by the server, or use permalinks.
sv: Det är inte möjligt att hantera laddning av CSS i frontend. Du bör antingen göra dina uppladdningsmappar skrivbara av servern eller använda permalänkar.

en: It is not possible to handle CSS loading in the front end. You should either make your uploads directory writable by the server, or use pretty permalinks.
sv: Det är inte möjligt att hantera CSS-laddning i frontend. Du måste antingen ge servern rättighet att skriva till din uppladdningskatalog eller använda gyllene permalänkar.

en: It looks like you are trying to display a Form. For your convenience, Layouts now comes with a CRED form cell, which will let you achieve this much easier. We suggest that you try the new 'CRED Form' cell. You will be able to insert an existing Form or create a new Form.
sv: Det verkar som att du försöker visa ett formulär. För din bekvämlighet kommer Layouts nu med en cell för CRED-formulär som låter dig uppnå detta enklare. Vi föreslår att du provar den nya cellen 'CRED-formulär'. Du kommer kunna infoga ett befintligt formulär eller skapa ett nytt.

en: It looks like you are trying to display a View. For your convenience, Layouts now comes with a View cell, which will let you achieve this much easier. We suggest that you try the new 'Views Content Grid' cell. You will be able to insert an existing View or create a new View.
sv: Det verkar som att du försöker visa en View. För din bekvämlighet kommer nu Layouts med en View-cell som låter dig göra detta mycket enklare. Vi föreslår att du provar den nya cellen 'Views innehållsrutnät'. Du kommer att kunna infoga en befintlig View eller skapa en ny View.

en: It looks like you are trying to display fields. For your convenience, Layouts now comes with a Content Template cell, which will let you achieve this much easier.
sv: Det verkar som att du försöker visa fält. För din bekvämlighet kommer nu Layouts med en cell för innehållsmall, vilket låter dig uppnå detta mycket enklare.

en: Items to display
sv: Objekt att visa

en: JS option saved.
sv: JS-alternativ har sparats.

en: JS was successfully saved in %s option in database.
sv: JS har sparats i alternativet %s i databasen.

en: JavaScript Editor
sv: Javaskript-redigerare

en: Jump to:
sv: Hoppa till:

en: Keep original
sv: Behåll original

en: Labels
sv: Etiketter

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Layout Style
sv: Layout-stil

en: Layout cell types
sv: Layoutcellstyper

en: Layout for %s
sv: Layout för %s

en: Layout slug:
sv: Layout-slug:

en: Layout structure
sv: Layout-struktur

en: Layout type
sv: Layout-typ

en: Layout updated
sv: Layout har uppdaterats

en: Layout width
sv: Layoutbredd

en: Layouts
sv: Layouter

en: Layouts %s release notes
sv: Layouts %s, versionsinformation

en: Layouts CSS
sv: Layout-CSS

en: Layouts CSS and JS
sv: CSS och JS för layouter

en: Layouts CSS and JS Editor
sv: Layouts CSS- och JS-redigerare

en: Layouts CSS has NOT been updated. Please retry or check write permissions for uploads directory.
sv: Layout-CSS har INTE uppdaterats. Försök igen eller kontrollera skrivrättigheter för uppladdningskatalogen.

en: Layouts CSS has been updated.
sv: Layout-CSS har uppdaterats.

en: Layouts Embedded was <strong>deactivated</strong>! You are already running the complete Layouts plugin, so this one is not needed anymore.
sv: Layouts Embedded har <strong>inaktiverats</strong>! Du kör redan det fullständiga insticksprogrammet Layouts så den här behövs inte längre.

en: Layouts Help
sv: Hjälp om Layouts

en: Layouts JS
sv: JS för Layouts

en: Layouts Troubleshoot
sv: Felsökning av Layouts

en: Layouts admin
sv: Layout-admin

en: Layouts already has CSS styling. Check &quotOverwrite any layout if it already exists&quot, if you want to overwrite this CSS.
sv: Layouterna har redan CSS-stil. Markera &quotSkriv över en layout om den redan finns&quot, om du vill skriva över denna CSS.

en: Layouts already has JS styling. Check &quotOverwrite any layout if it already exists&quot, if you want to overwrite this JS.
sv: Layouterna har redan JS-stil. Markera &quotSkriv över en layout om den redan finns&quot, om du vill skriva över denna JS.

en: Layouts being used as templates for post types
sv: Layouter som används som mallar för inläggstyper

en: Layouts being used to customize archives
sv: Layouter som används för att anpassa arkiv

en: Layouts being used to display single posts or pages
sv: Layouter som används för att visa enskilda inlägg eller sidor

en: Layouts capabilities
sv: Layout-möjligheter

en: Layouts cell styling
sv: Formgivning av layout-cell

en: Layouts export
sv: Layout-export

en: Layouts have been loaded successfully
sv: Layouter har laddats

en: Layouts import
sv: Layout-import

en: Layouts not being used anywhere
sv: Layouter som inte används någonstans

en: Layouts plugin needs to be integrated with your theme. Before designing layouts, please see the %sLayouts theme integration guide%s.
sv: Insticksprogrammet Layouts måste integreras i ditt tema. Läs %sintegreringsguide för layout-tema%s innan du designar layouter.

en: Layouts requires version 1.6.2 or higher of the Views plugin.
sv: Layouter kräver version 1.6.2 eller högre av Views insticksprogram.

en: Layouts settings
sv: Layoutinställningar

en: Layouts successfuly loaded.
sv: Layouter har laddats.

en: Layouts theme integration
sv: Integrering av layout-tema

en: Layouts:
sv: Layouter:

en: Learn about creating and using grids
sv: Lär dig om att skapa och använda rutnät

en: Learn about designing hierarchical layouts using parents and children layouts.
sv: Lär dig hur du skapar hierarkiska layouter med hjälp av överordnade och underordnade layouter.

en: Learn about how rows can be displayed in different ways
sv: Lär dig om hur rader kan visas på olika sätt

en: Learn about the CRED Post Form cell
sv: Lär dig mer om CRED-inläggsformulärcellen

en: Learn about the CRED cell
sv: Lär dig om CRED-celler

en: Learn about the Child layout cell
sv: Lär dig om underordnade layout-celler

en: Learn about the Comments cell
sv: Lär dig om kommentarscellen

en: Learn about the Content Template cell
sv: Lär dig om cell för innehållsmall

en: Learn about the Post Content cell
sv: Lär dig om innehållscellen för inlägg

en: Learn about the Post Loop cell
sv: Lär dig om cellen för inläggsslinga

en: Learn about the Views cell
sv: Lär dig mer om Views-cellen

en: Learn about the Visual editor cell
sv: Lär dig mer om cell för visuell redigerare

en: Learn about the Widget Area cell
sv: Lär dig om cellen för widget-område

en: Learn about the Widget cell
sv: Lär dig om widget-cellen

en: Learn about the WordPress Archive cell
sv: Läs mer om WordPress-arkivcellen

en: Learn how the Layouts plugin works
sv: Lär dig om hur insticksprogrammet Layouts fungerar

en: Learn how to use Bootstrap in layouts
sv: Lär dig hur man använder Bootstrap i layouter

en: Learn more about <em>Toolset</em>
sv: Lär dig mer om <em>Toolset</em>

en: Left
sv: Vänster

en: Level one
sv: Nivå ett

en: Level three
sv: Nivå tre

en: Level two
sv: Nivå två

en: Limit for number of pages to refresh after saving a layout
sv: Gränsen för antal sior att förnya efter att ha sparat en layout

en: Link CSS class
sv: Länkens CSS-klass

en: Link rel
sv: Länk rel

en: Link to
sv: Länk till

en: List group
sv: Listgrupp

en: List groups are a flexible and powerful component for displaying not only simple lists of elements, but complex ones with custom content.
sv: Listgrupper är flexibla och kraftfulla komponenter, inte bara för att visa enkla listor över element, utan även för komplexa sådana med anpassat innehåll.

en: Lists and loops
sv: Listor och slingor

en: Load content and display it with your styling. A View is used for any custom content display, including custom searches, tables, grids, sliders and content lists.
sv: Ladda innehåll och visa det med din stil. En View används för allt anpassat innehåll, inklusive anpassade sökningar, tabeller, rutnät, reglage och innehållslistor.

en: Load content template:
sv: Ladda innehållsmall:

en: Load default layouts for %s theme
sv: Ladda standardlayouter för temat %s

en: Load existing Content Template
sv: Ladda befintlig innehållsmall

en: Loading
sv: Laddar

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Main Archives:
sv: Huvudarkiv:

en: Media object
sv: Mediaobjekt

en: Menu
sv: Meny

en: Menu alignment
sv: Menyplacering

en: Menu style
sv: Menystil

en: Minimize
sv: Minimera

en: Minute
sv: Minut

en: Month archives
sv: Månadsarkiv

en: Most Recent
sv: Senaste

en: Move the mouse to resize, click again to create.
sv: Flytta musen för att storleksändra. Klicka igen för att skapa.

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorg

en: Navbar
sv: Navigeringslist

en: Navbars are responsive meta components that serve as navigation headers for your application or site.
sv: Navigeringslister är responsiva metakomponenter som fungerar som navigeringsrubriker för ditt program eller din webbplats.

en: Navigation levels
sv: Navigeringsnivåer

en: Navs
sv: Navigeringar

en: Navs available in Bootstrap have shared markup, starting with the base .nav class, as well as shared states. Swap modifier classes to switch between each style.
sv: Navigeringar tillgängliga i Bootstrap har delad märkning med början i .nav-klass och även i delade förhållanden. Byt ändringsklasser för att växla mellan varje stil.

en: Need help with CSS styling?
sv: Hjälp med formgivning med CSS?

en: Need help? Grab some %1$sdebug information%2$s.
sv: Behöver du hjälp? Skaffa lite %1$sfelsökningsinformation%2$s.

en: New Widget Area
sv: Nytt widget-område

en: New Widget Area Name:
sv: Nytt namn på widget-område:

en: New content template name
sv: Namn på ny innehållsmall

en: New layout
sv: Ny layout

en: New resource id
sv: Nytt resurs-ID

en: Newer Comments >>
sv: Nyare kommentarer >>

en: Next link text
sv: Text för nästa länk

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: No
sv: Nej

en: No Shortcode Rendering
sv: Ingen snabbkodsrendering

en: No changes made
sv: Inga ändringar gjordes

en: No changes were made, nothing to save to the server.
sv: Inga ändringar har gjorts. Inget att spara till servern.

en: No data where imported.
sv: Inga data importerades.

en: No file selected. Please select one file to import Layouts data from.
sv: Ingen fil har valts. Välj en fil att importera layout-data från.

en: No items were returned by the View
sv: Inga objekt returnerades av View

en: No layouts found
sv: Inga layouter hittades

en: No layouts found in Trash
sv: Inga layouter hittades i papperskorgen

en: No pages found.
sv: Inga sidor hittade.

en: No parent set
sv: Ingen överordnad har angetts

en: No post items found.
sv: Inga inläggsobjekt hittade.

en: No previews available
sv: Ingen förhandsgranskning tillgänglig

en: No widget areas found in Trash.
sv: Inget widget-område hittades i papperskorgen.

en: No widget areas found.
sv: Inget widget-område hittades.

en: Nonce problem
sv: Nonce-problem

en: None
sv: Ingen

en: Not allowed
sv: Ej tillåtet

en: Not assigned to any post type.
sv: Inte tilldelad till några inläggstyper.

en: Not now
sv: Inte nu

en: Note
sv: OBS

en: Nothing found
sv: Inget hittades

en: Nothing to update
sv: Inget att uppdatera

en: Now, create a child layout
sv: Skapa nu en underordnad layout

en: Numeric
sv: Numeriska

en: OK
sv: Okej

en: On a previous version of Layouts, pagination links were added automatically to WordPress Archive loop cells in a way that can not be manually removed.
sv: I en tidigare version av Layouts lades sidnumreringslänkar till automatiskt i celler för WordPress arkivslingor på ett sådant sätt att de inte kan tas bort manuellt.

en: On another page
sv: På en annan sida

en: Once you buy the full Toolset, you will be able to edit Views, CRED forms and Layouts in your site, as well as build new ones.
sv: När du har köpt fullversionen av Toolset kan du ändra Views, CRED-formulär och layouter på din plats och även bygga nya.

en: One thought on %TITLE%
sv: En tanke om %TITLE%

en: Only .zip and .ddl can be imported.
sv: Endast .zip och .ddl kan importeras.

en: Only fluid rows are allowed here because the parent row or layout are fluid.
sv: Endast flytande rader är tillåtna här eftersom överordnad rad eller layout är flytande.

en: Only for %s%s%s
sv: Endast för %s%s%s

en: Only for new posts
sv: Endast för nya inlägg

en: Only the results
sv: Endast resultatet

en: Only the search form
sv: Endast sökformuläret

en: Open in a new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open link in a new window/tab
sv: Öppna länk i ett nytt fönster/ny flik

en: Operation completed successfully
sv: Åtgärden genomförd

en: Operation not completed successfully
sv: Det gick inte att genomföra åtgärden

en: Option not updated
sv: Alternativ ej uppdaterat

en: Options
sv: Alternativ

en: Or
sv: Eller

en: Or, you can create new child layouts for other pages.
sv: Eller så kan du skapa nya underordnade layouter för andra sidor.

en: Ordered list
sv: Sorterad lista

en: Orientation of the buttons
sv: Knapparnas orientering

en: Original name
sv: Originalnamn

en: Other Elements:
sv: Övriga element:

en: Other Fields
sv: Övriga fält

en: Others:
sv: Andra:

en: Overwrite any layout if it already exists
sv: Skriv över layouter som redan finns

en: Overwrite layout assignments
sv: Skriv över tilldelning av layouter

en: Overwritten Layouts
sv: Överskrivna layouter

en: Page header
sv: Sidrubrik

en: Pagination
sv: Sidnumrering

en: Pagination links deleted.
sv: Sidnumreringslänk har raderats.

en: Pagination links on archive cells
sv: Sidnumreringslänk på arkivceller

en: Panels
sv: Paneler

en: Parent Widget Areas:
sv: Överordnade widget-områden:

en: Parent layout
sv: Överordnad layout

en: Parent layout assignments
sv: Tilldelade överordnade layouter

en: Parents with all children assigned
sv: Överordnade med alla tilldelade underordnade

en: Password protected text
sv: Text för lösenordsskyddad

en: Paste panel
sv: Klistra in panel

en: Paste row
sv: Klistra in rad

en: Paste tab
sv: Klistra in flik

en: Pause on hover
sv: Pausa vid hovring

en: Player height
sv: Höjd på spelare

en: Please %1$sinstall Relevanssi%2$s to allow Toolset to search texts in custom fields.
sv: %1$sInstallera Relevanssi%2$s för att låta Toolset söka text i anpassade fält.

en: Please check %shere%s to see how to set one up.
sv: Se %shär%s för att se hur du sätter upp en.

en: Please check the layout you are trying to render actually exists.
sv: Kontrollera att den layout du försöker göra verkligen finns.

en: Please enter a name for this layout
sv: Namnge denna layout

en: Please enter a valid YouTube video URL.
sv: Ange en giltig url för YouTube-video.

en: Please select and save the framework that your theme uses.
sv: Välj och spara det ramverk som ditt tema använder.

en: Please type
sv: Skriv

en: Please use a valid hexadecimal value.
sv: Använd ett giltigt hexadecimalvärde.

en: Please validate reCAPTCHA
sv: Validera reCAPTCHA

en: Plus %s more items
sv: Plus %s fler objekt

en: Plus %s more rows - %s items in total
sv: Plus %s fler rader - %s objekt totalt

en: Post
sv: Inlägg

en: Post %d
sv: Inlägg %d

en: Post Loop Cell
sv: Cell för inläggsslinga

en: Post View
sv: Inläggsvisning

en: Post archive
sv: Inläggsarkiv

en: Post field
sv: Inläggsfält

en: Preview layout
sv: Förhandsgranska layout

en: Preview of your Skype button
sv: Förhandsgranskning av din Skype-knapp

en: Preview with:
sv: Förhandsgranska med:

en: Previous link text
sv: Text för föregående länk

en: Problem saving data
sv: Det gick inte att spara data

en: Proceed and remove assignments
sv: Fortsätt och ta bort tilldelningar

en: Progress bars
sv: Förloppsindikatorer

en: Provide contextual feedback messages for typical user actions with the handful of available and flexible alert messages.
sv: Tillhandahåll innehållsrika feedbackmeddelanden för vanliga användaråtgärder med en handfull tillgängliga och flexibla varningsmeddelanden.

en: Provide different kind of labels for your website.
sv: Tillhandahåll olika typer av etiketter till din webbplats.

en: Provide pagination links for your site or app with the multi-page pagination component.
sv: Tillhandahåll sidnumreringslänkar för din webbplats eller ditt program med sidnumreringskomponenten för flera sidor.

en: Provide up-to-date feedback on the progress of a workflow or action with simple yet flexible progress bars.
sv: Tillhandahåll aktuell feedback gällande ett arbetsflödes eller en åtgärds framsteg med enkla, men ändå flexibla, förloppsindikatorer.

en: Published
sv: Publicerad

en: Putting Child Layout cell will make this Layout a parent layout. %s Parent layouts cannot be assigned to any content. %s %s Do you want to remove content assignment of this layout?%s
sv: Genom att placera underordnade layout-celler blir denna layout överordnad. %s Överordnade layouter kan inte tilldelas till något innehåll. %s %s Vill du ta bort tilldelningen för innehåll i denna layout?%s

en: Reference cell
sv: Referenscell

en: Registration Date
sv: Registreringsdatum

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove all assignments
sv: Ta bort alla tilldelningar

en: Remove archive pagination links
sv: Ta bort sidnumreringslänkar för arkiv

en: Remove cell
sv: Ta bort cell

en: Remove from list
sv: Ta bort från listan

en: Remove row
sv: Ta bort rad

en: Remove selected
sv: Ta bort vald

en: Remove this menu
sv: Ta bort denna meny

en: Render Views Content Templates with Layouts
sv: Rendera Views innehållsmallar med layouter

en: Render Views Wordpress Archives with Layouts
sv: Rendera Views Wordpress-arkiv med layouter

en: Repeatable fields
sv: Upprepningsfält

en: Reply
sv: Svara

en: Reply text
sv: Svarstext

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Resource
sv: Resurs

en: Resource type
sv: Resurstyp

en: Responsive embed
sv: Responsiv inbäddning

en: Responsive utilities
sv: Responsiva enheter

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore original
sv: Återställ original

en: Right
sv: Höger

en: Rounded
sv: Rundad

en: Row background extends to full width
sv: Radbakgrund utökas till fullbredd

en: Row layout type:
sv: Radlayoutstyp:

en: Row name:
sv: Radnamn:

en: Row same as container width
sv: Bredd på rad är samma som behållare

en: Row type:
sv: Radtyp:

en: Save
sv: Spara

en: Save CSS Framework
sv: Spara CSS-ramverk

en: Save and Close this form and return to the layout
sv: Spara och stäng det här formuläret och återgå till layouten

en: Save and Close this view and return to the layout
sv: Spara och stäng denna vy och återgå till layouten

en: Save and close
sv: Spara och stäng

en: Save layout
sv: Spara layout

en: Saved CSS
sv: Sparat CSS

en: Saved JS
sv: Sparad JS

en: Saved Layouts
sv: Sparade layouter

en: Saving failed. Please reload the page and try again.
sv: Kunde inte spara. Ladda om sidan och försök igen.

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Search
sv: Sök

en: Search Layouts
sv: Sök layouter

en: Search Widget Areas
sv: Sök efter widget-område

en: Search archives
sv: Sökarkiv

en: Search in titles, content and custom fields. %1$sText Search settings%2$s.
sv: Sök i titlar, innehåll och anpassade fält. %1$sInställningar för textsökning%2$s.

en: Search layouts
sv: Sök layout

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Security check failed
sv: Säkerhetskontroll misslyckades

en: See all the View controls open and set up things manually.
sv: Se alla öppna View-kontroller och gör inställningar manuellt.

en: See how to do this in the %1$sText Search documentation%2$s.
sv: Se hur du gör detta i %1$sdokumentation om textsökning%2$s.

en: Select
sv: Välj

en: Select %s
sv: Välj %s

en: Select Child layout for editing
sv: Välj underliggande layout som ska redigeras

en: Select a .zip, .ddl or .css file to import from your computer
sv: Välj en .zip-, .ddl- eller .css-fil för att importera från din dator

en: Select a different template for WooCommerce products
sv: Välj en annan mall för WooCommerce-produkter

en: Select all
sv: Välj alla

en: Select an existing widget area
sv: Välj ett befintligt widget-område

en: Select cell type
sv: Välj celltyp

en: Select content template
sv: Välj innehållsmall

en: Select date
sv: Välj datum

en: Select menu
sv: Välj meny

en: Select minute
sv: Välj minut

en: Select which custom fields to include in text searches
sv: Välj vilka anpassade fält som ska inkluderas i textsökningar

en: Select which page or post to use to view this Layout
sv: Välj vilken sida eller inlägg som ska användas för att visa denna layout

en: Separated class names by a single space.
sv: Uppdelade klass-namn med ett enkelt mellanrum.

en: Server timeout, please try again later.
sv: Server-timeout, försök igen senare.

en: Set an ID for the cell if you want to specify a unique style for it.
sv: Ange ett ID för cellen om du vill specificera en unik stil för den.

en: Set as default parent
sv: Ange som överordnad som standard

en: Set parent layout
sv: Ställ in överordnad layout

en: Set selected layout as default parent layout\t
sv: Ange vald layout som överordnad standardlayout\t

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings saved
sv: Inställningar sparade

en: Settings:
sv: Inställningar:

en: Show Bootstrap buttons
sv: Visa Bootstrap-knappar

en: Show all content types
sv: Visa alla innehållstyper

en: Show all templates
sv: Visa alla mallar

en: Show all...
sv: Visa allt...

en: Show details of duplicate Toolset elements
sv: Visa information om dplicerade Toolset-element

en: Show grid edit
sv: Visa rutnätsändring

en: Show keyboard shortcuts
sv: Visa genvägar för tangentbord

en: Show less...
sv: Visa mindre...

en: Show log
sv: Visa logg

en: Show more
sv: Visa mer

en: Show more...
sv: Visa mer...

en: Show only pages
sv: Visa endast sidor

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar in all the admin pages
sv: Visa Toolsets snabbkodsmeny i adminlisten på alla adminsidor

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar only when editing content
sv: Visa Toolsets snabbkodsmeny i admnilisten endast då innehåll redigeras

en: Sidebar menu (vertical)
sv: Sidomeny (vertikal)

en: Sidebar name isn't set or empty!
sv: Sidofältets namn har inte angivits eller är tomt!

en: Since this page uses a layout, styling with a Content Template is disabled.
sv: Eftersom den här sidan använder en layout är formgivning med en innehållsmall inaktiverad.

en: Since you are only displaying the %NNN% in this cell, the %MMM% section is disabled. A custom search should have the %NNN% and %MMM%. To display the %MMM% you need to:
sv: Eftersom du endast visar %NNN% i den här cellen är avsnittet %MMM% inaktiverat. En anpassad sökning ska ha %NNN% och %MMM%. För att visa %MMM% behöver du:

en: Single page
sv: Enkel sida

en: Single widget
sv: Enskild widget

en: Site elements
sv: Platselement

en: Size
sv: Storlek

en: Skip (Choose later)
sv: Hoppa över (välj senare)

en: Skipped Layouts
sv: Överhoppade layouter

en: Skype button background is transparent and will work on any colour backgrounds.
sv: Skype-knappens bakgrund är transparent och fungerar på bakgrunder med vilken färg som helst.

en: Slider
sv: Reglage

en: Slider height
sv: Reglagets höjd

en: Slides
sv: Bildrutor

en: Smooth fade
sv: Mjuk övergång

en: Some changes are not saved. If you don't see the 'update' button, scroll the list.
sv: Vissa ändringar är inte sparade. Om du inte ser knappen 'uppdatera', skrolla i listan.

en: Something went wrong %s
sv: Något gick fel %s

en: Something went wrong communicating with the server
sv: Något gick fel vid kommunikation med servern

en: Sorry, but you cannot paste this row here
sv: Du kan tyvärr inte klistra in denna rad här

en: Sorry, preview is not available. Please make sure that the Toolset Views plugin is active.
sv: Förhandsgranskning är inte tillgänglig. Kontrollera att insticksprogrammet Toolset Views är aktivt.

en: Sorry, preview is not available. This View may have been deleted.
sv: Förhandsgranskning är inte tillgänglig. Denna View kanske har tagits bort.

en: Split cells into several rows and columns. Use also for single-column grids, like sidebars.
sv: Dela upp celler i flera rader och kolumner. Använd detta även för enkelkolumn-rutnät, såsom sidofält.

en: Start a call with just a click.
sv: Starta ett samtal med bara ett klick.

en: Start the conversation with an instant message.
sv: Starta konversationen med ett direktmeddelande.

en: Success
sv: Klart

en: Support forum
sv: Support-forum

en: Switch
sv: Växla

en: Switch Layout for %s
sv: Växla layout för %s

en: Switch to HTML editing
sv: Växla till HTML-redigering

en: Switch to the WordPress Visual Editor
sv: Växla till WordPress visuella redigerare

en: Switching to the View
sv: Byter till View

en: Switching to the child layout
sv: Byter till den underordnade layouten

en: Table
sv: Tabell

en: Table-based grid
sv: Tabellbaserat rutnät

en: Tables
sv: Tabeller

en: Tabs
sv: Flikar

en: Tabs navigation style
sv: Navigeringsstil för flikar

en: Tag ID
sv: Tagg-ID

en: Tag ID:
sv: Tagg-ID:

en: Tag classes
sv: Tagg-klasser

en: Tag classes:
sv: Tagg-klasser:

en: Target page to show the results:
sv: Sida att visa resultatet på:

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Taxonomy Archives:
sv: Taxonomiarkiv:

en: Taxonomy View
sv: Taxonomivisning

en: Taxonomy archive
sv: Taxonomiarkiv

en: Template
sv: Mall

en: Template and Layout
sv: Mall och layout

en: Template for multiple pages:
sv: Mall för flera sidor:

en: Test dialog
sv: Dialogtest

en: Text Search
sv: Textsökning

en: Text box
sv: Textruta

en: Text input
sv: Textinmatning

en: Text search in custom fields
sv: Textsökning i anpassade fält

en: The %s cell type is no longer available.
sv: Celltypen %s är inte längre tillgänglig.

en: The %s component is required to display the cell. Activate it first.
sv: Komponenten %s krävs för att visa cellen. Aktivera den först.

en: The %s layout you are exporting is used to display single pages. Please note that when you import this module on another site, the layout will not be assigned to specific pages, so you will need to edit the layout and assign it manually.
sv: %s-layouten som du exporterar används för att visa enskilda sidor. Notera att när du importerar denna modul på en annan sida kommer du att behöva redigera layouten och tilldela den manuellt.

en: The CRED Post Form could not be found.
sv: CRED-inläggsformuläret kunde inte hittas.

en: The CRED Post Form was not found. It may have been deleted or CRED plugin is not active.
sv: CRED-inläggsformuläret hittades inte. Det kanske har tagits bort eller så är inte insticksprogrammet CRED aktivt.

en: The CRED User Form was not found. It may have been deleted or CRED plugin is not active.
sv: CRED-användarformuläret hittades inte. Det kanske har tagits bort eller så är inte insticksprogrammet CRED aktivt.

en: The CRED plugin should be activated to display this layout.
sv: Insticksprogrammet CRED måste aktiveras för att visa denna layout.

en: The CSS framework has been set to %s. Please make sure that your theme supports %s.
sv: CSS-ramverket har satts till %s. Kontrollera att ditt tema stöder %s.

en: The CSS you're trying to import is the same as saved in database.
sv: Den CSS du försöker importera är samma som den som är sparad i databasen.

en: The JS you're trying to import is the same as saved in database.
sv: Det JS du försöker importera är samma som sparats i databasen.

en: The Layout for %s was successfully updated to %s
sv: Layouten för %s har uppdaterats till %s

en: The Layouts CSS was created.
sv: Layout-CSS har skapats.

en: The Layouts CSS was overwritten.
sv: Layout-CSS har skrivits över.

en: The Layouts CSS was saved
sv: Layouternas CSS har sparats

en: The Layouts CSS you can export as layouts.css file
sv: Layout-CSS som du kan exportera som layouts.css-fil

en: The Layouts JS was created.
sv: JS för Layouts har skapats.

en: The Layouts JS was overwritten.
sv: JS för Layouts har skrivits över.

en: The Layouts JS was saved
sv: JS för Layouts har sparats

en: The Layouts JS you can export as layouts.js file
sv: Du kan exportera JS för Layouts som layouts.js

en: The Layouts files you are trying to upload are too big and you ran out of memory, you can either increase your memory or reduce the size of the import.
sv: Layout-filerna du försöker att ladda upp är för stora och du fick slut på minne. Du kan antingen öka minnet eller minska storleken på importen.

en: The URL %s is not a valid YouTube URL.
sv: URL:en %s är inte en giltig YouTube-URL.

en: The View will display the query results as slides.
sv: View kommer att visa sökfrågeresultaten som reglage.

en: The View will display the query results in pages.
sv: View kommer att visa sökfrågeresultaten på sidor.

en: The View will output all the results returned from the query section.
sv: View kommer att mata ut alla resultat som returneras från sökfrågedelen.

en: The Views plugin should be activated to display this layout.
sv: Views insticksprogram måste vara aktiverad för att visa denna layout.

en: The Views plugin will allow you to customize the Post Content and Content Grid cells. If you have a Toolset account, you can download and activate <strong>Views</strong> plugin. If you only have a Layouts account, you can get the <strong>Embedded Views</strong> plugin with read-only cell content.
sv: Views insticksprogram låter dig anpassa inläggsinnehållet och rutnätscellernas innehåll. Om du har ett Toolset-konto kan du ladda ner och aktivera <strong>Views</strong> insticksprogram. Om du bara har ett layoutskonto kan du skaffa <strong>Embedded Views</strong> insticksprogram med skrivskyddat cellinnehåll.

en: The amount of time to delay between automatically cycling an item, ms.
sv: Fördröjningens tidsåtgång mellan automatisk cykel av objekt, ms.

en: The association will be updated when this layout is saved.
sv: Associationen uppdateras när den här layouten sparas.

en: The background image will be scaled so that each side is as large as possible while not exceeding the length of the corresponding side of the container.
sv: Bakgrunden kommer att anpassas så att varje sida är så stor som möjligt utan att den överskrider längden på motsvarande sida av behållare.

en: The background image will be sized so that it is as small as possible while ensuring that both dimensions are greater than or equal to the corresponding size of the container.
sv: Bakgrundsbilden kommer att storleksanpassas så att den är så liten som möjligt samtidigt som det säkerställs att båda dimensioner är större än eller lika med motsvarande storlek på behållaren.

en: The child layouts will be deleted when this layout is saved.
sv: Underordnade layouter kommer att tas bort när den här layouten sparas.

en: The content editor is not displayed because %s layout does not include any shortcodes or cells that display post content. %sShow editor anyway%s
sv: Innehållsredigeraren visas inte eftersom layouten %s inte inkluderar några snabbkoder eller celler som visar inläggsinnehåll. %sVisa redigerare ändå%s

en: The content using a following 'default' Layout
sv: Innehållet använder en följande 'standard'-layout

en: The duplicate that you created uses copies of Toolset elements. You can edit it freely. The original layout will not change when you edit the duplicate.
sv: Den dubblett du skapade använder kopior av Toolset-element. Du kan fritt redigera den. Originallayouten kommer inte att ändras när du redigerar dubbletten.

en: The element you want to paste has to be copied in a %s%s%s structure, it is not compatible here.
sv: Det element du vill klistra in måste kopieras med en %s%s%s struktur, vilket inte är kompatibelt här.

en: The entered value for layout slug shouldn't be an empty string.
sv: Det angivna värdet för layout-slug ska inte vara en tom sträng.

en: The file is not writable.
sv: Filen är inte skrivbar.

en: The file type is not compatible with layouts. The imported files should be a single .ddl file, a single .css file or a .zip archive of .ddl and .css files.
sv: Filtypen är inte kompatibel med layouter. Importfilerna ska vara en enskild .ddl-fil, en enskild .css-fil eller ett .zip-arkiv med .ddl- och .css-filer.

en: The following layouts have been exported.
sv: Följande layouter har exporterats.

en: The full <em>Toolset</em> package allows you to develop and customize themes without touching PHP. You will be able to:
sv: Det kompletta <em>Toolset</em>-paketet låter dig utveckla och anpassa teman utan att skriva PHP. Du kommer att kunna:

en: The integration of Layouts with the %s theme has failed
sv: Integreringen av Layouts i temat %s har misslyckats

en: The integration plugin has been deactivated.
sv: Insticksprogrammet för integrering har inaktiverats.

en: The layout has been saved.
sv: Layouten har sparats.

en: The layout has been saved. Layouts CSS has NOT been updated. Please retry or check write permissions for uploads directory.
sv: Layouten har sparats. Layout-CSS hat INTE uppdaterats. Försök igen eller kontrollera skrivrättigheter för uppladdningskatalogen.

en: The layout has been saved. Layouts CSS has been updated.
sv: Layouten har sparats. Layoutens CSS har uppdaterats.

en: The layout has changed. Do you want to save the current layout before switching to the View?
sv: Layouten har ändrats. Vill du spara den aktuella layouten innan du byter till View?

en: The layout width is always 12 columns for fluid layouts.
sv: Layout-bredden är alltid 12 kolumner för flytande layouter.

en: The layouts directory %s is not writable.
sv: Layout-mappen %s är inte skrivbar.

en: The row width is different from the layout width. This happens when the child layout does not contain the same number of columns as the child placeholder in the parent layout.
sv: Radbredden är inte samma som layoutbredden. Detta sker när den underordnade layouten inte innehåller samma antal kolumner som den underordnade platshållaren i den överordnade layouten.

en: The search form and the results
sv: Sökformuläret eller resultaten

en: The selected layout is already assigned to %s
sv: Den valda layouten har redan tilldelats %s

en: The slug should contain only lower case letters
sv: Slug ska endast innehålla små bokstäver

en: The text for multiple comments title missing
sv: Texten för flera kommentarsrubriker saknas

en: The text for one comment title is missing
sv: Texten för en kommentarsrubrik saknas

en: The theme directory %s is not writable.
sv: Tema-mappen %s är inte skrivbar.

en: The title shouldn't be an empty string.
sv: Titeln ska inte vara en tom sträng.

en: Theme %s is not active.
sv: Temat %s är inte aktivt.

en: There are no Archive Views available.
sv: Det finns inga arkiverade Views tillgängliga.

en: There are no Views available.
sv: Det finns inga Views tillgängliga.

en: There are no WordPress Archives available.
sv: Det finns inga WordPress-arkiv tillgängliga.

en: There are no menus available, create your menus in %sEdit Menus%s page first.
sv: Det finns inga menyer tillgängliga. Skapa först dina menyer på sidan %sÄndra menyer%s.

en: There are no parent layouts available for current layout. Click %shere%s to learn more about hierarchical layouts.
sv: Det finns inga överordnade layouter för aktuell layout. Klicka %shär%s för att lära dig mer om hierarkiska layouter.

en: There are problems saving this option in the database.
sv: Det finns problem vid sparandet av detta alternativ i databasen.

en: There are some common issues related to Layouts that can be resolved here.
sv: Det finns några vanliga fel relaterade till Layouts som kan lösas här.

en: There is a problem rendering field <strong>%s (%s)</strong>.
sv: Det är ett problem med rendering av fält <strong>%s (%s)</strong>.

en: There is no Layout assigned
sv: Det finns ingen tilldelad layout

en: There is no template for %s component. Create one first.
sv: Det finns ingen mall för komponenten %s. Skapa en först.

en: There was a problem loading default layouts.
sv: Ett problem uppstod när standardlayouter skulle laddas.

en: There was a problem saving the CSS.
sv: Ett problem uppstod när CSS skulle sparas.

en: There was a problem saving the JS.
sv: Det gick inte att spara JS.

en: There was a problem uploading the file. Check the file and try again
sv: Ett problem uppstod vid uppladdning av filen. Kontrollera filen och försök igen.

en: There was a security check issue while uploading the file. Nonce check failed.
sv: Ett fel vid säkerhetskontroll hittades vid uppladdning av filen. Nonce-kontroll misslyckades.

en: There was an error during the ajax request, make sure the data you send are in json format.
sv: Ett fel uppstod under ajax-förfrågan. Säkerställ att de data du skickar är i json-format.

en: There was an error uploading your files
sv: Ett fel uppstod då dina filer skulle laddas upp.

en: There were errors while rendering this layout.
sv: Det uppstod fel vid rendering av denna layout.

en: These resources has been duplicated:
sv: Dessa resurser har duplicerats:

en: This Content Template uses %1$s
sv: Denna inehållsmall använder %1$s

en: This action will switch the Layout using the template already selected.
sv: Denna åtgärd växlar layout med hjälp av den redan valda mallen.

en: This cell can display the post content using a Content Template, but your site does not have any Content Template yet. Install and activate the Views plugin, and you will be able to create Content Templates to display post fields
sv: Denna cell kan visa inläggets innehåll med hjälp av en innehållsmall, men din webbplats har inga innehållsmallar än. Installera och aktivera insticksprogrammet Views så kommer du att kunna skapa innehållsmallar för att visa inläggsfält

en: This cell requires Views plugin above version 1.6.1 to create custom content-driven cells.
sv: Denna cell kräver insticksprogrammet Views över version 1.6.1 för att skapa anpassade innehålsdrivna celler.

en: This cell requires Views plugin. Install and activate Views and you will be able to create custom content-driven cells.
sv: Denna cell kräver insticksprogrammet Views. Installera och aktivera Views så kan du skapa anpassade innehållsstyrda celler.

en: This cell requires the CRED plugin version 1.4 or above. Install and activate the CRED plugin and you will be able to create custom forms for creating and editing content.
sv: Dena cell kräver insticksprogrammet CRED version 1.4 eller högre. Installera och aktivera insticksprogrammet CRED så kommer du att kunna skapa anpassade formulär för att skapa och redigera innehåll.

en: This cell requires the CRED plugin. Install and activate the CRED plugin and you will be able to create custom forms for creating and editing content.
sv: Den här cellen kräver insticksprogrammet CRED. Installera och aktivera insticksprogrammet CRED så kan du skapa anpassade formulär för att skapa och redigera innehåll.

en: This cell will display the content of a specific post.
sv: Denna cell visar innehållet i ett särskilt inlägg.

en: This cell will display the content of the post which uses the layout.
sv: Denna cell visar innehållet i inlägget som använder layouten.

en: This duplicate layout uses some Toolset elements from the original layout. When you edit the layout, the original may change too, if you edit shared Toolset elements.
sv: Denna dubblettlayout använder vissa Toolset-element från originallayouten. När du redigerar layouten kan originalet också komma att ändras, om du redigerar gemensamma Toolset-element.

en: This field cannot be empty
sv: Detta fält kan ej vara tomt.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
sv: Detta fält är låst för redigering eftersom WPML kommer att kopiera värdet från originalspråket.

en: This form is used to %EDIT% %POST_TYPE%
sv: Detta formulär används för %EDIT% %POST_TYPE%

en: This form will:
sv: Detta formulär ska:

en: This id is already used in the current layout, please select a unique id for this element
sv: Detta id används redan i den aktuella layouten. Välj ett unikt id för det här elementet

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
sv: Denna information gör att vår supportgrupp kan se versionerna av WordPress, insticksprogram och teman på din plats. Lämna denna information om detta efterfrågas i vårt support-forum. Inga lösenord eller annan konfidentiell information inkluderas.

en: This is %s cell.
sv: Detta är %s cell.

en: This is a read-only date input
sv: Detta är en skrivskyddad datuminmatning

en: This layout can't be changed to fluid because it contains a grid with fixed-width columns.
sv: Denna layout kan inte ändras till flytande eftersom den innehåller ett rutnät med kolumner med fast bredd.

en: This layout has a WordPress Archive cell and shouldn't be used for single posts of this post type.
sv: Denna layout har ett WordPress arkivcell och ska inte användas för enskilda inlägg med den här inläggstypen.

en: This layout has a search form, but is missing the results.
sv: Denna layout har ett sökformulär men saknar resultaten.

en: This layout has changed
sv: Denna layout har ändrats

en: This layout has changed. Are you sure you want to leave this page?
sv: Denna layout har ändrats. Är du säker på att du vill lämna sidan?

en: This layout has child layouts, but none of them can be displayed, because they are not yet assigned to content. <br>Please edit one of the child layouts, assign it to content and you will be able to preview:
sv: Denna layout har underordnade layouts, men ingen av dem kan visas eftersom de ännu inte är tilldelade till innehåll. <br>Redigera en av de underordnade layouterna och tilldela den till innehåll så kommer du att kunna förhandsgranska:

en: This layout has child layouts, which are displayed inside it. To preview it, please select which child layout to display:
sv: Denna layout har underordnade layouts som visas i den. För att förhandsgranska den, välj vilken underordnad layout som ska visas:

en: This layout has children
sv: Denna layout har underordnade

en: This layout has children. It can't be deleted.
sv: Denna layout har underordnade. Den kan inte raderas.

en: This layout has children. You should assign one of its children to content and not this parent layout.
sv: Denna layout har underordnade. Du bör tilldela någon av dess underordnade och inte denna överordnade layouten.

en: This layout has currently %s child, edit this cell to access and edit it.
sv: Denna layout har för närvarande %s underordnad. Redigera denna cell för att komma åt och redigera den.

en: This layout has currently %s children, edit this cell to access and edit them.
sv: Denna layout har för närvarande %s underordnade. Redigera denna cell för att komma åt och redigera dem.

en: This layout has no child layouts yet. To preview it, you should create a child first and assign it to content. %s %sLearn about hierarchical layouts%s
sv: Denna layout har inga underordnade layouter än. För att förhandsgranska den ska du först skapa en underordnad och tilldela den till innehåll. %s %sLär dig om hierarkiska layouter%s

en: This layout is a fixed layout. The current theme doesn't support fixed layouts and might not display correctly
sv: Denna layout är en fast layout. Det nuvarande temat stöder inte fasta layouter och kanske inte visas korrekt

en: This layout is a fluid layout. The current theme doesn't support fluid layouts and might not display correctly
sv: Denna layout är en flytande layout. Det nuvarande temat stöder inte flytande layouter och kanske inte visas korrekt

en: This layout is already assigned to all pages.
sv: Denna layout är redan tilldelad till alla sidor.

en: This layout is already assigned to all posts items.
sv: Denna layout är redan tilldelad till alla inläggsobjekt.

en: This layout is assigned to %s archives. It can't be deleted.
sv: Denna layout är tilldelad till %s arkiv. Den kan inte raderas.

en: This layout is assigned to %s post types. It can't be deleted.
sv: Denna layout är tilldelad till %s inläggstyper. Den kan inte raderas.

en: This layout is assigned to %s posts. It can't be deleted.
sv: Denna layout är tilldelad till %s inlägg. Den kan inte raderas.

en: This layout is assigned to a post type. It can't be deleted.
sv: Denna layout är tilldelad till en inläggstyp. Den kan inte raderas.

en: This layout is assigned to a post. It can't be deleted.
sv: Denna layout är tilldelad till ett inlägg. Den kan inte raderas.

en: This layout is assigned to an archive. It can't be deleted.
sv: Denna layout är tilldelad till ett arkiv. Den kan inte raderas.

en: This layout is used to display many posts. If you are using a caching plugin, you should clear page cache.
sv: Denna layout används för att visa många inlägg. Om du använder ett insticksprogram för cachelagring ska du rensa sidans cache.

en: This layout uses the following Toolset resources:
sv: Denna layout använder följande Toolset-resurser:

en: This layout width is %d and the child layout width in %s is %d. This layout may not display correctly.
sv: Denna layoutbredd är %d och underordnad layoutbredd i %s är %d. Denna layout kanske inte visas korrekt.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
sv: Detta inlägg är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att visa kommentarer.

en: This post type was removed or deactivated
sv: Denna inläggstyp har tagits bort eller inaktiverats

en: This post type was removed or deactivated.
sv: Denna inläggstyp har tagits bort eller inaktiverats.

en: This row has a Child layout cell and the layout has children
sv: Den här raden har en underordnad layout-cell och layouten har underordnade

en: Thumbnail
sv: Minibild

en: Thumbnails
sv: Minibilder

en: Title
sv: Titel

en: Title, body and custom fields
sv: Titel, huvudtext och anpassade fält

en: Title:
sv: Titel:

en: To create an association between this Layout and a single page open....
sv: För att skapa en association mellan denna layout och en enskild sida, öppna...

en: To get the most out of Layouts, you should also have Views plugin active. Views will allow you to design the templates for content and load content into cells.
sv: För att få ut det mesta av Layouts bör du även ha insticksprogrammet Views aktiverad. Views låter dig designa mallar för innehåll och ladda innehåll i celler.

en: To modify this Content Template, go to edit it and launch the %1$s.
sv: För att ändra denna innehållsmall, gå till redigera och starta %1$s.

en: Toggle Bootstrap Components
sv: Växla mellan Bootstrap-komponenter

en: Toggleable, contextual menu for displaying lists of links. Made interactive with the dropdown JavaScript plugin.
sv: Växlingsbar, kontextbaserad meny för visning av listor och länkar. Gjord interaktiv med JavaScript-insticksprogrammet för rullgardinslist.

en: Toolset Debug
sv: Toolset felsökning

en: Toolset Debug Information
sv: Toolset felsökningsinformation

en: Toolset Export / Import
sv: Toolset Exportera/Importera

en: Toolset Help
sv: Toolset Hjälp

en: Toolset Settings
sv: Toolset-inställningar

en: Toolset can display an admin bar menu in the backend to let you generate Toolset shortcodes in any page that you need them.
sv: Toolset kan visa en adminlistmeny i backend för att låta dig skapa Toolset-snabbkoder på alla sidor där du behöver dem.

en: Toolset can display an admin bar menu in the frontend to let you create or edit Views and Content Templates related to the current page.
sv: Toolset kan visa en adminlistmeny i frontend för att låta dig skapa eller redigera Views och innehållsmallar relaterade till den aktuella sidan.

en: Toolset duplicate resources summary
sv: Dubbletter av Toolset-resurser, sammanfattning

en: Toolset resources
sv: Toolset-resurser

en: Toolset shortcodes
sv: Toolset snabbkoder

en: Toolset shortcodes menu in the admin bar
sv: Toolset snabbkodsmeny i adminlisten

en: Top Bar menu (horizontal)
sv: Topplistmeny (horisontell)

en: Translatable string
sv: Översättningsbar sträng

en: Trash
sv: Papperskorgen

en: Troubleshoot
sv: Felsök

en: Try our reference site built with this theme
sv: Prova vår referensplats som är byggd med detta tema

en: Tutorial video
sv: Videohandbok

en: Types fields
sv: Typfält

en: Typography
sv: Typografi

en: Undefined post type
sv: Ej definierad inläggstyp

en: Undefined taxonomy
sv: Ej definierad taxonomi

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Unordered list
sv: Osorterad lista

en: Unsupported page
sv: Sidan stöds ej

en: Unsupported post type archives
sv: Arkiven för inläggstyper stöds ej

en: Untrusted user
sv: Obetrodd användare

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update %s now
sv: Uppdatera %s nu

en: Update all to use this layout.
sv: Uppdatera alla för att använda denna layout.

en: Update the Relevanssi settings and rebuild the index
sv: Uppdatera Relevanssi-inställningarna och bygg om indexet

en: Update to use this layout.
sv: Uppdatera för att använda denna layout.

en: Updated option
sv: Uppdaterat alternativ

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: Upload Error: Invalid NONCE
sv: Uppladdningsfel: Ogiltig NONCE

en: Upload another file
sv: Ladda upp en annan fil

en: Upload file
sv: Ladda upp fil

en: Use an existing CRED Post Form
sv: Använd ett befintligt CRED-inläggsformulär

en: Use an existing Form
sv: Använd ett befintligt formulär

en: Use an existing View
sv: Använd en befintlig View

en: Use an existing WordPress Archive
sv: Använd et befintligt WordPress-arkiv

en: Use any button to trigger a dropdown menu by placing it within a .btn-group and providing the proper menu markup.
sv: Använd valfri knapp för att aktivera en rullgardinsmeny genom att placera den i en .btn-grupp och tillhandahålla lämplig menymärkning.

en: Use default 15px container padding
sv: Använd 15px utfyllnad som standard för behållare

en: Use the %TITLE% placeholder to display the post title and the %COUNT% placeholder to display the number of comments.
sv: Använd platshållaren %TITLE% för att visa inläggets rubrik och platshållaren %COUNT% för att visa antal kommentarer.

en: Use the well as a simple effect on an element to give it an inset effect.
sv: Använd well som en enkel effekt för ett element för att ge det en infälld effekt.

en: Use this layout for
sv: Använd denna layout för

en: Use this layout for %d %s
sv: Använd denna layout till %d %s

en: Use this layout for displaying this post
sv: Använd denna layout för att visa det här inlägget

en: Use this layout for these post types:
sv: Använd denna layout för dessa inläggstyper:

en: Used on
sv: Använd på

en: User Email
sv: Användarens e-post

en: User Guides
sv: Användarvägledningar

en: User ID
sv: Användar-ID

en: User Login
sv: Användarinloggning

en: User Role:
sv: Användarroll:

en: User Spam Status
sv: Status för användarspam

en: User Status
sv: Användarstatus

en: User Url
sv: Användarens URL

en: User View
sv: Användarvisning

en: User basic data
sv: Grunddata för användare

en: User fields
sv: Användarfält

en: Users fields
sv: Användarfält

en: Using %1$s
sv: Använder %1$s

en: Using HTML and CSS to style layout cells
sv: Använda HTML och CSS för att formge layout-celler

en: Using Layouts as Templates for Contents
sv: Använda layouter som mallar för innehåll

en: Validation
sv: Validering

en: Version %s or higher required
sv: Version %s eller högre krävs

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Video Tutorial
sv: Videovägledning

en: Video URL
sv: Video-URL

en: View
sv: Visa

en: View (Content lists, custom searches, custom sliders)
sv: View (innehållslistor, anpassade sökningar och anpassade reglage)

en: View All
sv: Visa alla

en: View Widget Area
sv: Visa widget-område

en: View layouts
sv: Visa layouter

en: View loop
sv: Visa slinga

en: View name
sv: View-namn

en: View not set
sv: View har inte ställts in

en: View purpose:
sv: Syftet för View:

en: Visitors will be able to search through your content using different search criteria.
sv: Besökare kommer att kunna söka genom ditt innehåll genom att använda olika sökkriterier.

en: Visual Editor (post fields, text and images)
sv: Visuell redigerare (inläggsfält, text och bilder)

en: Visual editor Cell
sv: Cell för Visual editor

en: Visual effect when switching %stabs%s
sv: Visuell effekt vid växling av %sflikar%s

en: Want to edit Views, CRED forms and Layouts? Get the full <em>Toolset</em> package!
sv: Vill du ändra Views, CRED-formulär och layouter? Skaffa det kompletta <em>Toolset</em>-paketet!

en: Warning popups blocked
sv: Varningspopuper blockerade

en: What content will this layout be for?
sv: För vilket innehåll ska den här layouten användas?

en: What do you want to display in this cell?
sv: Vad vill du visa i den här cellen?

en: What the theme would output
sv: Vad temat skulle visa

en: What to display if no layout is assigned to content
sv: Vad som ska visas om ingen layout är tilldelad innehållet

en: When loading default layouts for current theme integration a bunch of layouts will be loaded for the major resources of your theme and assigned to them automatically.
sv: När standardlayouter laddas för den aktuella temaintegreringen kommer en rad layouter att att laddas för de stora resurserna i ditt tema och automatiskt tilldelas.

en: When you use a caching plugin, it's important to clear the cache after editing layouts. You can set the maximal number of pages to refresh after saving a layout. If the layout is used on more pages than this maximum, the cache clearing will not be done automatically and you will need to clear cache manually. This option is designed to prevent long delays when editing layouts that display many pages.
sv: När du använder ett insticksprogram för caching är det viktigt att rensa cachen efter att ha redigerat layouter. Du kan ställa in det maximala antalet sidor att uppdatera efter att ha sparat en layout. Om layouten används på fler sidor än detta maxantal kommer cacherensningen inte att ske automatiskt och du kommer att behöva rensa cachen manuellt. Detta alternativ är skapat för at förebygga långa förseningar när man redigerar layouter som visar många sidor.

en: Where do you want to display the results?
sv: Var vill du visa resultatet?

en: While not always necessary, sometimes you need to put your DOM in a box. For those situations, try the panel component.
sv: Även om det inte alltid behövs, behöver du ibland lägga din DOM i en ruta. Prova panelkomponenten i dessa situationer.

en: White
sv: Vit

en: Widget Area
sv: Widget-område

en: Widget Areas
sv: Widget-områden

en: Widget settings
sv: Widget-inställningar

en: Widget type:
sv: Widget-typ:

en: Width of the %stabs%s
sv: Bredd för %stabs%s

en: WordPress Archive (post archives, blog, search, ...)
sv: WordPress-arkiv (inläggsarkiv, blogg, sökning, ...)

en: WordPress Archive loop
sv: WordPress arkivslinga

en: WordPress Archives:
sv: WordPress-arkiv:

en: Working with accordion
sv: Hantera accordion

en: Working with file {1} of {2}
sv: Arbetar med fil {1} av {2}

en: Working with tabs
sv: Hantera flikar

en: Year archives
sv: Årsarkiv

en: Yes
sv: Ja

en: You are about to switch editing modes. Please note that this may change the content of the cell. Are you sure?
sv: Du är på väg att växla redigeringsläge. Notera att detta kan ändra innehållet i cellen. Är du säker?

en: You are being redirectd. Please Wait.
sv: Du omdirigeras. Vänta.

en: You are editing:
sv: Du redigerar:

en: You are using %1$s to design this page, but there is already a template <em>%2$s</em> created by %3$s for %4$s. This may work, but could produce visual glitches. Please consider using %5$s only for the template OR for this page.
sv: Du använder %1$s för att designa den här sidan, men det finns redan en mall <em>%2$s</em> skapad av %3$s för %4$s. Detta kan fungera, men kan skapa visuella buggar. Fundera på ett enbart använda %5$s för mallen ELLER för denna sida.

en: You are using the %s%s%s layout to design this page
sv: Du använder layout %s%s%s för att utforma den här sidan

en: You are using the embedded version of CRED. Install and activate the full version of CRED and you will be able to create custom forms.
sv: Du använder den inbäddade versionen av CRED. Installera och aktivera fullversionen av CRED så kan du skapa anpassade formulär.

en: You are using the embedded version of Views. Install and activate the full version of Views and you will be able to create custom content-driven grids.
sv: Du använder den inbäddade versionen av Views. Installera och aktivera fullversionen av Views så kan du skapa anpassade innehållsdrivna rutnät.

en: You are using the embedded version of the Views Plugin and there are no Views available.
sv: Du använder den inbäddade versionen av Views insticksprogram och det finns inga Views tillgängliga.

en: You attempted to edit an item that doesn’t exist. Perhaps it was deleted?
sv: Du försökte ändra ett objekt som inte finns. Det kanske har tagits bort?

en: You can add HTML to the slide description.
sv: Du kan lägga till HTML till bildrutans beskrivning.

en: You can add only audio.
sv: Du kan endast lägga till ljud.

en: You can add only images.
sv: Du kan endast lägga till bilder.

en: You can add only video.
sv: Du kan endast lägga till video.

en: You can create one or download pre-built modules using the Module Manager plugin.
sv: Du kan skapa en eller ladda ned färdigbyggda moduler genom att använda modulhanterarens insticksprogram.

en: You can download Relevanssi it from %3$swordpress.org%4$s and ask your site administrator to install it.
sv: Du kan ladda ned Relevanssi från %3$swordpress.org%4$s och be din sidas administratör att installera det.

en: You can download pre-built modules using the Module Manager plugin.
sv: Du kan ladda ned färdigbyggda moduler genom att använda modulhanterarens insticksprogram.

en: You can either make it writable by the server or download the exported layouts and save them yourself.
sv: Du kan antingen göra den skrivbar av servern eller ladda ned de exporterade layouterna och själv spara dem.

en: You can enable or disable the Toolset Admin Bar Menu that is displayed on the frontend.
sv: Du kan aktivera eller inaktivera adminmenylisten för Toolset som visas på besökssidan.

en: You can enter the page title or paste the URL of a page, copied from the site's front-end.
sv: Du kan ange sidans rubrik eller klistra in en sidas URL som kopierats från webbplatsens besökssida.

en: You can only use an image file here
sv: Du kan endast använda en bildfil här

en: You can see this message because you are logged in as a user who can assign Layouts. <br>Your visitors won't see this message.
sv: Du kan se detta meddelande eftersom du är inloggad som en användare som kan tilldela layouter. <br>Dina besökare kommer inte att se detta meddelande.

en: You can set from here a default fallback to display a resource when layout is not assigned to it.
sv: Härifrån kan du ställa in en standardreserv för att visa en resurs när den inte har en tilldelad layout.

en: You can set from here a default parent layout to be assigned to all layouts of your website.
sv: Härifrån kan du ställa in en överordnad standardlayout som ska tilldelas alla layouter på din webbplats.

en: You can't insert another cell of this type. Only one cell of this type is allowed per layout.
sv: Du kan inte infoga fler celler av den här typen. Endast en cell av den här typen tillåts per layout.

en: You can't use %s as a parent layout as it or one of its parents has the current layout as a parent.
sv: Du kan inte använda %s som en överordnad layout eftersom den eller en av dess överordnade har en aktuell layout som en överordnad.

en: You cannot drag the cell into the target row because the cell is %NN% columns wide and the target row has only %MM% free columns. %OO%To move this cell, first resize it and make it at most %MM% columns wide.
sv: Du kan inte dra in cellen i målraden eftersom cellen är %NN% kolumner bred och målraden har endast %MM% lediga kolumner. %OO% För att flytta den här cellen måste du först ändra storleken och göra den minst %MM% kolumner bred.

en: You cannot drag to here
sv: Du kan inte dra hit

en: You currently have no menus assigned to this theme location. Go to %sAppearance -> Menus -> Manage Locations%s and assign a menu to appropriate location.
sv: Du har för närvarande inga menyer tilldelade till denna temaplats. Gå till %sUtseende -> Menyer -> Hantera platser%s och tilldela en meny till lämplig plats.

en: You do not have permissions for that.
sv: Du har inte behörighet till detta.

en: You don't have permission to perform this action!
sv: Du har inte behörighet att utföra denna åtgärd!

en: You don't have permission to perform this action.
sv: Du har inte behörighet att utföra denna åtgärd.

en: You have not selected any field to be indexed in Relevanssi searches. Please select some below.
sv: Du har inte valt något fält som ska indexeras i Relevanssi-sökningar. Välj några nedan.

en: You just added a child layout cell to %s%s%s layout. Now, you need to create the layout that will appear inside this cell.\r\n.
sv: Du har lagt till en underordnad layout-cell i layout %s%s%s. Nu måste du skapa den layout som ska visas i cellen.\r\n.

en: You must define a regular expression for Toolset_CakePHP_Validation::custom()
sv: Du måste ange ett standarduttryck för Toolset_CakePHP_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for WPToolset_Cake_Validation::custom()
sv: Du måste definiera ett fast uttryck för WPToolset_Cake_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
sv: Du måste definiera ett fast uttryck för Wpcf_Cake_Validation::custom()

en: You must define the $operator parameter for Toolset_CakePHP_Validation::comparison()
sv: Du måste fastställa $operator-parameter för Toolset_CakePHP_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for WPToolset_Cake_Validation::comparison()
sv: Du måste definiera $operatörsparametern för WPToolset_Cake_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
sv: Du måste definiera $operatörsparameter för Wpcf_Cake_Validation::comparison()

en: You need Views to perform this action.
sv: Du måste ha Views för att utföra denna åtgärd.

en: You need to install <strong>Relevanssi</strong>
sv: Du måste installera <strong>Relevanssi</strong>

en: You need to select a layout for this page. The layout selection is available in the page editor.
sv: Du måste välja en layout för den här sidan. Layoutdelen är tillgänglig i sidredigeraren.

en: You should create child layouts that fit into this space and then assign them to content. The parent layout (%s) should not be assigned to content, but only its children layouts.
sv: Du måste skapa underordnade layouter som får plats i det här området och sedan tilldela dem till innehåll. Den överordnade layouten  (%s) ska inte tilldelas till innehåll utan endast dess underordnade layouter.

en: You should define either an ID or one class for this cell to style its CSS
sv: Du bör definiera antingen ett ID eller en klass för denna cell för att formge dess CSS

en: You will go to the official Bootstrap documentation, explaining all the options and CSS classes to create a {{title}}
sv: Du tas till den officiella Bootstrap-dokumentationen som förklarar alla alternativ och CSS-klasser för att skapa en {{title}}

en: YouTube video
sv: YouTube-video

en: Your layout design will not yet show on WooCommerce products, because WooCommerce is using a template file that doesn't display the layout.
sv: Din layout-design visas inte på WooCommerce-produkter än eftersom WooCommerce använder en mallfil som inte visar layouten.

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
sv: Dina autentiseringsuppgifter har löpt ut. Ladda om sidan för att få nya.

en: Your site has one list of custom fields to index. This means that all the text searches will return results from these custom fields.
sv: Din plats har en lista över anpassade fält att indexera. Detta innebär att alla textsökningar kommer att returnera resultat från dessa anpassade fält.

en: Your theme has not specified a framework.
sv: Ditt tema har inte specificerat ett ramverk.

en: and more…
sv: m.m...

en: audio
sv: ljud

en: conditional output
sv: villkorlig utdata

en: create
sv: skapa

en: delete
sv: radera

en: edit
sv: redigera

en: eg. https://www.youtube.com/watch?v=vHkRZ-70SRs
sv: t.ex. https://www.youtube.com/watch?v=vHkRZ-70SRs

en: file
sv: fil

en: for
sv: för

en: image
sv: bild

en: in queue
sv: i kö

en: layout was
sv: layout har

en: layouts were
sv: layouter har

en: n/a
sv: ej relevant

en: optional
sv: valfritt

en: or
sv: eller

en: post title, content and fields
sv: inläggstitel, innehåll och fält

en: redo
sv: upprepa

en: search form
sv: sökformulär

en: search results
sv: sökresultat

en: undo
sv: ångra

en: wpv_add_dismiss_message is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
sv: wpv_add_dismiss_message är föråldrat och bör inte användas. Du måste tillämpa din egen metod för att hantera adminmeddelanden.

en: wpv_dismiss_message_ajax is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
sv: wpv_dismiss_message_ajax är föråldrat och bör inte användas. Du får tillämpa din egen metod för att hantera adminmeddelanden.
