WPML_EXPORT - en to uk translation catalogue (1180 entries)

en:  - Template default
uk: - За промовчанням для шаблона

en:  - everything you need to know about using Layouts
uk: – усе необхідне про використання Layouts

en:  - everything you need to know about using Toolset
uk: - усе, що слід знати про використання Toolset

en:  - learn to use Toolset by experimenting with fully-functional learning sites
uk: - навчіться користуватися Toolset, експериментуючи з повнофункціональними навчальними сайтами

en:  - online help by support staff
uk: - онлайн-довідка від персоналу служби підтримки

en:  Maximum pages to refresh
uk: Максимальна к-сть сторінок для оновлення

en:  is an assigned layout!
uk: є призначеним макетом!

en:  is assigned to render Wordpress resources in front-end and cannot be deleted. To delete it remove assignments first and try again.
uk: призначений для обробки ресурсів WordPress у зовнішньому інтерфейсі та не може видалятися. Щоб видалити, спочатку видаліть призначення та повторіть спробу.

en: %1$s %2$s design inside %2$s templates may cause problems
uk: Дизайн %1$s %2$s всередині шаблонів %2$s може призвести до проблем

en: %1$sDesigning templates with %2$s%3$s.
uk: %1$sСтворення шаблонів за допомогою %2$s%3$s.

en: %1$sOnce you %2$ssetup textual custom fields in Types%3$s (single line, multiple lines, WYSIWYG), you will be able to include them in text searches here.
uk: %1$sПісля %2$sналаштування текстових користувацьких полів у Types%3$s (один рядок, кілька рядків, WYSIWYG) ви зможете включити їх у текстовий пошук тут.

en: %1$sRelevanssi%2$s plugin extends and improves the WordPress text search. Relevanssi allows to search in custom fields and returns the most relevant results first.
uk: Плагін %1$sRelevanssi%2$s розширює та покращує текстовий пошук у WordPress. Relevanssi дає змогу здійснювати пошук у користувацьких полях і спочатку виводить найбільш відповідні результати.

en: %CELL_NAME% search results
uk: Результати пошуку %CELL_NAME%

en: %COUNT% thoughts on %TITLE%
uk: %COUNT% думок щодо %TITLE%

en: %d %s use a different layout.
uk: %d %s використовують інший макет.

en: %d %s uses a different Layout.
uk: %d %s використовує інший макет.

en: %d columns
uk: %d стовпців

en: %d columns - click again to create
uk: %d стовпців – клацніть знову для створення

en: %d orphaned Content Template cell(s): %s have been deleted from this Layout since the associated Views Content Template was deleted outside the Layouts editor
uk: %d втрачених комірок шаблона вмісту: %s видалено з цього макета, оскільки шаблон вмісту зв'язаного подання було видалено поза редактором Layouts

en: %s HTML tag
uk: HTML-тег %s

en: %s elements
uk: %s елементів

en: %s is assigned to render Wordpress resources in front-end and cannot be deleted. To delete it remove assignments first and try again.
uk: %s призначений для обробки ресурсів WordPress у зовнішньому інтерфейсі та не може видалятися. Щоб видалити, спочатку видаліть призначення та повторіть спробу.

en: %s post uses another Layout
uk: Публікація %s використовує інший макет

en: %s posts use another Layout
uk: Публікації %s використовують інший макет

en: %s repetition
uk: Повторення %s

en: %sNo videos to play%s
uk: %sНемає відео для відтворення%s

en: %sSet this option for:%s
uk: %sЗадати цей параметр для:%s

en: %sTo see the preview, you need to allow this page to show popups.%sHow to enable popups in your browser%s
uk:  %sДля попереднього перегляду слід дозволити цій сторінці показувати спливаючі вікна. %sЯк увімкнути спливаючі вікна у веб-переглядачі%s

en: %sVideo Tutorials%s
uk: %sНавчальні відео%s

en: %sno title%s
uk: %sбез заголовка%s

en: (No previews available)
uk: (Попередній перегляд недоступний)

en: (Please select page from Reading option)
uk: (Виберіть сторінку з параметра «Читання»)

en: (no parent)
uk: (без батьківського елемента)

en: (no title)
uk: (без заголовка)

en: *Hover over to see the menu
uk: *Наведіть курсор, щоб відкрити меню

en: --- Select View ---
uk: --- Вибрати подання ---

en: --- Select WordPress Archive ---
uk: --- Вибрати архів WordPress ---

en: --- Select a default layout ---
uk: --- Вибрати макет за промовчанням ---

en: --- Select form ---
uk: --- Вибрати форму ---

en: --- not set ---
uk: --- не задано ---

en: 1 Column
uk: 1 стовпець

en: 1 column
uk: 1 стовпець

en: 12 columns
uk: 12 стовпців

en: 2 columns
uk: 2 стовпці

en: 3 columns
uk: 3 стовпці

en: 4 columns
uk: 4 стовпці

en: 6 columns
uk: 6 стовпців

en: << Older Comments
uk: << Старі коментарі

en: <em>Toolset</em> Package Options
uk: Параметри пакета <em>Toolset</em>

en: A Content Template should have a name please provide one.
uk: У шаблона вмісту має бути ім'я. Введіть його.

en: A blank page with a message:
uk: Порожня сторінка з таким повідомленням:

en: A cell that demonstrates the Layouts plugin API.
uk: Комірка, що демонструє роботу API плагіна макетів.

en: A child layout should display here
uk: Тут має відображатися дочірній макет

en: A layout is already assigned to %d %s.
uk: Макет уже призначено %d %s.

en: A layout with this name already exists. Please use a different name.
uk: Макет з такою назвою вже є. Скористайтесь іншою назвою.

en: A page using this layout
uk: Сторінка, яка використовує цей макет

en: A simple shell for an h1 to appropriately space out and segment sections of content on a page. It can utilize the h1's default small element, as well as most other components (with additional styles).
uk: Проста оболонка для h1 для належного виділення та поділу розділів вмісту на сторінці. Вона може використовувати малий елемент h1 за промовчанням, а також більшість інших компонентів (з додатковими стилями).

en: A specific page:
uk: Вказана сторінка:

en: A template file that supports layouts is not available for the %s post type.
uk: Файл шаблона, який підтримує макети, недоступний для типу публікацій %s.

en: A template file that supports layouts is not available.
uk: Відсутній файл шаблона, який підтримує макети.

en: About CRED
uk: Про CRED

en: About Views
uk: Про Views

en: Abstract object styles for building various types of components (like blog comments, Tweets, etc) that feature a left- or right-aligned image alongside textual content.
uk: Абстрактні стилі об'єктів для побудови різних типів компонентів (наприклад, коментарів у блозі, твітів тощо) з текстом і зображенням ліворуч або праворуч.

en: Add
uk: Додати

en: Add Custom Row
uk: Додати користувацький рядок

en: Add New
uk: Додати новий

en: Add New Widget Areas
uk: Додати нові області віджетів

en: Add Row
uk: Додати рядок

en: Add Tab
uk: Додати вкладку

en: Add accordion panel
uk: Додати панель Accordion

en: Add another item
uk: Додати ще один елемент

en: Add another slide
uk: Додати ще один слайд

en: Add cells row
uk: Додати рядок комірок

en: Add custom row
uk: Додати користувацький рядок

en: Add grid
uk: Додати сітку

en: Add image URL
uk: Додати URL зображення

en: Add new %s
uk: Додати нові %s

en: Add new layout
uk: Додати новий макет

en: Add tab
uk: Додати вкладку

en: Add the search results to this page
uk: Додати до цієї сторінки результати пошуку

en: Admin bar options
uk: Параметри панелі адміністратора

en: After title:
uk: Після заголовка:

en: After widget:
uk: Після віджета:

en: Alerts
uk: Оповіщення

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: All %s were updated.
uk: Усі %s оновлено.

en: All %stabs%s the same width
uk: Усі %sвкладки%s однакової ширини

en: All Widget Areas
uk: Усі області віджетів

en: All changes saved
uk: Усі зміни збережено

en: All items in a flat menu
uk: Усі елементи в одному меню

en: All languages
uk: Усі мови

en: All layout %s will appear inside an HTML tag. By default, this is a DIV tag. Here, you can change the HTML tag for the cell, add classes and an ID to it. Learn more about %sstyling layout cells%s.
uk: Весь макет %s буде всередині HTML-тега. За промовчанням – це тег DIV. HTML-тег тут можна замінити на комірку, а класи та ідентифікатор на нього. Докладніше про %sстиль комірок макетів%s.

en: All levels
uk: На всіх рівнях

en: All post types
uk: Усі типи публікацій

en: All users
uk: Усі користувачі

en: Allow browsers to determine video or slideshow dimensions based on the width of their containing block by creating an intrinsic ratio that will properly scale on any device.
uk: Дозволяйте веб-переглядачам визначати розміри відео або слайд-шоу на основі ширини блоку, що містить їх, шляхом створення внутрішнього співвідношення сторін, яке правильно масштабуватиметься на будь-якому пристрої.

en: Allow visitors to switch between tabs inside the page.
uk: Дозволити відвідувачам переходити між вкладками на сторінці.

en: An unexpected error happened.
uk: Сталася неочікувана помилка.

en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд

en: Apply
uk: Застосувати

en: Archive
uk: Додати до архіву

en: Archives
uk: Архіви

en: Archives:
uk: Архіви:

en: Are you sure to delete this file ?
uk: Справді видалити цей файл?

en: Assign CRED Post Form cell
uk: Призначити комірку форми публікацій CRED

en: Assign CRED User Form cell
uk: Призначити комірку форми користувачів CRED

en: Assign Child layout
uk: Призначити дочірній макет

en: Assign Content Template
uk: Призначити шаблон вмісту

en: Assign Post Loop cell
uk: Призначити комірку циклу публікації

en: Assign Post content Box
uk: Призначити поле вмісту публікації

en: Assign Reference cell
uk: Призначити базову комірку

en: Assign View
uk: Призначити подання

en: Assign Visual editor (post fields, text and images) Cell
uk: Призначити комірку візуального редактора (поля публікацій, текст і зображення)

en: Assign Widget Area Box
uk: Призначити поле області віджета

en: Assign Widget cell
uk: Призначити комірку віджета

en: Assign WordPress Archive cell
uk: Призначити комірку архіву WordPress

en: Assign YouTube video cell
uk: Призначити комірку відео YouTube

en: Assign a Accordion
uk: Призначити Accordion

en: Assign a Grid
uk: Призначити сітку

en: Assign a Layout
uk: Призначити макет

en: Assign a Tabs
uk: Призначити вкладки

en: Assign comments cell
uk: Призначити комірку коментарів

en: Assign image box cell
uk: Призначити комірку вікна зображення

en: Assign menu cell
uk: Призначити комірку меню

en: Assign slider cell
uk: Призначити комірку слайдерів

en: Assign to content
uk: Призначити вмісту

en: Association of child layouts to posts and post types will be removed.
uk: Зв'язок дочірніх макетів sз публікаціями й типами публікацій буде видалено.

en: Author archives
uk: Авторські архіви

en: Auto-collapsing and expanding boxes.
uk: Вікна, що згортаються та розгортаються автоматично.

en: Autoplay
uk: Автозапуск

en: Avatar size
uk: Розмір аватара

en: Badges
uk: Емблеми

en: Basic
uk: Базовий

en: Be sure to complete the setup:
uk: Обов'язково завершіть налаштування:

en: Before title:
uk: Перед заголовком:

en: Before widget:
uk: Перед віджетом:

en: Blog
uk: Блог

en: Blog/Home
uk: Блог/Головна

en: Blue
uk: Синій

en: Bootstrap Components Toggle
uk: Переключення між компонентами Bootstrap

en: Bootstrap Elements:
uk: Елементи Bootstrap:

en: Bootstrap features a wide array of different helper classes to help you. These include clearfix, contextual colors and backgrounds, content showing and hiding, and others.
uk: У нього включено широкий спектр різних модулів підтримки вам на допомогу. До них належать clearfix, контекстні кольори та тло, відображення або приховання вмісту тощо.

en: Bootstrap features additional responsive utilities for faster mobile-friendly development. These classes can be used for showing and hiding content by device via media query.
uk: Bootstrap містить додаткові адаптивні утиліти для прискорення розробки під мобільні пристрої. Ці класи можуть використовуватися для відображення і приховування вмісту в пристрої за допомогою медіа-запита.

en: Bootstrap grid
uk: Сітка завантаження

en: Bootstrap includes a responsive, mobile first fluid grid system that appropriately scales up to 12 columns as the device or viewport size increases
uk: Bootstrap містить адаптивну, перш за все мобільну гнучку систему сітки, яка відповідним чином масштабується до 12 стовпців залежно від збільшення розміру пристрою чи поточного активного вікна

en: Bootstrap includes simple and easily customized typography for headings, body text, lists, and more.
uk: Bootstrap містить просте й легке в налаштуванні оформлення заголовків, основного тексту, списків і багато іншого.

en: Bootstrap includes styling for different types of text quotes. This includes code, blockquotes, variables, and others.
uk: Bootstrap містить стилі для різних типів текстових цитат, наприклад коду, цитат, змінних тощо.

en: Bootstrap offers different classes for styling different types of buttons as well as to indicate the different states.
uk: Bootstrap пропонує різні класи для застосування стилю до різних типів кнопок, а також для позначення різних станів.

en: Bootstrap offers different styling options for tables, including different spacing of cells, contextual classes and responsive tables.
uk: Bootstrap пропонує різні варіанти стилю для таблиць, включно з різною відстанню між клітинками, контекстними класами й адаптивними таблицями.

en: Bootstrap provides classes to make your images responsive and adds lightweight styles to them.
uk: Bootstrap забезпечує класи для адаптивності ваших зображень і додає до них прості стилі.

en: Bootstrap provides several form control styles, layout options, and custom components for creating a wide variety of forms.
uk: Bootstrap забезпечує кілька стилів для елементів керування формою, варіанти макетів і користувацькі компоненти для створення цілої низки форм.

en: Box name:
uk: Ім'я вікна:

en: Breadcrumbs
uk: Навігаційні ланцюжки

en: BuddyPress Component:
uk: Компонент BuddyPress:

en: BuddyPress loop.
uk: Цикл BuddyPress.

en: Build custom searches
uk: Побудувати користувацький пошук

en: Build the form using HTML and CRED shortcodes. Use the Add Post Fields button to add fields that belong to this post type, or Add Generic Fields to add any other inputs.
uk: Створіть форму за допомогою HTML і коротких кодів CRED. Щоб додавати поля, які належать цьому типу публікації, скористайтеся кнопкою «Додати поля публікації»; для іншого вводу – «Додати загальні поля».

en: Building your form
uk: Створення форми

en: Bulk Actions
uk: Пакетне оброблення

en: Button dropdowns
uk: Кнопки з розкривними меню

en: Button groups
uk: Групи кнопок

en: Buttons
uk: Кнопки

en: By default, all Toolset elements will be duplicated too. This way, when you edit the duplicated layout and its content, the original layout doesn't change. If you want to use the original Toolset elements for the duplicate layout, please change in the table above.
uk: За промовчанням усі елементи Toolset також буде продубльовано. Таким чином, під час редагування дубльованого макета та його вмісту вихідний макет не змінюється. Якщо ви хочете використовувати вихідні елементи Toolset у дубльованому макеті, внесіть зміни в таблицю вгорі.

en: CRED Post Form
uk: Форма публікацій CRED

en: CRED Post Forms allow you to create content or edit your content. Choose what you want this form to do and the type of content it will work with.
uk: Форми публікацій CRED дають змогу створювати і редагувати вміст. Виберіть дію для цієї форми і тип вмісту, з яким вона працюватиме.

en: CRED User Form
uk: Форма користувачів CRED

en: CRED User Forms allow you to create users. Choose what you want this form to do and the user role you want to assign.
uk: Форми користувачів CRED дають змогу створювати користувачів. Виберіть дію цієї форми та необхідну роль користувача.

en: CSS Editor
uk: Редактор CSS

en: CSS Framework
uk: Платформа CSS

en: CSS option saved.
uk: Параметр CSS збережено.

en: CSS was successfully saved in %s option in database.
uk: CSS збережено в параметрі %s в базі даних.

en: CTRL+Space: Display class names and IDs.
uk: CTRL+пробіл: Відображати імена класу та ідентифікатори.

en: Call
uk: Зателефонувати

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Caption description
uk: Опис підпису

en: Caption title
uk: Заголовок підпису

en: Cell data
uk: Дані комірки

en: Cell description
uk: Опис комірки

en: Cell name:
uk: Назва комірки:

en: Cells extend to the full width
uk: Комірки розтягуються на всю ширину

en: Change how this layout is used
uk: Змінити використання цього макета

en: Change image
uk: Змінити зображення

en: Change layout use
uk: Змінити використання макета

en: Change log
uk: Журнал змін

en: Change {{{ _.escape(ddl.post_title) }}} Layout use
uk: Змінити використання макета {{{ _.escape(ddl.post_title) }}}

en: Chat
uk: Чат

en: Child Layout Cell
uk: Комірка дочірнього макета

en: Child layout (Hierarchical layouts tree)
uk: Дочірній макет (дерево ієрархічних макетів)

en: Choose an image
uk: Вибрати зображення

en: Choose how you want your button to look
uk: Виберіть зовнішній вигляд вашої кнопки

en: Choose number of rows
uk: Виберіть кількість рядків

en: Choose the HTML tag to use when rendering this cell.
uk: Виберіть тег HTML для візуалізації цієї комірки.

en: Choose to display the %MMM%
uk: Вибрати для відображення %MMM%

en: Choose what you'd like your button to do
uk: Виберіть дію вашої кнопки

en: Circle
uk: Коло

en: Class:
uk: Клас:

en: Clear
uk: Очистити

en: Click the button below to remove those pagination links.
uk: Клацніть кнопку знизу, щоб видалити посилання поділу на сторінки.

en: Close
uk: Закрити

en: Close this form and discard any changes
uk: Закрити цю форму без збереження змін

en: Close this view and discard the changes
uk: Закрити це подання і скасувати зміни

en: Close this view and return to the layout
uk: Закрити це подання і повернутися до макета

en: Code
uk: Код

en: Collapse
uk: Згорнути

en: Column
uk: Стовпець

en: Columns
uk: Стовпці

en: Comment Cell
uk: Комірка коментаря

en: Comments
uk: Коментарі

en: Comments are closed
uk: Коментарі закрито

en: Comments closed text
uk: Текст «Коментарі закрито»

en: Compact display
uk: Компактне відображення

en: Complete the custom search setup by inserting a cell for the results
uk: Завершіть налаштування користувацького пошуку, вставивши комірку для результатів

en: Conditional expression includes illegal characters
uk: Умовний вираз містить неприпустимі символи

en: Contain (crop)
uk: Вмістити (обрізати)

en: Content Template
uk: Шаблон вмісту

en: Content Template (the content of another page)
uk: Шаблон вмісту (вміст іншої сторінки)

en: Content Template for %s Layout
uk: Шаблон вмісту для макета %s

en: Content type:
uk: Тип вмісту:

en: Copy of
uk: Копія

en: Copy panel
uk: Копіювати панель

en: Copy row
uk: Скопіювати рядок

en: Copy tab
uk: Скопіювати вкладку

en: Copy this list of field names:
uk: Скопіюйте цей список імен полів:

en: Correct conditional expression has not been found
uk: Правильний умовний вираз не знайдено

en: Could not create the CRED Post Form
uk: Не вдалося створити форму публікацій CRED

en: Could not create the CRED User form
uk: Не вдалося створити форму користувачів CRED

en: Cover (add padding)
uk: Обкладинка (додати поля)

en: Create
uk: Створити

en: Create Cell
uk: Створити комірку

en: Create Layouts
uk: Створити макети

en: Create a Child layout Cell
uk: Створити комірку дочірнього макета

en: Create a Post Loop cell
uk: Створити комірку циклу публікації

en: Create a Visual editor (post fields, text and images) Cell
uk: Створити комірку візуального редактора (поля публікацій, текст і зображення)

en: Create a Widget cell
uk: Створити комірку віджета

en: Create a different Layout cell and display this View.
uk: Створіть іншу комірку макета і покажіть це подання

en: Create a new
uk: Створити новий

en: Create a new CRED Post Form
uk: Створити нову форму публікацій CRED

en: Create a new CRED Post Form cell
uk: Створити нову комірку форми публікацій CRED

en: Create a new CRED User Form cell
uk: Створити нову комірку форми користувачів CRED

en: Create a new Content Template cell
uk: Створити нову комірку шаблона вмісту

en: Create a new Layout
uk: Створити новий макет

en: Create a new Post content Cell
uk: Створити нову комірку вмісту публікації

en: Create a new Reference cell
uk: Створити нову базову комірку

en: Create a new User Form
uk: Створити нову форму користувачів

en: Create a new View cell
uk: Створити нову комірку подання

en: Create a new Widget Area Cell
uk: Створити нову комірку області віджета

en: Create a new WordPress Archive cell
uk: Створити нову комірку архіву WordPress

en: Create a new YouTube video cell
uk: Створити нову комірку відео YouTube

en: Create a new child layout
uk: Створити новий дочірній макет

en: Create a new comments cell
uk: Створити нову комірку коментарів

en: Create a new image box cell
uk: Створити нову комірку вікна зображення

en: Create a new layout for this %s
uk: Створити новий макет для %s

en: Create a new menu cell
uk: Створити нову комірку меню

en: Create a new one
uk: Створити новий

en: Create a new slider cell
uk: Створити нову комірку слайдерів

en: Create a new widget area
uk: Створити нову область віджета

en: Create and close
uk: Створити і закрити

en: Create content
uk: Створити вміст

en: Create front-end content editing forms
uk: створювати форми для редагування вмісту зовнішнього інтерфейсу

en: Create new Accordion
uk: Створити новий Accordion

en: Create new Grid
uk: Створити нову сітку

en: Create new Layout
uk: Створити новий макет

en: Create new Tabs
uk: Створити нові вкладки

en: Create new View
uk: Створити нове подання

en: Create new WordPress Archive
uk: Створити новий архів WordPress

en: Create templates
uk: створювати шаблони

en: Create the new widget area
uk: Створити нову область віджета

en: Create user
uk: Створити користувача

en: Creating a new child layout
uk: Створення нового дочірнього макета

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Custom Post Archives:
uk: Користувацькі архіви публікацій:

en: Custom Row description
uk: Опис користувацького рядка

en: Custom Row name:
uk: Ім'я користувацького рядка:

en: Custom Row:
uk: Користувацький рядок:

en: Custom row
uk: Користувацький рядок

en: Custom sidebars used by Widget Area Cell
uk: Користувацькі бічні панелі, які використовуються коміркою області віджетів

en: Date
uk: Дата

en: Day archives
uk: Щоденні архіви

en: Debug information
uk: Налагоджувальні відомості

en: Default
uk: За промовчанням

en: Default parent layout
uk: Макет батьківського елемента за промовчанням

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete %s
uk: Видалити %s

en: Delete any existing layouts that are not in the import
uk: Видалити наявні макети, не включені до імпорту

en: Delete permanently
uk: Видалити назавжди

en: Delete the Child layout cell and delete all the child layouts
uk: Видалити комірку дочірнього макета і всі дочірні макети

en: Delete the Child layout cell and remove the association with child layouts
uk: Видалити комірку дочірнього макета і зв'язок з дочірніми макетами

en: Delete the row and delete all the child layouts
uk: Видалити рядок і всі дочірні макети

en: Delete the row and remove the association with child layouts
uk: Видалити рядок, а також зв'язок із дочірніми макетами

en: Deleted Layouts
uk: Видалені макети

en: Description
uk: Опис

en: Description:
uk: Опис:

en: Design page layouts using drag-and-drop
uk: визначати вигляд макетів сторінок за допомогою перетягування

en: Design with %1$s
uk: Створення дизайну за допомогою %1$s

en: Design with Toolset
uk: Створюйте зовнішній вигляд із Toolset

en: Digits
uk: Цифри

en: Disable automatic paragraphs
uk: Вимкнути автоматичні абзаци

en: Disable the Toolset shortcodes menu in the admin bar
uk: Вимкнути меню коротких кодів Toolset в панелі адміністратора

en: Disabled
uk: Вимкнуто

en: Discard changes
uk: Скасувати зміни

en: Dismiss
uk: Відхилити

en: Display Name
uk: Показувати ім'я

en: Display a CRED Post Form which allows users to create and edit Posts, Pages and Custom content from the front-end.
uk: Відображати форму публікацій CRED, яка дає змогу користувачам створювати і редагувати публікації, сторінки і користувацький вміст за допомогою зовнішнього інтерфейсу.

en: Display a CRED User Form which allows users to create and edit users from the front-end.
uk: Відображати форму користувачів CRED, яка дає змогу користувачам створювати і редагувати користувачів за допомогою зовнішнього інтерфейсу.

en: Display a WordPress Widget Area. You will be able to select a widgets area that comes from the theme.
uk: Відобразити область віджетів WordPress. Ви зможете вибрати область віджетів з теми.

en: Display a WordPress ‘posts loop’ using styling from the theme. You need to include this cell, or a WordPress Archive cell, in layouts used for the blog, archives, search and other pages that display WordPress content lists.
uk: Показувати цикли публікацій WordPress, використовуючи стиль теми. Для блогу, архівів, пошуку та інших сторінок, які показують списки вмісту WordPress, потрібно додати цю комірку або комірку архіву WordPress.

en: Display a single WordPress Widget. You will be able to choose which widget to display, without having to create new widgets areas.
uk: Відображати окремий віджет WordPress. Можна буде визначати віджет для відображення без необхідності створення нових областей віджетів.

en: Display a video from YouTube.
uk: Показувати відео з YouTube.

en: Display all results
uk: Показати всі результати

en: Display an image slider, built using the Bootstrap Carousel component.
uk: Показувати слайдер зображень, який створений за допомогою компонента Bootstrap «Лічильник».

en: Display an image with a header and text. Suitable for callout boxes, key features, services showcase etc. Use the Visual Editor cell if you need more flexibility.
uk: Показвуати зображення із заголовком і текстом. Підходить для показу вікон виносок, основних функцій, послуг тощо. Якщо вам потрібно більше можливостей, використовуйте комірку візуального редактора.

en: Display content for:
uk: Відображати вміст:

en: Display current post's fields, static text, images and any other media that you can include using the WordPress visual editor.\n
uk: Відображати в поточній публікації поля, статичний текст, зображення та всі інші мультимедіа, які можна додати за допомогою візуального редактора WordPress.\n

en: Display fields and content that belongs to any post, with your HTML styling.
uk: Відображати разом з вашим стилем HTML поля і вміст, що належать до будь-якої публікації.

en: Display images with responsive size
uk: Відображати зображення з адаптивним розміром

en: Display lists of content
uk: відображати списки вмісту

en: Display one of the WordPress menus that exist in your site.
uk: Показати одне з меню WordPress, які є на вашому веб-сайті.

en: Display responsive image
uk: Відображати адаптивне зображення

en: Display the WordPress ‘loop’ with your styling. You need to include this cell in layouts used for the blog, archives, search and other pages that display WordPress content lists.
uk: Показувати цикл» WordPress разом із вашим стилем. Потрібно додати цю комірку в макети, що використовуються блогом, архівами, пошуком та іншими сторінками, що показують списки вмісту WordPress.

en: Display the comments section. This cell is typically used in layouts for blog posts and pages that need comments enable.
uk: Відображати розділ коментарів. Ця комірка, як правило, використовується в макетах публікацій і на сторінках блогів, для яких потрібно включити коментарі.

en: Display the content of a page, post or custom type using styling from the theme.
uk: Показувати вміст сторінки, публікації або користувацький тип, використовуючи стиль теми.

en: Display the results as a custom search
uk: Відображати результати як користувацький пошук

en: Display the results as a slider
uk: Відображати результати у вигляді слайдерів.

en: Display the results with pagination
uk: Відображати результати з поділом на сторінки

en: Displays a fully customized display
uk: Показувати повністю настроюваний екран

en: Displays the content of %s
uk: Відображає вміст %s

en: Displays the content of the current page
uk: Відображає вміст поточної сторінки

en: Do you really need another %s%s%s cell in %s%s%s layout? This cell can appear only once in each layout, so you cannot paste the selected row into this layout. If you select a different row, that doesn’t include this kind of cell, you will be able to paste it.
uk: Вам справді потрібна інша комірка %s%s%s в макеті %s%s%s? Ця комірка може бути в кожному макеті лише раз, тому не можна вставити вибраний рядок у цей макет. Якщо вибрати інший рядок без комірок цього виду, його можна вставити.

en: Do you want this page to look different?
uk: Хочете, щоб ця сторінка виглядала по-іншому?

en: Do you want to apply to all?
uk: Застосувати до всіх?

en: Do you want to save the current layout before creating a new child layout?
uk: Зберегти поточний макет, перш ніж почати створення нового дочірнього макета?

en: Do you want to save the current layout before editing the child layout?
uk: Зберегти поточний макет, перш ніж почати редагування дочірнього макета?

en: Do you want to save the current layout before editing the parent layout?
uk: Зберегти поточний макет, перш ніж почати редагування батьківського макета?

en: Documentation and Support
uk: Документація та підтримка

en: Don't show this message again
uk: Більше не показувати це повідомлення

en: Done
uk: Готово

en: Download Modules
uk: Завантажити модулі

en: Dropdowns
uk: Розкривні меню

en: Duplicate
uk: Копія

en: Duplicate name
uk: Ім'я дубліката

en: Each %stab%s its own width to fit its text
uk: Кожна %sвкладка%s своєї ширини під текст

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Accordion
uk: Змінити Accordion

en: Edit CRED Post Form cell
uk: Редагувати комірку форми публікацій CRED

en: Edit CRED User Form cell
uk: Редагувати комірку форми користувачів CRED

en: Edit CSS
uk: Змінити CSS

en: Edit Cell
uk: Редагувати комірку

en: Edit Child layout Cell
uk: Редагувати комірку дочірнього макета

en: Edit Content Template cell
uk: Редагувати комірку шаблона вмісту

en: Edit Custom Row
uk: Редагувати користувацький рядок

en: Edit Grid
uk: Редагувати сітку

en: Edit Post Loop cell
uk: Редагувати комірку циклу публікації

en: Edit Post content Cell
uk: Редагувати комірку вмісту публікації

en: Edit Reference cell
uk: Редагувати базову комірку

en: Edit Row
uk: Редагувати рядок

en: Edit Skype
uk: Редагувати Skype

en: Edit Skype button
uk: Редагувати кнопку Skype

en: Edit Tab
uk: Змінити вкладку

en: Edit Tabs
uk: Змінити вкладки

en: Edit View
uk: Редагувати подання

en: Edit Visual editor (post fields, text and images) Cell
uk: Редагувати комірку візуального редактора (поля публікацій, текст і зображення)

en: Edit Widget Area
uk: Змінити область віджетів

en: Edit Widget Area Cell
uk: Редагувати комірку області віджета

en: Edit Widget cell
uk: Редагувати комірку віджета

en: Edit WordPress Archive cell
uk: Редагувати комірку архіву WordPress

en: Edit YouTube video cell
uk: Редагувати комірку відео YouTube

en: Edit accordion
uk: Змінити Accordion

en: Edit accordion panel
uk: Змінити панель Accordion

en: Edit cell
uk: Редагувати комірку

en: Edit comments cell
uk: Редагувати комірку коментарів

en: Edit content
uk: Змінити вміст

en: Edit grid
uk: Редагувати сітку

en: Edit image box cell
uk: Редагувати комірку вікна зображення

en: Edit layout
uk: Редагувати макет

en: Edit menu cell
uk: Редагувати комірку меню

en: Edit row
uk: Редагувати рядок

en: Edit slider cell
uk: Редагувати комірку слайдерів

en: Edit tabs
uk: Змінити вкладки

en: Edit the cell and create a child layout
uk: Редагувати комірку та створити дочірній макет

en: Edit this Content Template
uk: Редагувати цей шаблон вмісту

en: Edit this layout
uk: Редагувати цей макет

en: Edit users
uk: Редагувати користувачів

en: Edit/Delete selected area
uk: Змінити/видалити виділену область

en: Email
uk: Ел. адреса

en: Enable creating layouts
uk: Увімкнути створення макетів

en: Enable the Design with Toolset menu in the frontend
uk: Увімкнути меню «Створюйте зовнішній вигляд із Toolset» у зовнішньому інтерфейсі

en: Enable the Toolset Admin Bar Menu
uk: Увімкнути меню панелі адміністратора Toolset

en: Enabled
uk: Увімкнуто

en: Enter your Skype Name
uk: Введіть своє ім'я у Skype

en: Error 404 Page
uk: Сторінка «Помилка 404».

en: Error 404 page
uk: Сторінка «Помилка 404»

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
uk: Ідентифікатор повідомлення про помилку: check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error reading file %s
uk: Помилка під час читання файлу %s

en: Error while parsing the evaluate expression
uk: Помилка під час граматичного аналізу виразу, що оцінюється

en: Error, timeout
uk: Помилка, вичерпався час очікування

en: Error: Files is too big, Max upload size is
uk: Помилка. Файл надто великий. Максимальний розмір завантаження

en: Example cells
uk: Комірки-зразки

en: Expand
uk: Розгорнути

en: Export
uk: Експортувати

en: Export / Import
uk: Експорт / Імпорт

en: Export and download layouts
uk: Експортувати і завантажити макети

en: Export layouts to theme directory
uk: Експортувати макети в каталог тем

en: Extend Bootstrap's grid system with the thumbnail component to easily display grids of images, videos, text, and more.
uk: Розширюйте систему сітки Bootstrap за допомогою компонента ескізів, щоб легко відображати сітки зображень, відео, текстів і багато іншого.

en: Extend form controls by adding text or buttons before, after, or on both sides of any text-based input.
uk: Розширюйте елементи керування формою, додаючи текст або кнопки перед, після або з обох боків будь-якого текстового вводу.

en: Failed to create the layout.
uk: Не вдалося створити макет.

en: Fetch layout %s
uk: Отримати макет %s

en: Field
uk: Поле

en: Fields and Views
uk: Поля та подання

en: Fields, text and media
uk: Поля, текст і мультимедіа

en: File %s does not exist
uk: Файл %s відсутній

en: File is bigger than maximum allowed in your php configuration.
uk: Розмір файлу перевищує допустимий у вашій конфігурації php.

en: File is too big
uk: Файл надто великий

en: File {1} timeout
uk: Вичерпався час очікування файлу {1}

en: Files will be saved in:
uk: Файли буде збережено в:

en: Filter items by language
uk: Фільтрувати елементи за мовою

en: Find out more:
uk: Докладніше:

en: First Name
uk: Ім'я

en: Fixed
uk: Фіксована

en: Fixed height of the video player. Width adjusts to cell's size
uk: Фіксована висота програвача відео. Ширина коригується відповідно до розміру комірки

en: Fixed-width columns
uk: Стовпці фіксованої ширини

en: Fluid
uk: Гнучка

en: Fluid columns
uk: Гнучкі стовпці

en: For all posts in Post Type %s%s%s
uk: Для всіх публікацій у типі %s%s%s

en: For already existing and new posts
uk: Для вже наявних і нових публікацій

en: For one comment
uk: Для одного коментаря

en: For two or more
uk: Для двох і більше

en: Form:
uk: Форма:

en: Forms
uk: Форми

en: Framework integration failed since we are missing framework slug and name. Please call this action with those values are parameters in your constructor function: do_action('ddl-integration_override_before_init', 'slug', 'Framework name');
uk: Помилка інтеграції платформи, оскільки у неї немає короткого заголовка та імені. Запустіть цю дію, використовуючи ці значення в якості параметрів у функції вашого конструктора: do_action ( ‘ddl-integration_override_before_init’, ‘slug’, ‘Ім’я платформи’);

en: Full custom display mode
uk: Режим повністю користувацького відображення

en: Full display
uk: Повне відображення

en: Full width
uk: На всю ширину

en: Full width background
uk: Фон на всю ширину

en: General
uk: Загальні положення

en: Generic Error in deleting file
uk: Загальна помилка видалення файлу

en: Get Bootstrap element
uk: Завантажити елемент Bootstrap

en: Get Module Manager plugin
uk: Завантажити плагін диспетчера модулів

en: Get more from Layouts with the Views plugin.
uk: Отримайте з плагіном Views максимум користі від Layouts.

en: Give us feedback about this video
uk: Надішліть нам відгук про це відео

en: Glyphicons
uk: Гліфікони

en: Go to
uk: Перейти до

en: Go to %1$sText Search settings%2$s to build the search index.
uk: Перейдіть у %1$sналаштування текстового пошуку%2$s, щоб побудувати індекс.

en: Got it! Don't show this message again
uk: Зрозуміло! Більше не показувати це повідомлення

en: Grid name:
uk: Назва сітки:

en: Grid of cells (Split cells into rows for grids and sidebars)
uk: Сітка комірок (розбивати комірки на рядки в сітках і бічних панелях)

en: Grid size
uk: Розмір сітки

en: Grid system
uk: Система сітки

en: Grid type:
uk: Тип сітки:

en: Group a series of buttons together on a single line with the button group. Add on optional JavaScript radio and checkbox style behavior with our buttons plugin.
uk: Групуйте ряд кнопок в одному рядку за допомогою групи кнопок. Застосовуйте додатковий стиль радіокнопок і прапорців на JavaScript за допомогою нашого плагіна для кнопок.

en: HTML Tag:
uk: Тег HTML:

en: Help
uk: Довідка

en: Helper classes
uk: Модулі підтримки

en: Hide
uk: Приховати

en: Hide Bootstrap buttons
uk: Приховати кнопки Bootstrap

en: Hide details of duplicate Toolset elements
uk: Приховати подробиці дублікатів елементів Toolset

en: Hide grid edit
uk: Приховати редагування сітки

en: Home
uk: Головна

en: Home/Blog
uk: Головна/Блог

en: Horizontal
uk: Горизонтальний

en: Hour
uk: Година

en: ID
uk: Ідентифікатор

en: If you delete the Child layout cell you will lose the association with the existing <br>child layouts
uk: Якщо ви видалите комірку дочірнього макета, буде втрачено зв'язок із наявними <br>дочірніми макетами

en: If you delete the row that contains a Child layout cell you will lose the association with the existing child layouts
uk: Якщо ви видалите рядок, який містить комірку дочірнього макета, буде втрачено зв'язок із наявними дочірніми макетами

en: If you did not intend to create multiple child layouts, you can simply delete the Child Layout cell. A Grid cell can be used to split a cell into several rows and columns.
uk: Якщо у вас немає наміру створювати декілька дочірніх макетів, можна просто видалити комірку дочірнього макета. Комірка сітки може використовуватися для розбиття комірки на декілька рядків і стовпців.

en: If you need more than 4 rows you can add them later in the editor
uk: Якщо потрібно більш ніж 4 рядки, можна додати їх у редакторі пізніше

en: If you want to display the results on a different page, the View form must contain a search button
uk: Для відображення результатів на іншій сторінці форма подання має містити кнопку пошуку.

en: Image
uk: Зображення

en: Image CSS class
uk: CSS-клас зображення

en: Image alt text
uk: Текст заміщення зображення

en: Image box
uk: Поле зображення

en: Image effects
uk: Ефекти зображення

en: Image size
uk: Розмір зображення

en: Image title attribute
uk: Атрибут заголовка зображення

en: Image:
uk: Зображення:

en: Images
uk: Зображення

en: Immediate switch
uk: Негайний перехід

en: Import
uk: Імпортувати

en: Import finished
uk: Імпорт завершено

en: Import layouts from local file
uk: Імпортувати макети з локального файлу

en: Import started
uk: Імпорт розпочато

en: In embedded mode this action couldn't be undone. %s
uk: У режимі вбудування цю дію неможливо скасувати. %s.

en: In fixed-width mode, the width of the grid determines the number of columns.
uk: У режимі фіксованої ширини ширина сітки визначає кількість стовпців.

en: In other place on this same page
uk: В іншому місці на цій сторінці

en: Include in search
uk: Включити в пошук

en: Include this field in text searches throughout the site
uk: Включити це поле в текстовий пошук на сайті

en: Includes over 250 glyphs in font format from the Glyphicon Halflings set. Glyphicons Halflings are normally not available for free, but their creator has made them available for Bootstrap free of cost.
uk: Містить понад 250 гліфів із набору Glyphicon Halflings у форматі шрифту. Зазвичай Glyphicons Halflings можна отримати за певну плату, але їхній автор надав їх для Bootstrap безкоштовно.

en: Incorrect answer from server
uk: Неправильна відповідь сервера

en: Incorrect zip file.
uk: Неправильний zip-файл.

en: Indicate the current page's location within a navigational hierarchy.
uk: Вказуйте розташування поточної сторінки в навігаційній ієрархії.

en: Individual pages:
uk: Окремі сторінки:

en: Inline checkbox
uk: Кнопка-прапорець у рядку

en: Inline radio
uk: Перемикач у рядку

en: Input format: %s
uk: Вхідний формат: %s

en: Input groups
uk: Групи вводу

en: Insert BuddyPress output
uk: Вставити вивід BuddyPress

en: Insert a different View, not related to the custom search results
uk: Вставити інше подання, що не стосується результатів користувацького пошуку

en: Insert a placeholder for a Child Layout. Use this cell to design hierarchical layouts, where different child layouts inherit page-elements from a parent layout.
uk: Вставити заповнювач для дочірнього макета. Використовуйте цю комірку для створення ієрархічних макетів, в яких різні дочірні макети успадковують елементи сторінок батьківського макета.

en: Insert cell
uk: Вставити комірку

en: Insert conditional shortcode
uk: Вставити умовний короткий код

en: Insert fields to display parts of the content and add HTML around them for styling.
uk: Вставте поля для відображення частин вмісту і додайте HTML навколо них для визначення стилю.

en: Insert image URL
uk: Вставити URL зображення

en: Install Views
uk: Установити Views

en: Instead of using the parent layout (%s), you should assign one of these child layouts to content:
uk: Замість батьківського макета (%s) потрібно призначити вмісту один із цих дочірніх макетів:

en: Interval
uk: Інтервал

en: Invalid parameters
uk: Неприпустимі параметри

en: It is not possible to handle CSS loading in the front end. You should either make your uploads directory writable by the server, or use permalinks.
uk: Обробити завантаження CSS у зовнішньому інтерфейсі неможливо. Необхідно або дозволити серверу створити запис у вашому каталозі завантажень, або використовувати постійні посилання.

en: It is not possible to handle CSS loading in the front end. You should either make your uploads directory writable by the server, or use pretty permalinks.
uk: Неможливо обробити завантаження CSS у зовнішньому інтерфейсі. Або дозвольте серверу запис у свій каталог завантаження, або використовуйте постійні посилання.

en: It looks like you are trying to display a Form. For your convenience, Layouts now comes with a CRED form cell, which will let you achieve this much easier. We suggest that you try the new 'CRED Form' cell. You will be able to insert an existing Form or create a new Form.
uk: Можливо, ви намагаєтеся відобразити форму. Для зручності макети тепер пропонуються разом із коміркою форми CRED, яка дає можливість зробити те ж саме набагато швидше. Рекомендуємо спробувати нову комірку «Форми CRED». У вас з'явиться можливість вставляти наявну форму або створювати нову.

en: It looks like you are trying to display a View. For your convenience, Layouts now comes with a View cell, which will let you achieve this much easier. We suggest that you try the new 'Views Content Grid' cell. You will be able to insert an existing View or create a new View.
uk: Можливо, ви намагаєтеся відобразити подання. Для зручності макети тепер пропонуються разом із коміркою подання, яка дає можливість зробити те ж саме набагато швидше. Радимо спробувати нову комірку «Сітка вмісту подання». У вас з'явиться можливість вставляти наявне подання або створювати нове.

en: It looks like you are trying to display fields. For your convenience, Layouts now comes with a Content Template cell, which will let you achieve this much easier.
uk: Можливо, ви намагаєтеся відобразити поля. Для зручності макети тепер пропонуються разом із коміркою шаблона вмісту, яка дає можливість зробити те ж саме набагато швидше.

en: Items to display
uk: Відображати елементи

en: JS option saved.
uk: Параметр JS збережено.

en: JS was successfully saved in %s option in database.
uk: JS збережено в параметрі %s в базі даних.

en: JavaScript Editor
uk: Редактор JavaScript

en: Jump to:
uk: Перейти до:

en: Keep original
uk: Зберегти оригінал

en: Labels
uk: Мітки

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Layout
uk: Макет

en: Layout Style
uk: Стиль макета

en: Layout cell types
uk: Типи комірок макетів

en: Layout for %s
uk: Макет для %s

en: Layout slug:
uk: Короткий заголовок макета:

en: Layout structure
uk: Структура макета

en: Layout type
uk: Тип макета

en: Layout updated
uk: Макет оновлено

en: Layout width
uk: Ширина макета

en: Layouts
uk: Макети

en: Layouts %s release notes
uk: Нотатки про випуск Layouts %s

en: Layouts CSS
uk: CSS макета

en: Layouts CSS and JS
uk: CSS і JS Layouts

en: Layouts CSS and JS Editor
uk: Редактор CSS і JS Layouts

en: Layouts CSS has NOT been updated. Please retry or check write permissions for uploads directory.
uk: CSS Layouts НЕ оновлено. Повторіть спробу або перевірте дозволи на запис у каталог завантажень.

en: Layouts CSS has been updated.
uk: CSS Layouts оновлено.

en: Layouts Embedded was <strong>deactivated</strong>! You are already running the complete Layouts plugin, so this one is not needed anymore.
uk: Вбудований плагін Layouts <strong>вимкнуто</strong>! У вас уже запущено повний плагін Layouts, тому цей вам більше не потрібен.

en: Layouts Help
uk: Довідка Layouts

en: Layouts JS
uk: JS Layouts

en: Layouts Troubleshoot
uk: Діагностика Layouts

en: Layouts admin
uk: Адміністрування Layouts

en: Layouts already has CSS styling. Check &quotOverwrite any layout if it already exists&quot, if you want to overwrite this CSS.
uk: У Layouts вже є стиль CSS. Щоб перезаписати цей CSS, поставте позначку «Перезаписати макет, якщо він уже існує».

en: Layouts already has JS styling. Check &quotOverwrite any layout if it already exists&quot, if you want to overwrite this JS.
uk: У Layouts уже є стиль JS. Щоб перезаписати цей JS, поставте позначку &quotПерезаписати макет, якщо він уже існує&quot.

en: Layouts being used as templates for post types
uk: Макети, що використовуються як шаблони для типів публікацій

en: Layouts being used to customize archives
uk: Макети, що використовуються для налаштування архівів

en: Layouts being used to display single posts or pages
uk: Макети, що використовуються для відображення окремих публікацій або сторінок

en: Layouts capabilities
uk: Можливості Layouts

en: Layouts cell styling
uk: Стиль комірок макетів

en: Layouts export
uk: Експорт макетів

en: Layouts have been loaded successfully
uk: Макети завантажено

en: Layouts import
uk: Імпорт макетів

en: Layouts not being used anywhere
uk: Макети, що ніде не використовуються

en: Layouts plugin needs to be integrated with your theme. Before designing layouts, please see the %sLayouts theme integration guide%s.
uk: Плагін Layouts потрібно інтегрувати з вашою темою. Перед розробкою макетів ознайомтеся з %sПосібником з інтеграції Layouts%s.

en: Layouts requires version 1.6.2 or higher of the Views plugin.
uk: Для використання макетів потрібен плагін Views версії 1.6.2 чи вище.

en: Layouts settings
uk: Налаштування макетів

en: Layouts successfuly loaded.
uk: Макети завантажено.

en: Layouts theme integration
uk: Інтеграція теми Layouts

en: Layouts:
uk: Макети:

en: Learn about creating and using grids
uk: Докладніше про створення та використання сіток

en: Learn about designing hierarchical layouts using parents and children layouts.
uk: Докладніше про створення ієрархічних макетів із використанням батьківських і дочірніх макетів.

en: Learn about how rows can be displayed in different ways
uk: Докладніше про те, як рядки можуть відображатися

en: Learn about the CRED Post Form cell
uk: Докладніше про комірку форми публікацій CRED

en: Learn about the CRED cell
uk: Докладніше про комірку CRED

en: Learn about the Child layout cell
uk: Докладніше про комірку дочірнього макета

en: Learn about the Comments cell
uk: Докладніше про комірку коментарів

en: Learn about the Content Template cell
uk: Докладніше про комірку шаблона вмісту

en: Learn about the Post Content cell
uk: Докладніше про комірку вмісту публікації

en: Learn about the Post Loop cell
uk: Докладніше про комірку циклу публікації

en: Learn about the Views cell
uk: Докладніше про комірку Views

en: Learn about the Visual editor cell
uk: Докладніше про комірку візуального редактора

en: Learn about the Widget Area cell
uk: Докладніше про комірку області віджета

en: Learn about the Widget cell
uk: Докладніше про комірку віджета

en: Learn about the WordPress Archive cell
uk: Докладніше про комірку архіву WordPress

en: Learn how the Layouts plugin works
uk: Докладніше про роботу плагіна Layouts

en: Learn how to use Bootstrap in layouts
uk: Дізнайтеся, як Bootstrap застосовується в макетах

en: Learn more about <em>Toolset</em>
uk: Докладніше про <em>Toolset</em>

en: Left
uk: Лівий

en: Level one
uk: Перший рівень

en: Level three
uk: Третій рівень

en: Level two
uk: Другий рівень

en: Limit for number of pages to refresh after saving a layout
uk: Гранична к-сть сторінок, які можна оновити після збереження макета

en: Link CSS class
uk: CSS-клас посилання

en: Link rel
uk: Зв'язок посилання

en: Link to
uk: Зв'язок із

en: List group
uk: Група списків

en: List groups are a flexible and powerful component for displaying not only simple lists of elements, but complex ones with custom content.
uk: Групи списків – гнучкий і потужний компонент для відображення не лише простих, але і складних списків елементів із користувацьким вмістом.

en: Lists and loops
uk: Списки та цикли

en: Load content and display it with your styling. A View is used for any custom content display, including custom searches, tables, grids, sliders and content lists.
uk: Завантажуйте вміст і відображуйте його, використовуючи власний стиль. Подання використовується для відображення будь-якого користувацького вмісту, включно з користувацьким пошуком, слайдерів і списків вмісту.

en: Load content template:
uk: Завантажити шаблон вмісту:

en: Load default layouts for %s theme
uk: Завантажити макети за промовчанням для теми %s

en: Load existing Content Template
uk: Завантажити наявний шаблон вмісту

en: Loading
uk: Завантаження

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Main Archives:
uk: Основні архіви:

en: Media
uk: Медіа

en: Media object
uk: Об'єкт мультимедіа

en: Menu
uk: Меню

en: Menu alignment
uk: Вирівнювання меню

en: Menu style
uk: Стиль меню

en: Minimize
uk: Згорнути

en: Minute
uk: Хвилина

en: Month archives
uk: Архіви за місяць

en: Most Recent
uk: Останні

en: Move the mouse to resize, click again to create.
uk: Щоб змінити розмір, протягніть мишкою, щоб створити – клацніть знову.

en: Move to Trash
uk: Перемістити в кошик

en: Navbar
uk: Панель навігації

en: Navbars are responsive meta components that serve as navigation headers for your application or site.
uk: Панелі навігації – адаптивні мета-компоненти, які виконують роль заголовків із навігацією у вашій програмі чи на сайті.

en: Navigation levels
uk: Рівні навігації

en: Navs
uk: Навігація

en: Navs available in Bootstrap have shared markup, starting with the base .nav class, as well as shared states. Swap modifier classes to switch between each style.
uk: Навігація в Bootstrap має спільну розмітку, починаючи з базового .nav-класу, а також спільні стани. Перемикайте класи модифікаторів, щоб змінювати стилі.

en: Need help with CSS styling?
uk: Потрібна довідка щодо стилізації за допомогою CSS?

en: Need help? Grab some %1$sdebug information%2$s.
uk: Потрібна довідка? Ось деякі %1$sналагоджувальні відомості%2$s.

en: New Widget Area
uk: Нова область віджетів

en: New Widget Area Name:
uk: Нова назва області віджетів:

en: New content template name
uk: Ім'я нового шаблона вмісту

en: New layout
uk: Новий макет

en: New resource id
uk: Ідентифікатор нового ресурсу

en: Newer Comments >>
uk: Нові коментарі >>

en: Next link text
uk: Текст наступного посилання

en: Nickname
uk: Псевдонім

en: No
uk: Ні

en: No Shortcode Rendering
uk: Без візуалізації коротких кодів

en: No changes made
uk: Немає змін

en: No changes were made, nothing to save to the server.
uk: Зміни не внесено, нічого зберігати на сервері.

en: No data where imported.
uk: Не імпортовано жодних даних.

en: No file selected. Please select one file to import Layouts data from.
uk: Файл не вибрано. Виберіть один файл, з якого буде імпортовано дані макетів.

en: No items were returned by the View
uk: У подані елементів не знайдено

en: No layouts found
uk: Макети не знайдено

en: No layouts found in Trash
uk: Макети в кошику не знайдено

en: No pages found.
uk: Сторінки не знайдено.

en: No parent set
uk: Батьківський елемент на задано

en: No post items found.
uk: Немає елементів публікацій.

en: No previews available
uk: Попередній перегляд недоступний

en: No widget areas found in Trash.
uk: У кошику немає областей віджетів.

en: No widget areas found.
uk: Немає областей віджетів.

en: Nonce problem
uk: Проблема NONCE

en: None
uk: Немає

en: Normal
uk: Усе гаразд

en: Not allowed
uk: Не дозволено

en: Not assigned to any post type.
uk: Не призначено жодному типу публікації.

en: Not now
uk: Не зараз

en: Note
uk: Примітка

en: Nothing found
uk: Нічого не знайдено

en: Nothing to update
uk: Нічого оновляти

en: Now, create a child layout
uk: Тепер створіть дочірній макет

en: Numeric
uk: Числове

en: OK
uk: Гаразд

en: Ok
uk: Гаразд

en: On a previous version of Layouts, pagination links were added automatically to WordPress Archive loop cells in a way that can not be manually removed.
uk: У попередній версії Layouts посилання поділу на сторінки додавалися до комірок циклів архівів WordPress автоматично і їх не можна було видалити вручну.

en: On another page
uk: На іншій сторінці

en: Once you buy the full Toolset, you will be able to edit Views, CRED forms and Layouts in your site, as well as build new ones.
uk: Після придбання повної версії Toolset ви зможете редагувати та створювати нові подання, форми CRED і макети на своєму веб-сайті.

en: One thought on %TITLE%
uk: Думка щодо %TITLE%

en: Only .zip and .ddl can be imported.
uk: Можна імпортувати тільки файли .zip і .ddl.

en: Only fluid rows are allowed here because the parent row or layout are fluid.
uk: Тут дозволяються лише гнучкі рядки, оскільки дочірній рядок чи макет – гнучкі.

en: Only for %s%s%s
uk: Тільки для %s%s%s

en: Only for new posts
uk: Тільки для нових публікацій

en: Only the results
uk: Лише результати

en: Only the search form
uk: Лише форму пошуку

en: Open in a new window
uk: Відкрити в новому вікні

en: Open link in a new window/tab
uk: Відкрити посилання в новому вікні/вкладці

en: Operation completed successfully
uk: Операцію завершено

en: Operation not completed successfully
uk: Операцію не завершено

en: Option not updated
uk: Параметр не оновлено

en: Options
uk: Параметри

en: Or
uk: або

en: Or, you can create new child layouts for other pages.
uk: В іншому випадку можна створювати нові дочірні макети для інших сторінок.

en: Ordered list
uk: Упорядкований список

en: Orientation of the buttons
uk: Орієнтація кнопок

en: Original name
uk: Ім'я оригіналу

en: Other Elements:
uk: Інші елементи:

en: Other Fields
uk: Інші поля

en: Others:
uk: Інші:

en: Overwrite any layout if it already exists
uk: Перезаписати макет, якщо він уже існує

en: Overwrite layout assignments
uk: Переписати призначення макетів

en: Overwritten Layouts
uk: Перезаписані макети

en: Page header
uk: Верхній колонтитул сторінки

en: Pagination
uk: Поділ на сторінки

en: Pagination links deleted.
uk: Посилання поділу на сторінки видалено.

en: Pagination links on archive cells
uk: Посилання на поділ на сторінки в комірках архівів

en: Panels
uk: Панелі

en: Parent Widget Areas:
uk: Батьківські області віджетів:

en: Parent layout
uk: Батьківський макет

en: Parent layout assignments
uk: Призначення батьківських макетів

en: Parents with all children assigned
uk: Батьківські елементи з усіма призначеними дочірніми

en: Password protected text
uk: Текст, захищений паролем

en: Paste panel
uk: Вставити панель

en: Paste row
uk: Вставити рядок

en: Paste tab
uk: Вставити вкладку

en: Pause on hover
uk: Пауза під час наведення

en: Player height
uk: Висота програвача

en: Please %1$sinstall Relevanssi%2$s to allow Toolset to search texts in custom fields.
uk: %1$sУстановіть Relevanssi%2$s, щоб Toolset міг здійснювати пошук у текстах користувацьких полів.

en: Please check %shere%s to see how to set one up.
uk: Про деталі налаштування %sтут%s.

en: Please check the layout you are trying to render actually exists.
uk: Перевірте, чи насправді існує макет, який ви намагаєтеся отримати.

en: Please enter a name for this layout
uk: Введіть ім'я цього макета

en: Please enter a valid YouTube video URL.
uk: Введіть припустиму URL-адресу відео YouTube.

en: Please select and save the framework that your theme uses.
uk: Виберіть і збережіть платформу, що використовується у вашій темі.

en: Please type
uk: Введіть

en: Please use a valid hexadecimal value.
uk: Використайте допустиме шістнадцяткове значення.

en: Please validate reCAPTCHA
uk: Пройдіть перевірку reCAPTCHA

en: Plus %s more items
uk: Додатково елементів: %s

en: Plus %s more rows - %s items in total
uk: Додатково рядків: %s, усього елементів: %s

en: Post
uk: Публікація

en: Post %d
uk: %d публікації

en: Post Loop Cell
uk: Комірка циклу публікації

en: Post View
uk: Опублікувати View

en: Post archive
uk: Архів публікацій

en: Post field
uk: Поле публікації

en: Preview layout
uk: Попередній перегляд макета

en: Preview of your Skype button
uk: Попередній перегляд кнопки Skype

en: Preview with:
uk: Попередній перегляд за допомогою:

en: Previous link text
uk: Текст попереднього посилання

en: Problem saving data
uk: Неможливо зберегти дані

en: Proceed and remove assignments
uk: Продовжити та видалити призначення

en: Progress bars
uk: Індикатори виконання

en: Provide contextual feedback messages for typical user actions with the handful of available and flexible alert messages.
uk: Використовуйте контекстні повідомлення зворотного зв'язку для звичайних дій користувачів із безліччю гнучких оповіщень.

en: Provide different kind of labels for your website.
uk: Застосовуйте до свого веб-сайту різні види міток.

en: Provide pagination links for your site or app with the multi-page pagination component.
uk: Забезпечте свій сайт або програму посиланнями поділу на сторінки з компонентом поділу на багато сторінок.

en: Provide up-to-date feedback on the progress of a workflow or action with simple yet flexible progress bars.
uk: Забезпечуйте своєчасний зворотний зв'язок про хід робочого процесу або дії за допомогою простих, але гнучких індикаторів виконання.

en: Published
uk: Опубліковано

en: Putting Child Layout cell will make this Layout a parent layout. %s Parent layouts cannot be assigned to any content. %s %s Do you want to remove content assignment of this layout?%s
uk: Розміщення комірки дочірнього макета зробить цей макет батьківським. %s Батьківські макети не можна призначати будь-якому вмісту. %s %s Хочете видалити призначення вмісту цього макета?%s

en: Reference cell
uk: Базова комірка

en: Registration Date
uk: Дата реєстрації

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove all assignments
uk: Видалити всі призначення

en: Remove archive pagination links
uk: Видалити посилання розбиття архіву на сторінки

en: Remove cell
uk: Видалити комірку

en: Remove from list
uk: Видалити зі списку

en: Remove row
uk: Видалити рядок

en: Remove selected
uk: Видалити вибране

en: Remove this menu
uk: Видалити це меню

en: Render Views Content Templates with Layouts
uk: Обробити шаблони вмісту Views за допомогою Layouts

en: Render Views Wordpress Archives with Layouts
uk: Обробити архіви WordPress Views за допомогою Layouts

en: Repeatable fields
uk: Поля, що повторюються

en: Reply
uk: Відповісти

en: Reply text
uk: Текст відповіді

en: Required
uk: Обов'язково

en: Resource
uk: Ресурс

en: Resource type
uk: Тип ресурсу

en: Responsive embed
uk: Адаптивне вбудування

en: Responsive utilities
uk: Адаптивні утиліти

en: Restore
uk: Відновити

en: Restore original
uk: Повернути вихідний

en: Right
uk: Правий

en: Rounded
uk: Округлене

en: Row background extends to full width
uk: Фон рядка розтягується на всю ширину

en: Row layout type:
uk: Тип макета рядка:

en: Row name:
uk: Назва рядка:

en: Row same as container width
uk: Ширина рядка дорівнює ширині контейнера

en: Row type:
uk: Тип рядка:

en: Save
uk: Зберегти

en: Save CSS Framework
uk: Зберегти платформу CSS

en: Save and Close this form and return to the layout
uk: Зберегти та закрити цю форму, а потім повернутися до макета

en: Save and Close this view and return to the layout
uk: Зберегти і закрити це подання і повернутися до макета

en: Save and close
uk: Зберегти і закрити

en: Save layout
uk: Зберегти макет

en: Saved CSS
uk: Збережений CSS

en: Saved JS
uk: Збережений JS

en: Saved Layouts
uk: Збережені макети

en: Saving failed. Please reload the page and try again.
uk: Помилка збереження. Оновіть сторінку та повторіть спробу.

en: Saving...
uk: Збереження...

en: Search
uk: Пошук

en: Search Layouts
uk: Пошук у макетах

en: Search Widget Areas
uk: Пошук областей віджетів

en: Search archives
uk: Пошук в архівах

en: Search in titles, content and custom fields. %1$sText Search settings%2$s.
uk: Пошук у заголовках, вмісті і користувацьких полях. %1$sНалаштування текстового пошуку%2$s.

en: Search layouts
uk: Пошук макетів

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Security check failed
uk: Помилка під час перевірки безпеки

en: See all the View controls open and set up things manually.
uk: Відкрийте усі елементи керування поданням для ручного налаштування.

en: See how to do this in the %1$sText Search documentation%2$s.
uk: Див. відповідні вказівки в %1$sдокументації щодо текстового пошуку%2$s.

en: Select
uk: Вибрати

en: Select %s
uk: Вибрати %s

en: Select Child layout for editing
uk: Виберіть дочірній макет для редагування.

en: Select a .zip, .ddl or .css file to import from your computer
uk: Вибрати файл .zip, .ddl або .css для імпорту з вашого комп'ютера

en: Select a different template for WooCommerce products
uk: Виберіть інший макет для продуктів WooCommerce

en: Select all
uk: Виділити все

en: Select an existing widget area
uk: Вибрати наявну область віджета

en: Select cell type
uk: Вибрати тип комірки

en: Select content template
uk: Вибрати шаблон вмісту

en: Select date
uk: Вибрати дату

en: Select menu
uk: Вибрати меню

en: Select minute
uk: Вибрати хвилину

en: Select which custom fields to include in text searches
uk: Виберіть користувацькі поля для включення в текстовий пошук

en: Select which page or post to use to view this Layout
uk: Вибрати сторінку чи публікацію, яка використовуватиметься для перегляду цього макета

en: Separated class names by a single space.
uk: Розділяйте назви класів одним пробілом.

en: Server timeout, please try again later.
uk: Вичерпався час очікування сервера, повторіть спробу.

en: Set an ID for the cell if you want to specify a unique style for it.
uk: Якщо потрібно вказати унікальний стиль комірки, задайте її ідентифікатор.

en: Set as default parent
uk: Задати батьківським об'єктом за промовчанням

en: Set parent layout
uk: Задати батьківський макет

en: Set selected layout as default parent layout\t
uk: Задайте обраний макет батьківським макета за промовчанням\t

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings saved
uk: Налаштування збережено

en: Settings:
uk: Налаштування:

en: Show Bootstrap buttons
uk: Показати кнопки Bootstrap

en: Show all content types
uk: Показати всі типи вмісту

en: Show all templates
uk: Показати всі шаблони

en: Show all...
uk: Показати все...

en: Show details of duplicate Toolset elements
uk: Показати подробиці дублікатів елементів Toolset

en: Show grid edit
uk: Відобразити редагування сітки

en: Show keyboard shortcuts
uk: Показати сполучення клавіш

en: Show less...
uk: Менше...

en: Show log
uk: Показати журнал

en: Show more
uk: Більше...

en: Show more...
uk: Показати інші...

en: Show only pages
uk: Показати лише сторінки

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar in all the admin pages
uk: Показати меню коротких кодів Toolset в панелі адміністратора на всіх сторінках адміністрування

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar only when editing content
uk: Показати меню коротких кодів Toolset в панелі адміністратора тільки під час редагування вмісту

en: Sidebar menu (vertical)
uk: Меню бічної панелі (вертикальне)

en: Sidebar name isn't set or empty!
uk: Ім'я бічної панелі не задане або пусте!

en: Since this page uses a layout, styling with a Content Template is disabled.
uk: Поки ця сторінки використовує макет, стилізацію за допомогою шаблона вмісту вимкнуто.

en: Since you are only displaying the %NNN% in this cell, the %MMM% section is disabled. A custom search should have the %NNN% and %MMM%. To display the %MMM% you need to:
uk: Оскільки в цій комірці відображаються лише %NNN%, розділ %MMM% вимкнуто. У користувацькому пошуку мають бути %NNN% і %MMM%. Щоб відобразити %MMM%, слід:

en: Single page
uk: Одна сторінка

en: Single widget
uk: Один віджет

en: Site elements
uk: Елементи веб-сайту

en: Size
uk: Розмір

en: Skip (Choose later)
uk: Пропустити (Вибрати пізніше)

en: Skipped Layouts
uk: Пропущені макети

en: Skype button background is transparent and will work on any colour backgrounds.
uk: Тло кнопки Skype прозорий і пасуватиме тлу будь-якого кольору.

en: Slider
uk: Слайдери

en: Slider height
uk: Висота слайдерів

en: Slides
uk: Слайди

en: Smooth fade
uk: Плавне зникання

en: Some changes are not saved. If you don't see the 'update' button, scroll the list.
uk: Деякі зміни не збережено. Якщо кнопка «Оновити» не відображається, прокрутіть список.

en: Something went wrong %s
uk: Щось пішло не так %s

en: Something went wrong communicating with the server
uk: Сталася помилка зв'язку із сервером

en: Sorry, but you cannot paste this row here
uk: На жаль, сюди не можна вставити цей рядок

en: Sorry, preview is not available. Please make sure that the Toolset Views plugin is active.
uk: На жаль, попередній перегляд не доступний. Переконайтеся, щоб плагін Views із Toolset був активним.

en: Sorry, preview is not available. This View may have been deleted.
uk: На жаль, попередній перегляд не доступний. Можливо, це подання видалено.

en: Split cells into several rows and columns. Use also for single-column grids, like sidebars.
uk: Розбивати комірки на декілька рядків і стовпців. Використовувати також для сіток з одним стовпцем. Наприклад, для бічних панелей.

en: Start a call with just a click.
uk: Телефонуйте одним клацанням миші.

en: Start the conversation with an instant message.
uk: Розпочніть обмін миттєвими повідомленнями

en: Success
uk: Виконано

en: Support forum
uk: Форум підтримки

en: Switch
uk: Змінити

en: Switch Layout for %s
uk: Змінити макет для %s

en: Switch to HTML editing
uk: Перейти до редагування у форматі HTML

en: Switch to the WordPress Visual Editor
uk: Перейти до візуального редактора WordPress

en: Switching to the View
uk: Перехід до подання

en: Switching to the child layout
uk: Перехід до дочірнього макета

en: Table
uk: Таблиця

en: Table-based grid
uk: Сітка табличного типу

en: Tables
uk: Таблиці

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Tabs navigation style
uk: Стиль переходу між вкладками

en: Tag ID
uk: Ідентифікатор тега

en: Tag ID:
uk: Ідентифікатор тегу:

en: Tag classes
uk: Класи тегів

en: Tag classes:
uk: Класи тегів:

en: Target page to show the results:
uk: Цільова сторінка для показу результатів:

en: Taxonomy
uk: Класифікація

en: Taxonomy Archives:
uk: Архіви класифікації:

en: Taxonomy View
uk: Подання класифікації

en: Taxonomy archive
uk: Архів класифікацій

en: Template
uk: Шаблон

en: Template and Layout
uk: Шаблон і макет

en: Template for multiple pages:
uk: Шаблон для кількох сторінок:

en: Test dialog
uk: Тестувати діалог

en: Text Search
uk: Текстовий пошук

en: Text box
uk: Текстове поле

en: Text input
uk: Ввід тексту

en: Text search in custom fields
uk: Текстовий пошук у користувацьких полях

en: The %s cell type is no longer available.
uk: Тип комірок %s більше недоступний.

en: The %s component is required to display the cell. Activate it first.
uk: Для відображення комірки потрібен компонент %s. Спочатку увімкніть його.

en: The %s layout you are exporting is used to display single pages. Please note that when you import this module on another site, the layout will not be assigned to specific pages, so you will need to edit the layout and assign it manually.
uk: Експортований макет %s використовується для відображення окремих сторінок. Зверніть увагу, що під час імпорту цього модуля на іншому веб-сайті макет не буде призначено певним сторінкам, тому вам доведеться відредагувати і призначити макет вручну.

en: The CRED Post Form could not be found.
uk: Не вдалося знайти форму публікацій CRED.

en: The CRED Post Form was not found. It may have been deleted or CRED plugin is not active.
uk: Форму публікацій CRED не знайдено. Можливо, її видалено або плагін CRED не активний.

en: The CRED User Form was not found. It may have been deleted or CRED plugin is not active.
uk: Форму користувачів CRED не знайдено. Можливо, її видалено або плагін CRED неактивний.

en: The CRED plugin should be activated to display this layout.
uk: Для відображення цього макета потрібно увімкнути плагін CRED.

en: The CSS framework has been set to %s. Please make sure that your theme supports %s.
uk: Платформу CSS задано як %s. Перевірте, чи ваша тема підтримує %s.

en: The CSS you're trying to import is the same as saved in database.
uk: CSS, який ви намагаєтеся імпортувати, такий же, як і збережений у базі даних.

en: The JS you're trying to import is the same as saved in database.
uk: JS, який ви намагаєтеся імпортувати, такий же, як і збережений у базі даних.

en: The Layout for %s was successfully updated to %s
uk: Макет для %s успішно оновлено до %s

en: The Layouts CSS was created.
uk: CSS макетів створено.

en: The Layouts CSS was overwritten.
uk: CSS макетів перезаписано.

en: The Layouts CSS was saved
uk: CSS Layouts збережено

en: The Layouts CSS you can export as layouts.css file
uk: CSS Layouts, який можна експортувати у вигляді файлу layouts.css

en: The Layouts JS was created.
uk: JS Layouts створено.

en: The Layouts JS was overwritten.
uk: JS Layouts перезаписано.

en: The Layouts JS was saved
uk: JS Layouts збережено

en: The Layouts JS you can export as layouts.js file
uk: JS Layouts, який можна експортувати у вигляді файлу layouts.js

en: The Layouts files you are trying to upload are too big and you ran out of memory, you can either increase your memory or reduce the size of the import.
uk: Файли Layouts, які ви намагаєтеся завантажити, надто великі і ви вичерпали вільну пам'ять. Збільште ліміт пам'яті або скоротіть об'єм імпорту.

en: The URL %s is not a valid YouTube URL.
uk: %s – неправильна URL-адреса YouTube.

en: The View will display the query results as slides.
uk: Подання буде відображати результати запита у вигляді слайдів.

en: The View will display the query results in pages.
uk: Подання відображатиме результати запита на сторінках.

en: The View will output all the results returned from the query section.
uk: Подання буде виводити результати, отримані з розділу запитів.

en: The Views plugin should be activated to display this layout.
uk: Для відображення цього макета потрібно активувати плагін Views.

en: The Views plugin will allow you to customize the Post Content and Content Grid cells. If you have a Toolset account, you can download and activate <strong>Views</strong> plugin. If you only have a Layouts account, you can get the <strong>Embedded Views</strong> plugin with read-only cell content.
uk: Плагін Views дає можливість налаштувати вміст публікації та комірки сітки вмісту. Якщо у вас є обліковий запис Toolset, можна завантажити й увімкнути плагін <strong>Views</strong>. Якщо у вас є лише обліковий запис Layouts, можна використовувати плагін вбудованих подань <strong>Embedded Views</strong> із вмістом комірки лише для читання.

en: The amount of time to delay between automatically cycling an item, ms.
uk: Тривалість затримки під час автоматичного повторення елемента в циклі, мс.

en: The association will be updated when this layout is saved.
uk: Зв'язок буде оновлено під час збереження цього макета.

en: The background image will be scaled so that each side is as large as possible while not exceeding the length of the corresponding side of the container.
uk: Фонове зображення буде масштабоване таким чином, щоб кожна сторона мала максимальний розмір, при цьому не перевищуючи довжини відповідної сторони контейнера.

en: The background image will be sized so that it is as small as possible while ensuring that both dimensions are greater than or equal to the corresponding size of the container.
uk: Фонове зображення буде мати мінімальний розмір, при цьому обидва розміри будуть більшими або дорівнюватимуть відповідному розміру контейнера.

en: The child layouts will be deleted when this layout is saved.
uk: Дочірні макети буде видалено під час збереження цього макета.

en: The content editor is not displayed because %s layout does not include any shortcodes or cells that display post content. %sShow editor anyway%s
uk: Редактор вмісту не відображається, оскільки макет %s не містить коротких кодів або комірок, що відображають вміст публікацій. %sВсе одно відображати редактор%s

en: The content using a following 'default' Layout
uk: Вміст, який використовує цей макет «за промовчанням»

en: The duplicate that you created uses copies of Toolset elements. You can edit it freely. The original layout will not change when you edit the duplicate.
uk: Створений вами дублікат використовує копії елементів Toolset. Його можна змінювати як завгодно. Редагування дубліката не викличе змін у початковому макеті.

en: The element you want to paste has to be copied in a %s%s%s structure, it is not compatible here.
uk: Елемент, який ви хочете вставити, слід скопіювати в структуру %s%s%s; він тут не сумісний.

en: The entered value for layout slug shouldn't be an empty string.
uk: Введене значення короткого заголовка макета не може бути порожнім.

en: The file is not writable.
uk: Файл недоступний для записування.

en: The file type is not compatible with layouts. The imported files should be a single .ddl file, a single .css file or a .zip archive of .ddl and .css files.
uk: Цей тип файлу несумісний із макетами. Імпортовані файли мають бути у вигляді одного файлу .ddl,  .css  або .zip- архіву файлів .ddl і .css.

en: The following layouts have been exported.
uk: Експортовано такі макети.

en: The full <em>Toolset</em> package allows you to develop and customize themes without touching PHP. You will be able to:
uk: Повний пакет <em>Toolset</em> дає можливість розробляти і налаштовувати теми без застосування PHP. Ви зможете:

en: The integration of Layouts with the %s theme has failed
uk: Помилка інтеграції Layouts із темою %s

en: The integration plugin has been deactivated.
uk: Плагін інтеграції вимкнуто.

en: The layout has been saved.
uk: Макет збережено.

en: The layout has been saved. Layouts CSS has NOT been updated. Please retry or check write permissions for uploads directory.
uk: Макет збережено. CSS Layouts НЕ оновлено. Повторіть спробу або перевірте дозволи на запис у каталог завантажень.

en: The layout has been saved. Layouts CSS has been updated.
uk: Макет збережено. CSS макетів оновлено.

en: The layout has changed. Do you want to save the current layout before switching to the View?
uk: Макет змінився. Зберегти поточний макет, перш ніж перейти до подання?

en: The layout width is always 12 columns for fluid layouts.
uk: Для гнучких макетів ширина макета завжди становить 12 стовпців.

en: The layouts directory %s is not writable.
uk: Каталог макетів %s недоступний для запису.

en: The row width is different from the layout width. This happens when the child layout does not contain the same number of columns as the child placeholder in the parent layout.
uk: Ширина рядка відрізняється від ширини макета. Це трапляється, коли кількість стовпців дочірнього макета не відповідає кількості стовпців дочірнього заповнювача в батьківському макеті.

en: The search form and the results
uk: Форму пошуку та результати

en: The selected layout is already assigned to %s
uk: Вибраний пакет уже призначено %s

en: The slug should contain only lower case letters
uk: Короткий заголовок має містити лише букви нижнього регістру.

en: The text for multiple comments title missing
uk: Відсутній текст кількох заголовків коментарів

en: The text for one comment title is missing
uk: Відсутній текст одного заголовка коментаря.

en: The theme directory %s is not writable.
uk: Каталог теми %s недоступний для запису.

en: The title shouldn't be an empty string.
uk: Порожній рядок не може бути заголовком.

en: Theme %s is not active.
uk: Тема %s не активна.

en: There are no Archive Views available.
uk: Немає доступних подань архіву.

en: There are no Views available.
uk: Немає доступних подань.

en: There are no WordPress Archives available.
uk: Архіви WordPress не доступні.

en: There are no menus available, create your menus in %sEdit Menus%s page first.
uk: Немає доступних меню. Спочатку створіть свої меню на сторінці %sРедагування меню%s.

en: There are no parent layouts available for current layout. Click %shere%s to learn more about hierarchical layouts.
uk: Немає батьківських макетів поточного макета. Докладніше про ієрархічні макети %sтут%s.

en: There are problems saving this option in the database.
uk: Під час збереження цього параметра в базі даних сталися помилки.

en: There are some common issues related to Layouts that can be resolved here.
uk: Тут можна вирішити деякі з типових проблем, пов'язаних із Layouts.

en: There is a problem rendering field <strong>%s (%s)</strong>.
uk: Під час візуалізації поля <strong>%s (%s)</strong> виникла проблема.

en: There is no Layout assigned
uk: Макет не призначено

en: There is no template for %s component. Create one first.
uk: Немає шаблона для компонента %s. Спочатку створіть його.

en: There was a problem loading default layouts.
uk: Помилка під час завантаження макетів за промовчанням.

en: There was a problem saving the CSS.
uk: Під час збереження CSS сталася помилка.

en: There was a problem saving the JS.
uk: Під час збереження JS виникла проблема.

en: There was a problem uploading the file. Check the file and try again
uk: Під час надсилання файлу сталася помилка. Перевірте файл і повторіть спробу.

en: There was a security check issue while uploading the file. Nonce check failed.
uk: Під час надсилання файлу сталася помилка перевірки системи захисту. Помилка під час перевірки випадкового числа.

en: There was an error during the ajax request, make sure the data you send are in json format.
uk: Під час ajax-запита сталася помилка. Переконайтеся, що дані, які ви надсилаєте, мають формат json.

en: There was an error uploading your files
uk: Під час завантаження фалів сталася помилка

en: There were errors while rendering this layout.
uk: Під час візуалізації цього макета сталися помилки.

en: These resources has been duplicated:
uk: Ці ресурси було продубльовано:

en: This Content Template uses %1$s
uk: Шаблон вмісту використовує %1$s

en: This action will switch the Layout using the template already selected.
uk: Ця дія призведе до зміни макета з використанням вже вибраного шаблона.

en: This cell can display the post content using a Content Template, but your site does not have any Content Template yet. Install and activate the Views plugin, and you will be able to create Content Templates to display post fields
uk: У цій комірці може відображатися вміст публікацій за допомогою шаблонів вмісту, але на вашому веб-сайті поки немає жодного шаблона. Установіть та активуйте плагін Views, щоб створювати шаблони вмісту для відображення полів публікацій

en: This cell requires Views plugin above version 1.6.1 to create custom content-driven cells.
uk: Для створення комірок, що визначаються вмістом, ця комірка вимагає плагін Views версії вище 1.6.1.

en: This cell requires Views plugin. Install and activate Views and you will be able to create custom content-driven cells.
uk: Для цієї комірки потрібен плагін Views. Установіть та активуйте Views, щоб створювати власні комірки, які визначаються вмістом.

en: This cell requires the CRED plugin version 1.4 or above. Install and activate the CRED plugin and you will be able to create custom forms for creating and editing content.
uk: Для цієї комірки потрібен плагін CRED 1.4 або новішої версії. Установіть та активуйте плагін CRED, щоб створювати власні форми для створення та редагування вмісту.

en: This cell requires the CRED plugin. Install and activate the CRED plugin and you will be able to create custom forms for creating and editing content.
uk: Для цієї комірки необхідний плагін CRED. Встановіть та активуйте плагін CRED, щоб створювати власні форми для створення і редагування вмісту.

en: This cell will display the content of a specific post.
uk: Ця комірка відображатиме вміст певної публікації.

en: This cell will display the content of the post which uses the layout.
uk: Ця комірка відображатиме вміст публікації, що використовує макет.

en: This duplicate layout uses some Toolset elements from the original layout. When you edit the layout, the original may change too, if you edit shared Toolset elements.
uk: Цей дублікат макета використовує деякі елементи Toolset вихідного макета. Редагування макета також може спричинити зміни в оригіналі, якщо редагуються елементи Toolset, що використовуються спільно.

en: This field cannot be empty
uk: Це поле не може бути пустим

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
uk: Це поле заблоковано для редагування, оскільки WPML копіює його значення з мови оригіналу.

en: This form is used to %EDIT% %POST_TYPE%
uk: Ця форма використовується для того, щоб %EDIT% %POST_TYPE%

en: This form will:
uk: Ця форма буде:

en: This id is already used in the current layout, please select a unique id for this element
uk: Цей ідентифікатор вже використовується в поточному макеті. Виберіть унікальний ідентифікатор для цього елемента.

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
uk: Ці відомості дають можливість нашій службі підтримки бачити версії WordPress, плагінів і теми, що використовуються на вашому веб-сайті. Надайте їх, якщо вас попросять про це на форумі підтримки. Паролі та інші конфіденційні відомості не передаються.

en: This is %s cell.
uk: Це комірка %s.

en: This is a read-only date input
uk: Ці дані дати лише для читання

en: This layout can't be changed to fluid because it contains a grid with fixed-width columns.
uk: Цей макет неможливо змінити на гнучкий, оскільки він містить сітки з фіксованою шириною стовпців.

en: This layout has a WordPress Archive cell and shouldn't be used for single posts of this post type.
uk: Цей макет містить комірку архіву WordPress. Його не потрібно використовувати для окремих публікацій цього типу.

en: This layout has a search form, but is missing the results.
uk: Цей макет має форму пошуку, але результати відсутні.

en: This layout has changed
uk: Цей макет змінився

en: This layout has changed. Are you sure you want to leave this page?
uk: Цей макет змінився. Справді залишити цю сторінку?

en: This layout has child layouts, but none of them can be displayed, because they are not yet assigned to content. <br>Please edit one of the child layouts, assign it to content and you will be able to preview:
uk: У цього макета є дочірні макети, але жоден з них не можна відобразити, оскільки вони не призначені вмісту. <br>Відредагуйте дочірній макет, призначте його вмісту, після чого ви зможете побачити попередній перегляд:

en: This layout has child layouts, which are displayed inside it. To preview it, please select which child layout to display:
uk: У цього макета є дочірні макети, які відображаються всередині. Виберіть дочірній макет для відображення, щоб відкрити попередній перегляд:

en: This layout has children
uk: У цього макета є дочірні елементи

en: This layout has children. It can't be deleted.
uk: У цього макета є дочірні елементи. Його не можна видалити.

en: This layout has children. You should assign one of its children to content and not this parent layout.
uk: У цього макета є дочірні елементи. Дочірній елемент потрібно призначити вмісту, а не цьому батьківському макету.

en: This layout has currently %s child, edit this cell to access and edit it.
uk: У цього макета зараз %s дочірній макет. Відредагуйте цю комірку, щоб отримати доступ і змінити його.

en: This layout has currently %s children, edit this cell to access and edit them.
uk: У цього макета зараз %s дочірніх макетів. Відредагуйте цю комірку, щоб отримати доступ і змінити їх.

en: This layout has no child layouts yet. To preview it, you should create a child first and assign it to content. %s %sLearn about hierarchical layouts%s
uk: У цього макета поки немає дочірніх макетів. Щоб відкрити його попередній перегляд, спочатку створіть дочірній макет і призначте його вмісту. %s %sДокладніше про ієрархічні макети%s

en: This layout is a fixed layout. The current theme doesn't support fixed layouts and might not display correctly
uk: Цей макет – фіксований. Поточна тема не підтримує фіксовані макети і може неправильно відображатися

en: This layout is a fluid layout. The current theme doesn't support fluid layouts and might not display correctly
uk: Цей макет – гнучкий. Поточна тема не підтримує гнучкі макети і може неправильно відображатися

en: This layout is already assigned to all pages.
uk: Цей макет уже призначено всім сторінкам.

en: This layout is already assigned to all posts items.
uk: Цей макет уже призначено всім елементам публікацій.

en: This layout is assigned to %s archives. It can't be deleted.
uk: Цей макет призначено %s архівам. Його не можна видалити.

en: This layout is assigned to %s post types. It can't be deleted.
uk: Цей макет призначено %s типам публікацій. Його не можна видалити.

en: This layout is assigned to %s posts. It can't be deleted.
uk: Цей макет призначено %s публікаціям. Його не можна видалити.

en: This layout is assigned to a post type. It can't be deleted.
uk: Цей макет призначено типу публікацій. Його не можна видалити.

en: This layout is assigned to a post. It can't be deleted.
uk: Цей макет призначено публікації. Його не можна видалити.

en: This layout is assigned to an archive. It can't be deleted.
uk: Цей макет призначено архіву. Його не можна видалити.

en: This layout is used to display many posts. If you are using a caching plugin, you should clear page cache.
uk: Цей макет використовується для відображення багатьох публікацій. Якщо ви використовуєте плагін кешування, радимо очистити кеш сторінок.

en: This layout uses the following Toolset resources:
uk: Для цього макета використовуються такі ресурси Toolset:

en: This layout width is %d and the child layout width in %s is %d. This layout may not display correctly.
uk: Ширина цього макета – %d, а ширина дочірнього макета в %s становить %d. Цей макет може неправильно відображатися.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
uk: Ця публікація захищена паролем. Введіть пароль для перегляду коментарів.

en: This post type was removed or deactivated
uk: Цей тип публікацій видалено або вимкнуто

en: This post type was removed or deactivated.
uk: Цей тип публікації було видалено або вимкнуто.

en: This row has a Child layout cell and the layout has children
uk: У цього рядка є комірка дочірнього макета, а в макета є дочірні елементи

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Thumbnails
uk: Ескізи

en: Title
uk: Заголовок

en: Title, body and custom fields
uk: Тема, основний текст і користувацькі поля

en: Title:
uk: Заголовок:

en: To create an association between this Layout and a single page open....
uk: Для створення зв'язку між цим макетом та окремою сторінкою відкрийте…

en: To get the most out of Layouts, you should also have Views plugin active. Views will allow you to design the templates for content and load content into cells.
uk: Для оптимальної роботи Layouts потрібно увімкнути плагін Views. Views дасть можливість створювати шаблони для вмісту і завантажувати вміст до комірок.

en: To modify this Content Template, go to edit it and launch the %1$s.
uk: Щоб змінити цей шаблон вмісту, перейдіть у розділ його редагування та запустіть %1$s.

en: Toggle Bootstrap Components
uk: Переключитися між компонентами Bootstrap

en: Toggleable, contextual menu for displaying lists of links. Made interactive with the dropdown JavaScript plugin.
uk: Контекстні меню для відображення списків посилань, що перемикаються. Інтерактивний формат завдяки плагіну розкривного меню JavaScript.

en: Toolset Debug
uk: Налагодження Toolset

en: Toolset Debug Information
uk: Налагоджувальні відомості Toolset

en: Toolset Export / Import
uk: Експорт / Імпорт Toolset

en: Toolset Help
uk: Довідка Toolset

en: Toolset Settings
uk: Налаштування Toolset

en: Toolset can display an admin bar menu in the backend to let you generate Toolset shortcodes in any page that you need them.
uk: Toolset може відображати меню панелі адміністратора в серверній частині, щоб можна було генерувати короткі коди Toolset на будь-якій сторінці.

en: Toolset can display an admin bar menu in the frontend to let you create or edit Views and Content Templates related to the current page.
uk: Toolset може відображати меню панелі адміністратора в зовнішньому інтерфейсі, щоб можна було створювати або змінювати подання та шаблони вмісту, пов'язані з поточною сторінкою.

en: Toolset duplicate resources summary
uk: Зведення дубльованих ресурсів Toolset

en: Toolset resources
uk: Ресурси Toolset

en: Toolset shortcodes
uk: Короткі коди Toolset

en: Toolset shortcodes menu in the admin bar
uk: Меню коротких кодів Toolset в панелі адміністратора

en: Top Bar menu (horizontal)
uk: Меню верхньої панелі (горизонтальне)

en: Translatable string
uk: Рядок, що перекладається

en: Trash
uk: Кошик

en: Troubleshoot
uk: Діагностика

en: Try our reference site built with this theme
uk: Відвідайте наш зразок веб-сайту, створений із використанням цієї теми

en: Tutorial video
uk: Навчальне відео

en: Types fields
uk: Поля Types

en: Typography
uk: Оформлення

en: Undefined post type
uk: Невизначений тип публікації

en: Undefined taxonomy
uk: Невизначена класифікація

en: Unformatted
uk: Не форматовано

en: Unordered list
uk: Невпорядкований перелік

en: Unsupported page
uk: Непідтримувана сторінка

en: Unsupported post type archives
uk: Непідтримувані архіви типів публікацій

en: Untrusted user
uk: Ненадійний користувач

en: Update
uk: Оновити

en: Update %s now
uk: Оновити %s

en: Update all to use this layout.
uk: Оновити все для використання цього макета.

en: Update the Relevanssi settings and rebuild the index
uk: Змініть налаштування Relevanssi та перебудуйте індекс

en: Update to use this layout.
uk: Оновити для використання цього макета.

en: Updated option
uk: Параметр оновлено

en: Updating
uk: Триває оновлення

en: Upload Error: Invalid NONCE
uk: Помилка завантаження: неправильний NONCE

en: Upload another file
uk: Завантажити інший файл

en: Upload file
uk: Завантажити файл

en: Use an existing CRED Post Form
uk: Використовувати наявну форму публікацій CRED

en: Use an existing Form
uk: Використовувати наявну форму

en: Use an existing View
uk: Використовувати наявне подання

en: Use an existing WordPress Archive
uk: Використовувати наявний архів WordPress

en: Use any button to trigger a dropdown menu by placing it within a .btn-group and providing the proper menu markup.
uk: Використовуйте будь-яку кнопку для виклику розкривного меню, розмістивши його в .btn-групі та застосувавши належну розмітку меню.

en: Use default 15px container padding
uk: Використовувати порожнє місце контейнера в 15 пікселів за промовчанням

en: Use the %TITLE% placeholder to display the post title and the %COUNT% placeholder to display the number of comments.
uk: Використовуйте заповнювач %TITLE% для відображення заголовка публікації, а заповнювач %COUNT% для відображення кількості коментарів.

en: Use the well as a simple effect on an element to give it an inset effect.
uk: Застосовуйте простий ефект колодязя до елементів, щоб надати їм ефект заглиблення.

en: Use this layout for
uk: Використати цей макет із

en: Use this layout for %d %s
uk: Використовувати цей макет для %d %s

en: Use this layout for displaying this post
uk: Використовувати цей макет для відображення цієї публікації

en: Use this layout for these post types:
uk: Використовувати цей макет для таких типів публікацій:

en: Used on
uk: Використовується з

en: User Email
uk: Електронна адреса користувача

en: User Guides
uk: Посібник користувача

en: User ID
uk: Ідентифікатор користувача

en: User Login
uk: Логін користувача

en: User Role:
uk: Роль користувача:

en: User Spam Status
uk: Стан захисту користувача від спаму

en: User Status
uk: Статус користувача

en: User Url
uk: URL-адреса користувача

en: User View
uk: Подання користувача

en: User basic data
uk: Основні дані користувача

en: User fields
uk: Поля користувача

en: Users fields
uk: Поля користувачів

en: Using %1$s
uk: За допомогою %1$s

en: Using HTML and CSS to style layout cells
uk: Використовується HTML і CSS для визначення стилю комірок макета.

en: Using Layouts as Templates for Contents
uk: Макети використовуються як шаблони вмісту

en: Validation
uk: Перевірка

en: Version %s or higher required
uk: Потрібна версія %s або пізніша

en: Vertical
uk: Вертикальний

en: Video Tutorial
uk: Навчальне відео

en: Video URL
uk: URL-адреса відео

en: View
uk: Переглянути

en: View (Content lists, custom searches, custom sliders)
uk: Подання (списки вмісту, користувацький пошук, користувацькі слайдери)

en: View All
uk: Переглянути все

en: View Widget Area
uk: Переглянути область віджетів

en: View layouts
uk: Перегляд макетів

en: View loop
uk: Цикл подань

en: View name
uk: Назва подання

en: View not set
uk: Подання не задано

en: View purpose:
uk: Призначення подання:

en: View:
uk: Подання:

en: Visitors will be able to search through your content using different search criteria.
uk: Відвідувачі зможуть виконувати пошук у вашому вмісті, використовуючи різні критерії пошуку.

en: Visual Editor (post fields, text and images)
uk: Візуальний редактор (поля публікацій, текст і зображення)

en: Visual editor Cell
uk: Комірка візуального редактора

en: Visual effect when switching %stabs%s
uk: Візуальні ефекти під час переходу між %sвкладками%s

en: Want to edit Views, CRED forms and Layouts? Get the full <em>Toolset</em> package!
uk: Потрібно редагувати подання, форми CRED і макети? Завантажте повний пакет <em>Toolset</em>!

en: Warning popups blocked
uk: Спливаючі вікна з попередженнями заблоковано

en: Wells
uk: Ефект колодязя

en: What content will this layout be for?
uk: Для якого вмісту призначено цей макет?

en: What do you want to display in this cell?
uk: Що показати в цій комірці?

en: What the theme would output
uk: Що б виводила тема

en: What to display if no layout is assigned to content
uk: Що відображати, якщо вмісту не призначено макет

en: When loading default layouts for current theme integration a bunch of layouts will be loaded for the major resources of your theme and assigned to them automatically.
uk: Під час завантаження макетів за промовчанням для інтеграції поточної теми низку макетів буде завантажено в основні ресурси вашої теми і призначено їм автоматично.

en: When you use a caching plugin, it's important to clear the cache after editing layouts. You can set the maximal number of pages to refresh after saving a layout. If the layout is used on more pages than this maximum, the cache clearing will not be done automatically and you will need to clear cache manually. This option is designed to prevent long delays when editing layouts that display many pages.
uk: Якщо використовується плагін кешування, важливо очистити кеш після редагування макетів. Можна задати максимальну к-сть сторінок, які оновлятимуться після збереження макета. Якщо макет використовується на кількості сторінок понад цей максимум, кеш не очиститься автоматично і його доведеться очистити вручну. Цей варіант призначений для запобігання тривалих затримок під час редагування макетів, що відображають багато сторінок.

en: Where do you want to display the results?
uk: Де показати результати?

en: While not always necessary, sometimes you need to put your DOM in a box. For those situations, try the panel component.
uk: Хоча це і не завжди потрібно, але іноді необхідно помістити модель DOM у вікно. У таких ситуаціях спробуйте компонент панелей.

en: White
uk: Білий

en: Widget Area
uk: Область віджета

en: Widget Areas
uk: Області віджетів

en: Widget settings
uk: Налаштування віджета

en: Widget type:
uk: Тип віджета:

en: Width of the %stabs%s
uk: Ширина %sвкладок%s

en: WordPress Archive (post archives, blog, search, ...)
uk: Архів WordPress (архіви публікацій, блог, пошук...)

en: WordPress Archive loop
uk: Цикл архівів WordPress

en: WordPress Archives:
uk: Архіви WordPress:

en: Working with accordion
uk: Робота з Accordion

en: Working with file {1} of {2}
uk: Обробка файлу {1} з {2}

en: Working with tabs
uk: Робота із вкладками

en: Yahoo IM
uk: Миттєві повідомлення Yahoo

en: Year archives
uk: Архіви за рік

en: Yes
uk: Так

en: You are about to switch editing modes. Please note that this may change the content of the cell. Are you sure?
uk: Ви збираєтеся перейти між режимами редагування. Зауважте, що в результаті може змінитися вміст комірки. Продовжити?

en: You are being redirectd. Please Wait.
uk: Виконується переспрямування. Зачекайте, будь ласка.

en: You are editing:
uk: Ви редагуєте:

en: You are using %1$s to design this page, but there is already a template <em>%2$s</em> created by %3$s for %4$s. This may work, but could produce visual glitches. Please consider using %5$s only for the template OR for this page.
uk: Ви використовуєте %1$s для створення зовнішнього вигляду цієї сторінки, але вже є шаблон <em>%2$s</em>, створений %3$s для %4$s. Це може працювати, але можливі тимчасові візуальні збої. Використовуйте %5$s тільки для шаблону АБО для цієї сторінки.

en: You are using the %s%s%s layout to design this page
uk: Ви використовуєте макет %s%s%s для проектування цієї сторінки.

en: You are using the embedded version of CRED. Install and activate the full version of CRED and you will be able to create custom forms.
uk: Ви використовуєте вбудовану версію CRED. Встановіть та активуйте повну версію CRED для того, щоб створювати власні форми.

en: You are using the embedded version of Views. Install and activate the full version of Views and you will be able to create custom content-driven grids.
uk: Використовується вбудована версія Views. Установіть та активуйте повну версію Views, щоб створювати власні сітки, які визначаються вмістом.

en: You are using the embedded version of the Views Plugin and there are no Views available.
uk: Використовується вбудована версія плагіна Views. Немає доступних подань.

en: You attempted to edit an item that doesn’t exist. Perhaps it was deleted?
uk: Ви спробували редагувати відсутній елемент. Можливо, його було видалено?

en: You can add HTML to the slide description.
uk: До опису слайдів можна додати HTML.

en: You can add only audio.
uk: Можна додавати лише аудіо.

en: You can add only images.
uk: Можна додавати лише зображення.

en: You can add only video.
uk: Можна додавати лише відео.

en: You can create one or download pre-built modules using the Module Manager plugin.
uk: Можна створити подання або завантажити готові модулі, використовуючи плагін диспетчера модулів.

en: You can download Relevanssi it from %3$swordpress.org%4$s and ask your site administrator to install it.
uk: Relevanssi можна завантажити з %3$swordpress.org%4$s і попросити адміністратора вашого сайту встановити його.

en: You can download pre-built modules using the Module Manager plugin.
uk: Можна завантажити готові модулі за допомогою плагіна диспетчера модулів.

en: You can either make it writable by the server or download the exported layouts and save them yourself.
uk: Можна або дозволити запис сервера, або завантажувати експортовані макети і зберігати їх самостійно.

en: You can enable or disable the Toolset Admin Bar Menu that is displayed on the frontend.
uk: Можна увімкнути або вимкнути меню панелі адміністратора Toolset у зовнішньому інтерфейсі.

en: You can enter the page title or paste the URL of a page, copied from the site's front-end.
uk: Можна ввести заголовок сторінки або вставити її URL-адресу, скопійовану із зовнішнього інтерфейсу веб-сайту.

en: You can only use an image file here
uk: Тут можна використати лише файл зображення

en: You can see this message because you are logged in as a user who can assign Layouts. <br>Your visitors won't see this message.
uk: Це повідомлення відображається, оскільки ви увійшли з роллю користувача, який може призначати макети. <br>Це повідомлення не буде доступне вашим відвідувачам.

en: You can set from here a default fallback to display a resource when layout is not assigned to it.
uk: Тут можна задати повернення після відновлення за промовчанням для відображення ресурсу, коли макет йому не призначено.

en: You can set from here a default parent layout to be assigned to all layouts of your website.
uk: Тут можна задати батьківський макет за замовчуванням, який буде призначено всім макетам на вашому веб-сайті.

en: You can't insert another cell of this type. Only one cell of this type is allowed per layout.
uk: Не можна вставити ще одну комірку цього типу. На один макет передбачено лише одну комірку цього типу.

en: You can't use %s as a parent layout as it or one of its parents has the current layout as a parent.
uk: Неможливо використовувати %s як батьківський макет, оскільки в нього чи в одного з його батьківських елементів поточний макет визначено як батьківський.

en: You cannot drag the cell into the target row because the cell is %NN% columns wide and the target row has only %MM% free columns. %OO%To move this cell, first resize it and make it at most %MM% columns wide.
uk: Не можна перетягувати комірку в цільовий рядок, оскільки комірка має ширину %NN% стовпців, а цільовий рядок має лише %MM% вільних стовпців. %OO%Щоб перемістити цю комірку, спочатку змініть її розмір – зробіть її ширину максимум %MM% стовпців.

en: You cannot drag to here
uk: Сюди перетягувати не можна

en: You currently have no menus assigned to this theme location. Go to %sAppearance -> Menus -> Manage Locations%s and assign a menu to appropriate location.
uk: Зараз цьому розташуванню теми не призначено меню. Перейдіть у %sЗовнішній вигляд -> Меню -> Керування розташуваннями%s і призначте меню відповідному розташуванню.

en: You do not have permissions for that.
uk: У вас немає відповідних дозволів.

en: You don't have permission to perform this action!
uk: У вас немає дозволу для виконання цієї дії!

en: You don't have permission to perform this action.
uk: У вас немає необхідних дозволів на виконання цієї дії.

en: You have not selected any field to be indexed in Relevanssi searches. Please select some below.
uk: Ви не виділили жодного поля для індексації в сеансах пошуку Relevanssi. Зробіть вибір нижче.

en: You just added a child layout cell to %s%s%s layout. Now, you need to create the layout that will appear inside this cell.\r\n.
uk: Ви щойно додали комірку дочірнього макета до макета %s%s%s. Тепер потрібно створити макет, який відображатиметься в цій комірці.\r\n.

en: You must define a regular expression for Toolset_CakePHP_Validation::custom()
uk: Слід визначити регулярний вираз для Toolset_CakePHP_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for WPToolset_Cake_Validation::custom()
uk: Потрібно визначити регулярний вираз для WPToolset_Cake_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
uk: Потрібно визначити регулярний вираз для Wpcf_Cake_Validation::custom()

en: You must define the $operator parameter for Toolset_CakePHP_Validation::comparison()
uk: Слід визначити параметр $operator для Toolset_CakePHP_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for WPToolset_Cake_Validation::comparison()
uk: Потрібно визначити параметр $operator для WPToolset_Cake_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
uk: Потрібно визначити параметр $operator для Wpcf_Cake_Validation::comparison()

en: You need Views to perform this action.
uk: Для виконання цієї операції потрібен плагін Views.

en: You need to install <strong>Relevanssi</strong>
uk: Потрібно встановити <strong>Relevanssi</strong>

en: You need to select a layout for this page. The layout selection is available in the page editor.
uk: Для цієї сторінки потрібно вибрати макет. Макет можна вибрати в редакторі сторінки.

en: You should create child layouts that fit into this space and then assign them to content. The parent layout (%s) should not be assigned to content, but only its children layouts.
uk: Потрібно створити дочірні макети, які помістяться тут, а потім призначити їх вмісту. Батьківський макет (%s) має призначатися не вмісту, а лише його дочірнім макетам.

en: You should define either an ID or one class for this cell to style its CSS
uk: Потрібно визначити ідентифікатор або один клас цієї комірки для стилізації її CSS

en: You will go to the official Bootstrap documentation, explaining all the options and CSS classes to create a {{title}}
uk: Вас буде скеровано до офіційних документів щодо Bootstrap, де описано всі параметри та класи CSS для створення {{title}}

en: YouTube video
uk: Відео YouTube

en: Your layout design will not yet show on WooCommerce products, because WooCommerce is using a template file that doesn't display the layout.
uk: Ваш макет поки що не буде показуватися в продуктах WooCommerce, оскільки WooCommerce використовує файл шаблона, який не відображає цей макет.

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
uk: Термін дії облікових даних для безпечного доступу закінчився. Перезавантажте сторінку, щоб отримати нові.

en: Your site has one list of custom fields to index. This means that all the text searches will return results from these custom fields.
uk: На вашому сайті є один список користувацьких полів на індексування. Це означає, що всі сеанси текстового пошуку виводитимуть результати з цих користувацьких полів.

en: Your theme has not specified a framework.
uk: Для вашої теми не вказано платформу.

en: Youtube
uk: YouTube

en: and more…
uk: та інше…

en: audio
uk: аудіо

en: conditional output
uk: умовний вивід

en: create
uk: створити

en: delete
uk: видалити

en: edit
uk: змінити

en: eg. https://www.youtube.com/watch?v=vHkRZ-70SRs
uk: наприклад, https://www.youtube.com/watch?v=vHkRZ-70SRs

en: file
uk: файл

en: for
uk: для

en: image
uk: зображення

en: in queue
uk: у черзі

en: layout was
uk: макет було

en: layouts were
uk: макети було

en: ms
uk: м/сек

en: n/a
uk: н/д

en: optional
uk: необов’язково

en: or
uk: або

en: post title, content and fields
uk: заголовок, вміст і поля публікації

en: px
uk: пікс

en: redo
uk: повторити

en: search form
uk: форма пошуку

en: search results
uk: результати пошуку

en: undo
uk: скасувати

en: video
uk: відео

en: wpv_add_dismiss_message is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
uk: Не радимо використовувати wpv_add_dismiss_message. Вам доведеться використовувати свій власний спосіб керування повідомленнями адміністратора.

en: wpv_dismiss_message_ajax is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
uk: Не радимо використовувати wpv_dismiss_message_ajax. Вам доведеться використовувати свій власний спосіб керування повідомленнями адміністратора.
